Sport - dysfunkcja wzroku w niektórych dyscyplinach nie przeszkadza

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:10
Czy masażysta z dysfunkcją wzroku czuje lepiej nasze ciało, czy koncentruje odczuwanie na innych zmysłach niż wzrok? Osoby z dysfunkcjami wzroku też uprawiają sport - np. żeglują i są zawodnikami Blind Tenis Polska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Luis Molinero/shutterstock

- Marketingowo cieszy mnie podejście społeczeństwa do teorii, że niewidomi są lepszymi masażystami - mówi masażysta i fizjoterapeuta Robert Zarzecki z Fundacji Widzimy Inaczej. - Jednak, to co widzący człowiek zobaczy, ja muszę wyczuć, ale to co się dzieje pod skórą najczęściej jest niewidoczne dla widzącego i dla niewidomego. To czy będę lepszym masażystą, czy gorszym zależy od tego, czy będę się do tej pracy przykładał czy nie - tak samo jak osoba widząca.


Posłuchaj
14:14 Czwórka/4 Bieg aktywnościach dla osób z dysfunkcją wzroku 23.07.2021.mp3 Robert Zarzecki z Fundacji Widzimy Inaczej opowiada o aktywnościach dla osób z dysfunkcją wzroku (Czwórka/4 Bieg)

 

Jak przekonuje gość audycji studiować można również mając dysfunkcję wzorku. - Często powtarzam, że jeżeli ja wybieram jakąś ścieżkę edukacji, to muszę się do niej dostosować, oczywiście powiedziałem wykładowcom, jak to wygląda, poprosiłem, żeby nie dawali mi zdjęć i slajdów, bo to mi nic nie da - opowiada. - Jeśli nie dostawałem materiału to robiłem nagranie wykładu i na tej podstawie robiłem sobie notatki na laptopie. Tak wyglądała moja edukacja. Miałem nieco łatwiej, bo wcześniej skończyłem policealne studium masażu w Laskach. Wybrałem szkołę, żeby nauczyć się zawodu i wybrałem tę placówkę celowo. Jechałem spod Warki do Lasek prawie 4 godziny w jedną stronę, ale wiedziałem, że oni wiedzą jak pracować z niewidomymi i wiedzą jak mnie nauczyć w jaki sposób mam pracować.

shutterstock_bałtyk woda ratownik plaża 1200.jpg
Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Posłuchaj także:

Robert Zarzecki chciałby, żeby osoby, które mają problem ze wzrokiem nie rezygnowały z aktywności fizycznej. Jak jednak uprawiać sport kiedy widzimy dużo mniej, lub prawie wcale? - Jest grupa organizacji pozarządowych i stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami zachęcające do uprawiania sportu. Natomiast są często dyscypliny, które są paraolimpijskie i oczekuje się zaangażowania mocno nastawionego na sukces i udział w zawodach - tłumaczy rozmówca Piotra Galusa. - Mniej jest możliwości uprawiania sportu w bardziej rekreacyjny sposób, trochę towarzyski i przyjemnościowy.

Jednak jak tłumaczy gość audycji osoby z dysfunkcją wzorku mogą zająć się sportem, takim jak piłka nożna, wiosła, biegi, specjalna odmiana tenisa stołowego, czy pływanie. - Wydaje mi sie, że to jest stosunkowo łatwe, bo w pływaniu np. nie trzeba ogarniać przestrzeni. Jeżeli robi się coś z partnerem, coś co jest w zamknięte w jakiejś ramie, to jest to względnie prostym sportem - wyjaśnia. - Jak pływasz to wiesz, że twoja przestrzeń to jest przód, tył i z boku linki, które wydzielają ci tor i nic się tu nie zadzieje. Na końcach toru stali trenerzy i mając rodzaj wędki z piłeczką dają sygnał pływakowi, że zbliża się do końca toru i że należy robić nawrót. Coraz bardziej popularne staje się zjeżdżanie na nartach i blind tenis. 

Źr. YouTube/Akademia Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących

Przygoda z blind tenisem rozpoczęła się w Warszawie, gdzie kilka lat temu Agata Barycka Fundacji Blisko pisząc pracę magisterską o tenisie, natknęła się na informację, że na świecie są niewidomi, którzy uprawiają tą dyscyplinę. Postanowiła przenieść to na rodzimy grunt. - Zaczęła szukać chętnych, którzy chcieliby spróbować, trafiło na moją uczelnię i rocznik, bo sporo blindów u nas studiowało - opowiada Robert Zarzecki. - Zebraliśmy ekipę i poszliśmy na trening w 8 osób, zapraszaliśmy kolejne, przez kilka lat grało 12 osób. W tej chwili nasza akademia prowadzi treningi dla 120 osób na terenie całego kraju. Najmłodsza zawodniczka ma 6 lat, a najstarsza 66 lat.

Blind tenis przyciąga ludzi, na fali sukcesów Igi Świątek i Huberta Hurkacza do sekcji dołącza coraz więcej osób. - Do tej pory osoby niewidome myślały, że to jest sport który jest poza nimi - tłumaczy gość Czwórki. - Bardzo się trzymam tego co powiedziała jedna z zawodniczek, że dla niej gra w tenisa przez niewidomych jest jak integracja sensoryczna. Bo trzeba wiele elementów utrzymać, spiąć i trzymać koordynację tego wszystkiego, więc to bardzo rozwija motorykę. Jest to sport bezpieczny, bo piłka jest jak gąbka, miękka i żółciutka, a w środku ma grzechotkę, dzięki temu słychać ją z daleka.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Robert Zarzecki (Fundacji Widzimy Inaczej, masażysta, fizjoterapeuta)

Data emisji: 23.07.2021

Godzina emisji: 16.15

aw

 

Czytaj także

Wakacje nad Bałtykiem. Jak koronawirus zmieni polskie plaże?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 18:50
- Teorię mamy opanowaną, ale to praktyka pokaże, jak sobie z nią radzimy. Wydaje mi się, że jesteśmy dobrze przygotowani na to, by zadbać o odpowiedni dystans między plażowiczami i o ich bezpieczeństwo - przekonuje Staszek Malepszak z bazy ratowniczej w Kołobrzegu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jesteśmy w Kątach Rybackich na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Morskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 12:00
Nasi dziennikarze są w Kątach Rybackich. To tam w ten weekend rozgrywane są Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Morskim. Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Mistrzostwa Polski SUP - Czwórka nad Bałtykiem w Brzeźnie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 15:03
II Mistrzostwa Polski Stand Up Paddle trwają w ten weekend w Gdańsku. Na miejscu, czyli na plaży w Brzeźnie nie mogło zabraknąć dziennikarzy Czwórki, którzy rozmawiali z organizatorami i uczestnikami wydarzenia.
rozwiń zwiń