Korona polskich gór u twoich stóp. Ruszaj na szlak z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 09:28
Marcin Bednarz i Stanisław Szmigiel byli uczestnikami zimowej ekspedycji, która odbyła się pod hasłem "Korona dla Alei". Sportowcom udało się zdobyć 28 najwyższych polskich szczytów w niecałe siedem dni. 
Audio
  • Korona gór Polski jest dla każdego, ale wymaga odpowiedniego przygotowania (Hotspot/Czwórka)
Tatry, zdjęcie ilustracyjne
Tatry, zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/mr incognito

bieszczady zima 1200.jpg
Bieszczady poza utartym szlakiem. Co warto zobaczyć?

Tatry Wysokie, Beskidy, Sudety i Bieszczady... Czwórka i polscy sportowcy, którym udało się zdobyć najwyższe polskie szczyty zapraszają na wyprawę górskim szlakiem. O tym jak się przygotować do takiej wyprawy i na co warto zwrócić uwagę będąc w górach opowiadali w rozmowie z Mateuszem Kuligiem. - Widok ze szczytu jest oszałamiający. Jednak wchodząc na tę wysokość nie da się przewidzieć jaką zastaniemy pogodę. Często zdarzają się chmury i mgła, na które trzeba być przygotowanym - opowiadali wspinacze.

Ze szczytu Rysów można zobaczyć najwyższy szczyt Słowacji - Gerlach, Bieszczady i Beskidy, a przy dobrej pogodzie - nawet Kraków Marcin Bednarz, Stanisław Szmigiel 

Pomimo piękna polskich gór zimą sportowcy odradzają wybór najwyższych szczytów osobom, które wcześniej nie miały żadnego doświadczenia z turystyką pieszą. - Szczyt Rysów nie jest odpowiedni dla kogoś, kto pierwszy raz wybiera się w góry. Zdecydowanie bardziej polecamy go osobom, które mają już jakieś doświadczenie w wędrówce po górskich szlakach. Zwłaszcza, jeśli planuje się zdobyć ten szczyt zimą - przekonywali. 

Wyprawę w góry warto zacząć jeszcze w domu sprawdzając pogodę i warunki dojazdu Marcin Bednarz, Stanisław Szmigiel

Ile zajmuje wejście na tzw. "dach Polski"? O czym trzeba pamiętać wybierając się w podróż na kilkutysięczniki? Czy trudno zdobyć szczyt polskich gór? Z którego polskiego szczytu można dostrzec łunę Lwowa? O tym rozmawialiśmy w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Marcin Bednarz i Stanisław Szmigiel (sportowcy, którym udało się zdobyć 28 polskich szczytów w niecałe siedem dni)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 16.15

ac

Czytaj także

A może rzucić wszystko i zostać bacą?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 13:18
W Nowym Targu co jakiś czas odbywa się nabór na kurs czeladników juhasów i baców. Jak zostać bacą? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilimandżaro kobiecą stopą. Jak wspiąć się na szczyt marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 10:20
Natalia Bogdan nowy rok przywitała na wysokości niespełna 6 tys. metrów nad poziomem morza na szczycie Kilimandżaro, góry zwanej dachem Afryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczna stolica Polski. "Tutaj każdy mógł wspiąć się na szczyt"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 16:30
Na przełomie XIX i XX wieku położone u stóp Tatr miasteczko nagle stało się kulturalnym centrum Polski. - Zakopane kojarzyło się z ostoją polskości i z wolnością. Tutaj każdy artysta mogł zdobyć swój szczyt - opowiada historyk sztuki Tomasz Dziewicki.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczady poza utartym szlakiem. Co warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 17:11
Do tej części Polski warto wybrać się o każdej porze roku. Ale zimą mamy okazję poznać Bieszczady w zupełnie nowej odsłonie.
rozwiń zwiń