Gdy Gierek wizytował fabrykę ciężarówek w Lublinie...

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 19:37
W roku 1951 uroczyście otwarto Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie. W latach 70. dumni pracownicy opisywali obrazowo, jak obsługuje się tamtejsze maszyny, a Pierwszy Sekretarz wizytował odlewnię. Posłuchaj unikatowych nagrań z tamtego okresu!
Audio
  • Z archiwum Polskiego Radia - historia Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie

W 1970 roku w reportażu "Trzeba wiedzieć" pan Edward Wójcik, pracownik fabryki, tłumaczył, jak obsługuje się tamtejsze maszyny. - Na każdym z urządzeń są tabliczki, które informują robotnika, ile tracimy za jedną godzinę przestoju - tłumaczył ekspert. - W przypadku mojej maszyny, z której to odbieram koła do sprawdzania na czujnik, jedna godzina kosztuje 108 złotych.

Zdaniem Wójcika to dobry doping, by przestojów nie było. - Kiedyś pracownik nie był zorientowany, a teraz każdy jest, więc nietracenie czasu daje oszczędności i sprawia, że odzyskujemy rezerwy. Z czasem są to pieniądze, które wypracowujemy do podziału - tłumaczy Wójcik.

Już rok po nagraniu tych wypowiedzi "ludzi pracy lubelszczyzny", zatrudnionych w fabryce odwiedził Pierwszy Sekretarz Komitetu Centralnego Partii, Edward Gierek, który chciał obejrzeć zakład i tamtejszą odlewnię.

Archiwum Polskiego Radia - posłuchaj, jakie kryje tajemnice >>>

- Dzień dobry Towarzyszu Sekretarzu. W imieniu załogi 320. serdecznie was witamy - mówił w nagraniu audycji "7 dni w kraju i na świecie" w 1971 roku jeden z pracowników. - Podstawą naszej produkcji jest żeliwo szare i ciągliwe, ale musimy się pochwalić, że pierwsi w kraju na skalę przemysłową opanowaliśmy produkcję żeliwa sferoidalnego, według norm włoskich.  

Ale to nie jedyne ważne wydarzenia w historii tego zakładu pracy. Sięgnij z nami do Archiwum Polskiego Radia i posłuchaj unikatowych nagrań sprzed lat. Wystarczy kliknąć w załączony plik dźwiękowy.

(kd)

Czytaj także

Tak powstawały kopalnie - posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 19:38
Tym razem dziennikarze Czwórki przekopali zasoby Archiwum Polskiego Radia w poszukiwaniu nagrań, które obrazowałyby budowę pierwszych kopalni w Polsce i obchody górniczych świąt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak elektryfikacja kolei poprawiła żywot Kowalskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 19:19
Dziś na PKP głównie narzekamy. Czwórkowa maszyna czasu przeniosła nas jednak w erę, gdy kolei kibicowali wszyscy, a w pociągach poznawało się miłości swego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice FSO: wszystko metodą spawalniczą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 18:30
7 listopada 1951 roku pierwszy samochód opuścił FSO na Żeraniu. Postanowiliśmy spojrzeć na historię fabryki przez pryzmat materiałów z Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia. Historia legendarnych polskich ciągników

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 19:30
Zakłady mechaniczne Ursus powstały pod koniec XIX wieku. Niewielu wie, że na początku produkowały silniki, eksportowane głównie do carskiej Rosji i samochody wojskowe. Najbardziej znane jednak są z produkcji ciągników. W Czwórce przenosimy się do lat 70. i 80., gdy dla tej fabryki nadszedł czas zmian.
rozwiń zwiń