Wakacje. Jak wypoczywano i relaksowano się w PRL-u?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 16:30
- W PRL w wakacje istotną funkcję pełnił Fundusz Wczasów Pracowniczych - mówi Wojciech Przylipiak, dziennikarz i autor książki "Czas wolny w PRL". - Był instytucją wymyśloną po to, żeby organizować wczasy, nauczyć Polaków odpoczywać, ale także mieć nad pracownikami kontrolę.
Wojciech Przylipiak, dziennikarz, autor książki Czas wolny w PRL i prowadząca audycje Marta Hoppe
Wojciech Przylipiak, dziennikarz, autor książki Czas wolny w PRL i prowadząca audycje Marta Hoppe Foto: Czwórka
  • W Czwórce wyruszamy w podróż do czasów PRL i sprawdzamy jak spędzano wakacje i się relaksowano. 
  • Istotnym elementem wypoczynku Polaków w tamtych czasach był Fundusz Wczasów  Pracowniczych. 
  • Dzięki niemu, za niewielkie pieniądze pracownicy licznych zakładów mogli spędzać czas w wakacyjnych kurortach. 
  • Naszym przewodnikiem po tym temacie jest Wojciech Przylipiak, dziennikarz, kolekcjoner pamiątek i autor książki "Czas wolny w PRL"

W letnie dni w Czwórce wracamy do wspomnień i przenosimy się do czasów PRL, a to za sprawą Wojciecha Przylipiaka, dziennikarza i autora książki "Czas wolny w PRL". Jest to pełen anegdot reportaż o wypoczynku po pracy i szkole, na co dzień i od święta, słowem o wolnych chwilach obywateli w ich ludowej ojczyźnie.

 

Fundusz Wczasów Pracowniczych i wakacje

W latach 50. młodzi odkryli uroki podróżowania autostopem i z książeczką autostopowicza w ręku ruszyli w Polskę. Inni dopiero oswajali się z wolnymi dniami i na wakacje wybierali się z Funduszem Wczasów Pracowniczych. - Zapewniał on pracownikom wyjazd za groszowe kwoty do ośrodków w atrakcyjnych regionach kraju.  Większość dużych zakładów miała takie ośrodki w różnych kurortach - opowiada gość Czwórki. - Znamienne było, że przez lata można było tych samych ludzi spotkać w określonych miejscach. W większości przypadków wakacyjny czas spędzało się w gronie swoich współpracowników.


Źr. Youtubr/Polska Kronika Filmowa 1979 28b


Kaowiec - kto to był?

Rozmówca Marty Hoppe zaznacza, że zakłady organizowały także transport do ośrodka, dowożąc swoich pracowników i ich rodziny specjalnymi pociągami lub autokarami. To, co jest znamienne czas wakacyjny był dokładnie zaplanowany. Czuwał nad tym kaowiec, czyli instruktor kulturalno-oświatowy.

- Nie chodziło o to, że ludzie pojadą nad jezioro i w ośrodku wczasowym będą tam po prostu leżeć i nic nie robić. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji - opowiada gość Czwórki. - Od takiej osoby zależało, czy wyjazd będzie udany. Kaowcy organizowali wycieczki krajoznawcze, edukacyjne, wyjścia na występy, ale także zajmowali się organizacją różnego rodzaju kursów. To także były pogadanki propagandowe, których na takich turnusach nie brakowało.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Wojtek Przylipiak (@bufetprl)


Czasy PRL. W co się bawiono na podwórku?

Wraz z prowadzącą audycję Martą Hoppe i gościem Czwórki wybraliśmy się także na polskie podwórka. Tam grało się w klasy, gumę, badmintona i piłkę. - Bawiono się tym, co się znalazło, patykami, ale taż kapslami i był wyścig - opowiada dziennikarz. - Czasami te zabawy też były niebezpiecznie. Każdy miał finkę, scyzoryk albo nóż i grało się w pikuty, albo w innej wersji, w państwa. Praktycznie większość czasu spędzało się na dworze, a do domu wracało się, gdy już zmierzchało. 

 


Posłuchaj
27:44 CZWORKA/Żabie lato/ - czas wolny w PRL 08.07.2024.mp3 O sztuce relaksowania się w PRL opowiada Wojciech Przylipiak, dziennikarz, autor książki "Czas wolny w PRL" (Żabie lato/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Żabie lato

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Wojciech Przylipiak (dziennikarz, kolekcjoner pamiątek i autor książki "Czas wolny w PRL")

Data emisji: 07.07.2024

Godzina emisji: 14.15


Czytaj także

W dzień gramy, wieczorem gadamy! Lato z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 17:10
Czwórka wita lato zmianami w ramówce oraz nowymi autorskimi programami. Zapraszamy na koncerty, gry, zabawy i audycje plenerowe. Rozmawiamy na istotne tematy, ale także te o przyrodzie, lecie i leniuchowaniu. Wszystko w rytm wakacyjnych przebojów i najlepszej Czwórkowej muzyki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Overtourism. Jakich miejsc najlepiej unikać w wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 12:58
Nadmierna liczba turystów, czyli overtourism jest od lat bolączką najsłynniejszych europejskich miast, takich jak Wenecja, Rzym, Paryż czy Barcelona. W wielu z nich wprowadzono wiele restrykcji, które mają ograniczyć ruch turystyczny. W Czwórce sprawdzamy z czym trzeba się liczyć planując wakacyjną podróż.
rozwiń zwiń