Czwórka w świecie podcastów. Słuchaj nas non-stop!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 14:34
Gramy dla Was nieprzerwanie przez całą dobę. Ale też rozmawiamy, informujemy, polecamy, sprawdzamy, co ciekawego na świecie. Serwujemy muzykę, newsy, zabieramy Was w światy kultury, nauki, sportu, psychologii, e-sportu. 
Podcasty Polskiego Radia
Podcasty Polskiego RadiaFoto: polskieradio.pl

podcasty 3.jpg
High diving, sport, diety i ornitologia - co słychać w podcastach Czwórki?

W tym tygodniu zdradzamy m.in., jak i gdzie wymienić można śmieci na darmową kawę i jak działają recyklomaty, dowiemy się, jak działa Polska Liga Wirtualnych Klubów, odwiedzimy Afrykarium znajdujące się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, porozmawiamy też z legendarnym podróżnikiem,  polarnikiem i zdobywcą biegunów Markiem Kamińskim. Porozmawiamy też o seksie. 

Sprawdźcie najciekawsze podcasty w tym tygodniu w Czwórce:

1. Kawa za... śmieci! - PODCAST Technologie 4.0 (Kuba Marcinowicz)

W Warszawie można śmieci wymienić na kawę albo zniżki na bilety do kina. Tak właśnie działa recyklomat czyli maszyna, do której wrzucamy odpady takie jak plastikowe i szklane butelki lub puszki i w zamian za to dostajemy punkty, które wymieniamy na nagrody. Na razie to program pilotażowy i w różnych dzielnicach Warszawy pojawiło się dziesięć takich maszyn. Jak zdziałają i czy będzie ich więcej - o tym między innymi w rozmowie z wiceprezydentem m. st. Warszawy Michałem Olszewskim.

2. Seks: Pierwszy raz nie tylko raz! – PODCAST Strefa Prywatna (Kuba Jamrozek)

Pierwszy seks to często ekscytacja, lęk i niepewność. To normalne. W końcu "praktyka czyni mistrza". Czy jednak "pierwszy raz" w naszym życiu zdarza się wyłącznie jednokrotnie? Co w momencie, w którym zaczynamy tworzyć nowy związek? Czy seks z nową osobą nie jest przypadkiem "pierwszym razem" i nie towarzyszą mu przy okazji podobne emocje? Co, kiedy po różnych zwrotach akcji zaczynamy życie od nowa - również to łóżkowe? Odpowiedzi na te pytania zna psycholożka i sex coach Marta Niedźwiecka, autorka serii podcastów "O Zmierzchu".

3. Bartosz "Orayu" Fatyga. – PODCAST Strefa Gamingu (Łukasz "Jeffrej" Chmiel)

Polska Liga Wirtualnych Klubów to jedyna w swoim rodzaju formuła rozgrywek w grę FIFA, skupiająca się na trybie 11v11. Każdy z zawodników na wirtualnej murawie sterowany jest przez żywego człowieka. Co zmieniło się w PLWK od powstania ligi i jak wygląda studio Orayu? Mamy odpowiedź na wiele, nurtujących Was pytań!

4. Rekiny (nie)polują na ryby! – PODCAST Animalsi (Kacper Kowalczyk)

Afrykarium znajdujące się we wrocławskim zoo to bardzo ciekawe i jedyne w swoim rodzaju miejsce, które kryje życie wielu ciekawych gatunków zwierząt. Tym razem razem z Jakubem Kordasem - szefem akwariów - "zanurkowaliśmy", by sprawdzić co pływa w wodach tego ogromnego pawilonu. Dzięki cudom techniki w centrum Europy, w stosunkowo zimnym klimacie możemy podziwiać podwodne zwierzęta, które w naturze żyją w ciepłych wodach równikowych. Między innymi są tam także różne gatunki rekinów, egzystujące razem z innymi rybami, których nie mają w ogóle ochoty zjeść!

5. Ameryka, ja i Dominika – PODCAST Odjechani (Michał Piwowarek)

30 000 kilometrów na dwóch kołach, 274 dni poza domem, 14 odwiedzonych krajów. Dominika i Łukasz opowiadają o swojej niezwykłej, nietypowej wyprawie z Nowego Yorku do Ushuaia. Jak wygląda życie w podróży i jak wygląda powrót do rzeczywistości po takiej wyprawie?

6. Nie chcą wspólnej ładowarki.– PODCAST Technologie 4.0 (Mateusz Kulik)

Parlament Europejski zagłosował za ujednoliceniem wtyczek do ładowania wszystkich urządzeń mobilnych dostępnych na terenie Unii Europejskiej. Są jednak przeciwnicy tej decyzji. Ich zdaniem te przepisy zahamują wprowadzanie innowacji i mogą uderzyć w samych konsumentów. O jednolitych wtyczkach do ładowarek Mateusz Kulik rozmawia z Pawłem Pilarczykiem z portalu itbiznes.pl

7. Marek Kamiński: znalazłem trzeci biegun! – Strefa Prywatna (Kuba Jamrozek)
Legendarny polarnik i zdobywca biegunów - w drodze do Santiago de Compostela - pokonał 4130 km w 119 dni! Wędrował przez Polskę, Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię. Choć ta podróż od kilku lat jest historią, wciąż go inspiruje. O tym co pociągającego jest w Camino, Kubie Jamrozkowi opowiedział Marek Kamiński.

***

Zapraszamy do słuchania podcastów. To nagrania, których nie usłyszycie na naszej antenie, ale których - bez ograniczeń, zawsze - możecie słuchać w sieci. POSŁUCHAJ >>>

mat. pras./kd

Czytaj także

Dobra zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - ferie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 12:26
Ferie w Czwórce - kulturalnie, klubowo, na sportowo i muzycznie. Zapraszamy m.in. na cykle "Kulturalne ferie" czy "Zimowe ciekawostki naukowe". Sprawdzamy, jak działają gogle, skąd się wzięły łyżwiarskie style, dowiemy się też, jakich aplikacji warto używać w czasie ferii i gdzie trenować za darmo. Zajrzymy też do świata gier wideo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Babcia i dziadek w sieci. Co klikają i lajkują?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 19:45
Kiedyś do wnuków dzwonili, a do znajomych wysyłali listy. W XXI wieku babcie i dziadkowie - żeby pozostać w kontakcie ze światem - chcą stawić czoła postępowi technologicznemu. I część przyznaje, że świetnie im to idzie.
rozwiń zwiń