Filmowa opowieść z radiem w roli głównej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 14:30
W Czwórce z okazji Polskiego Dnia Radia zajrzeliśmy na plan najnowszej filmowej produkcji Bodo Koxa, "Człowiek z magicznym pudełkiem", która na ekranach kin zagości na przełomie 2017 i 2018 roku.
Audio
  • O radiu w nowym obrazie Bodo Koxa "Człowiek z magicznym pudełkiem" (Stacja Kultura/Czwórka)
Dzień Radia to polskie święto obchodzone corocznie 11 kwietnia w celu podkreślenia roli radia w codziennym życiu społeczeństwa (zdjęcie ilustracyjne)
Dzień Radia to polskie święto obchodzone corocznie 11 kwietnia w celu podkreślenia roli radia w codziennym życiu społeczeństwa (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Everett Collection/Shutterstock.com

Bodo Kox "Człowiek z magicznym pudełkiem" opowiada o miłości i pamięci oraz o podskórnym strachu przed wojną

Z reżyserem Bodo Koxem, aktorami Piotrem Polakiem oraz 82-letnią Heleną Norowicz na planie "Człowieka z magicznym pudełkiem" rozmawiała Beata Kwiatkowska. W swoim nowym obrazie, zafascynowany historią radia twórca nagodzonej "Dziewczyny z szafy" snuje futurystyczną opowieść o Warszawie z 2030 roku. - Inspiracją do filmu było przesuwane z miejsca na miejsce niedziałające radio po moich dziadkach. To ono uruchomiło kaskadę pomysłów - opowiadał Bodo Kox.

Adam, główny bohater filmu, w którego wciela się Piotr Polak zostaje dotknięty amnezją niewiadomego pochodzenia. Poznaje atrakcyjną Gorię (w tej roli Olga Bołądź), w której się zakochuje. Gdy romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia - w swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale, umożliwiające teleportację. - W tym filmie radio jest jednocześnie zamkiem i kluczem do tego zamka - mówił Bodo Kox. 

Sprawdź też:
mikrofon radio studio czwórka 1200.jpg
Polski Dzień Radia w Czwórce!

W audycji reżyser opowiadał także o tym, jak go radio wychowało oraz ile przed rozpoczęciem zdjęć powstało wersji scenariusza "Człowieka z magicznym pudełkiem", nagrodzonego zresztą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 10.12

jsz/kd

Czytaj także

Czesław Mozil: dzisiaj Mozart byłby punkowcem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 11:50
- Kocham operę i nie muszę jej rozumieć. W Polsce boimy się sztukę przeżywać tak po prostu - przekonuje w Czwórce artysta, nawiązując do pracy nad swoim najnowszym albumem, który nagrał z barokową orkiestrą Arte dei Suonatori.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ścieżka dźwiękowa. Zrzędliwie o filmach

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:00
- Jesteśmy na tyle bezczelni, że uważamy, że o filmach mamy do powiedzienia coś ciekawego. I robimy to na "Ścieżce dźwiękowej" - opowiada Bolesław Racięski, krytyk filmowy i współtwórca podcastu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orina Krajewska: nie ma ludzi dobrych i złych

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 15:39
W "Stacji Kultura" aktorka mówiła o pracy nad nowym filmem Leszka Wejcmana, który opowiada historię dwóch sióstr - po dwóch latach grana przez Marie Carrour Kaśka wychodzi z więzienia i szuka schronienia w domu Marty, singielki, która wiedzie ustatkowane życie. Jak Orina Krajewska odnalazła się w tej roli w filmie "Siostry"?      
rozwiń zwiń