Twoje pieniądze w zasięgu sieci

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 19:25
Dziś znacznie częściej niż przez bankowe okienko na nasze konta zaglądamy za pośrednictwem internetowej witryny. Czy bankowość elektroniczna wyprze tradycyjne banki i czy jest bezpieczna - nad tymi kwestiami zastanawialiśmy się w audycji "Czwarty wymiar".
Audio
  • Maciej Ziarek o zaletach bankowości elektronicznej

- Obecnie banki kierują się w stronę bankowości internetowej, ponieważ jest to coraz bardziej opłacalne i przyciąga klientów – mówił w Czwórce Maciej Ziarek, analityk z Kaspersky Lab.

Rosnąca ilość osób będących w zasięgu sieci, ale też narzędzi za pomocą których możemy się z nią łączyć sprawiają, iż dziś wielu użytkowników kont bankowych zarządza swoimi pieniędzmi z pominięciem żmudnej wyprawy do odpowiedniej placówki i opłat, które wcześniej ponosili dokonując przelewów za pośrednictwem poczty.

- Dzisiaj wszystkie te usługi, które mamy w okienku bankowym mamy też dostępne przez sieć. Możemy lokaty zakładać, możemy je likwidować, możemy przelewać pieniądze, możemy korzystać dodatkowo z płatności przy zakupach internetowych, tworzyć karty wirtualne. Co więcej, w zasadzie wszystkie banki oferują darmowe korzystanie z konta - mówił gość Kuby Marcinowicza.

Choć dzięki operacjom internetowym unikamy możliwości napadu rabunkowego w drodze z i do banku, to operując w sieci narażeni jesteśmy na kradzież ze strony cyber złodziei.

 - Faktycznie żyjemy w takich czasach, że wielu użytkownikom potrzebna jest ochrona wieloplatformowa, nie tylko do PC, ale też netbook do smartofonu i to wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone. Należy uważać, żeby nie łączyć się przy pomocy wi - fi, co do którego nie mamy pewności, ze stronami, na których musimy wypełniać formularze. Hot spoty nie są zabezpieczone, bo są to sieci otwarte.

Więcej na temat zalet bankowości elektronicznej i zagrożeń związanych z korzystaniem z jej usług - w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Cykl audycji pod hasłem "Stop Kryzysowi"!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 14:30
Mamy za sobą 16 tygodni z cyklem audycji w ramach projektu NBP "Stop Kryzysowi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedy Ameryka kichnie, cały świat ma katar”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 17:00
Na USA patrzą wszyscy. Rynki finansowe całego świata rozwijają się w oparciu o rynek amerykański, a giełdy funkcjonują pod dyktando Wall Street. Jak wygląda amerykański rynek finansowy „od podszewki” i co jest motorem jego działania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: skąd Unia Europejska bierze pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 15:00
W tym tygodniu w ramach projektu NBP zbadamy Fundusze Unijne. Skąd Unia ma fundusze, jak je rozdziela i kto o tym decyduje?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się biorą różne kursy walut?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 16:16
- Z cenami walut jest jak z cenami pieczywa, w każdym sklepie są trochę inne – mówił w Czwórce Marcin Krasoń, który wyjaśniał zawiłości związane z handlem obcymi walutami i zaciąganiem w nich kredytów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długa historia pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 07:05
Za jego twórców uznaje się starożytnych Fenicjan. Przeszedł daleką drogę od prymitywnie bitych monet do plastikowych kart płatniczych. W ramach czwórkowego cyklu "Stop Kryzysowi" w audycji "Pod Lupą" zajęliśmy się historią pieniądza.
rozwiń zwiń