Terapia z udziałem zwierząt. Jak pracuje się z psem?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 14:16
Terapeuci razem z chętnymi do pracy czworonogami, czyli tzw. dogoterapeuci, wspomagają rehabilitację, szczególnie często pojawiając się na zajęciach z dziećmi.
Audio
  • Jak przebiega terapia z udziałem zwierząt i kto może ją przeprowadzać? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: AlesiaKan/Shutterstock.com

pies zabawa 1200x660.jpg
Wkomunikacja ze zwierzętami. Co mówią nam pupile?

Jak podkreślała w Czwórce Agata Bagdach "dogoterapia" to w języku angielskim "human and animal team" czyli zespół, jaki tworzą człowiek i pies, dlatego określenie to w języku polskim nie do końca oddaje istotę tej pracy. - Pamiętajmy, że w tej formie terapii zwierzę nigdy nie działa samo, opiekun jest tu niezbędny, a współpraca musi opierać się na wzajemnym zaufaniu. Pies sam nie uzdrowi człowieka - tłumaczyła ekspertka. Tłumaczyła, że terapeuci, którzy pracują ze zwierzętami, powinni specjalizować się w konkretnych rasach: psach, kotach. Opowiadała też, na czym polegać może takie leczenie. - Zwierzę powinno być w tym procesie motywatorem. Jeśli chcemy nauczyć dzieci angielskiego, będą bardziej przykładać się do pracy, jeśli będą wiedzieć, że przyjedzie do nich pies, któremu potem trzeba będzie powtórzyć słówka. Zaś na przykład podczas rehabilitacji, dziecko chorą ręką podaje psu różne smakołyki. To sprawia, że terapia idzie o wiele lepiej - opowiadała ekspertka.


pies_1200.jpg
Pies merda ogonem? To może być oznaka wrogości

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii obchodzony jest 15 czerwca. W programie rozmawialiśmy więc także o różnych rodzajach terapii z udziałem zwierząt, a gość Czwórki tłumaczyła kto może zostać terapeutą i jakie szkoły należy w tym celu ukończyć. Mówiła także, jakiego psa bądź kota warto wybrać na współpracownika i jakie przygotowanie musi mieć samo zwierzę, by móc skutecznie leczyć.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Agata Bagdach (Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom)

Data emisji: 15.06.2017

Godzina emisji: 14.10

kdTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Animator kultury. Docenia potencjał społeczności

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 16:00
- W pracy animatorów bardzo często chodzi o to, żeby wyzwolić w ludziach potrzebę uczestnictwa w kulturze - mówi w Czwórce Joanna Kubicka, animatorka kultury związana m.in. ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury oraz z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co i jak słyszą nasi czworonożni ulubieńcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 15:29
- Psy mają dużo lepszy i wrażliwszy słuch od ludzi, koty zaś mogą usłyszeć nawet krew płynącą w żyłach - przekonuje Tom Justyniarski, rzecznik prasowy Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pedagog, trener, podróżnik oraz autor książki dla dzieci "Psie troski".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Psie sucharki". Filozofia życia na czterech łapach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 10:30
- "Psie sucharki" to swego rodzaju notatka, a ich głównym punktem wyjścia są wirtualne dialogi z moim psem Kapslem - mówi w Czwórce Maria Apoleika, autorka jednoaktówek o psiej doli i niedoli, której fanpage podbija serca internautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogrodnik. Siła w rękach czy fantazja w głowie?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:20
W dzisiejszych czasach to bardzo pożądany zawód. Tym razem podpowiadamy, co zrobić, żeby zostać ogrodnikiem.
rozwiń zwiń