Ekokredyt - co to jest i czy ma coś wspólnego z ekologią?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 09:28
Coraz więcej banków wprowadza do swojej oferty kredyty na cele ekologiczne, zwane również ekokredytami. W ekonomicznej odsłonie "Dajesz radę" sprawdzimy, co może być takim celem. 
Decydując się na ekokredyt można sfinansować proekologiczne inwestycje w zakresie ogrzewania, fotowoltaiki, a nawet zakupu samochodu z napędem hybrydowym
Decydując się na ekokredyt można sfinansować proekologiczne inwestycje w zakresie ogrzewania, fotowoltaiki, a nawet zakupu samochodu z napędem hybrydowymFoto: Shutterstock.com

Banki prześcigają się w pomysłach na zachęcenie klientów do wzięcia kredytów. Jedną z nowszych propozycji są kredyty ekologiczne, zwane też ekokredytami. Dzięki takiej formie pożyczki można sfinansować proekologiczne inwestycje w zakresie ogrzewania, fotowoltaiki, a nawet zakupu samochodu z napędem hybrydowym.

Cały świat zwraca się w stronę rozwiązań ekologicznych, nie dziwi więc, że w ratowaniu planety chcą mieć udział też banki. Rozwiązań, na jakie pozwala ekokredyt, jest naprawdę wiele. Wśród nich jest np. fotowoltaika, system trwały i ekologiczny, a w dodatku niemal bezobsługowy. - Nie ma tu żadnych silników, akumulatorów, wiatraków, części ruchomych, które mogłyby się zepsuć i które trzeba byłoby naprawiać - wyliczał w Czwórce Piotr Wesoły z firmy iSun. - Poza tym ceny prądu od kilku lat rosną znacząco, a fotowoltaika sprawia, że jesteśmy od nich mniej zależni - dodawał.


Kolejną inwestycją, którą możemy sfinansować z ekokredytu, jest samochód o napędzie hybrydowym czy elektrycznym. Od 2035 roku w Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać samochodów spalinowych. - Jeśli chcemy zadbać o planetę i o naszą przyszłość na niej, musimy przestawić się na samochody bezemisyjne: elektryczne lub wodorowe - podkreślał Paweł Pilarczyk, redaktor naczelny "IT Business", gość Czwórki. Tu kredyt ekologiczny może przyjść nam z pomocą. 

To oczywiście nie koniec propozycji, które możemy sfinansować przy pomocy kredytu ekologicznego. W "Dajesz radę" podpowiemy, jak skorzystać z ekokredytu na preferencyjnych zasadach? Kto może ubiegać się o ekokredyt? I na jakie cele można przeznaczyć takie dofinansowanie?

***

Na audycję "Dajesz radę" w czwartek (23.06) o godzinie 14.05 zaprasza Mateusz Kulik.

pj


Zobacz więcej na temat: kredyt finanse Czwórka

Czytaj także

Kredyt. Jak się bronić przed wzrostem rat?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 18:00
Jeśli masz kredyt to ostatni czas nie jest dla Ciebie zbyt spokojny. Stopy procentowe w Polsce rosną, a w konsekwencji tego rosną raty naszych kredytów. Czy da się coś z tym zrobić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czekają nas najdroższe wakacje? Jak nie dać się oskubać i skorzystać z wyjazdu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 19:12
Ekonomiści są zgodni - to będą najdroższe wakacje. Ceny idą w górę, inflacja szaleje, hotelarze odbudowują się po pandemii. Są jednak sposoby na wakacyjny wypoczynek, który nie pozbawi nas ostatniego grosza. 
rozwiń zwiń