Damian Sikorski o biografii amerykańskiej legendy muzyki soul

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:02
- "Załatw publikę i spadaj" jest jedną z nielicznych biografii, która napisana była z taką starannością. Widziałem do tej pory wiele dokumentów dotyczących twórczości Browna, ale ta pozycja jest naprawdę dobrze napisana - mówił dziennikarz muzyczny Damian Sikorski.
Audio
  • "Załatw publikę i spadaj" Damian Sikorski o biografii legendy muzyki funk (Stacja kultura/Czwórka)
James Brown
James BrownFoto: PAP/KEYSTONE

aniela artur rubinstein pap 1200.jpg
Nela i Artur. Czy dla miłości warto poświęcić siebie?

Chyba nie ma osoby, która podważyłaby opinię o doskonałym wyczuciu muzycznym artysty. Z jego licznych biografii wynika jednak, że był także kiepskim biznesmenem, furiatem i szefem, z którym trudno było współpracować - czy w określeniach, które przylgnęły do Jamesa Browna jest ziarno prawdy?

- Perfekcjonizm i apodyktyczność były cechami, które sprawiały, że wielu muzyków rezygnowało ze współpracy z nim, zdarzało się także, że on sam porzucał projekty nie mogąc znaleźć z artystami wspólnego języka. W swoim zespole ustalił kary finansowe za banalne przewinienia. Muzycy mogli być winni tego, że nie dość starannie wypastowali buty, lub podczas koncertu tańczyli nie czując rytmu - opowiadał jeden z dziennikarzy. 

- Był Alem Capone świata muzyki. Na scenie sprawiał wrażenie przywódcy, który za pomocą swojej muzyki porywał z krzeseł tłumy, ale w życiu prywatnym był po prostu zagubionym gościem. Człowiekiem, który żył obok systemu i najwyraźniej nie chciał w nim uczestniczyć - mówili dziennikarze Czwórki.

Jakie życie prowadził James Brown? Czy historia zapamiętała go wyłącznie jako antysystemowego geniusza i protoplastę muzyki funk i soul? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Ania Hardej

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 19.02.2018

Godzina emisji: 10.45

ac/kd

Czytaj także

Mariusz Szczygieł: kobiecość pozwala mi pisać

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
- Każdy mężczyzna ma w sobie trochę kobiety, tak jak każda kobieta ma wewnątrz nieco mężczyzny. Są faceci, którzy tę swoją kobietę wbijają w ziemię. A ja pozwoliłem jej pisać - wyznaje w Czwórce reportażysta Mariusz Szczygieł. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pazur sprawiedliwości" - historia kryminalna z papugą w tle

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 14:52
Leoni Swann specjalizuje się w kryminałach komediowo-filozoficznych, których bohaterami są zwierzęta. Po książkach "Sprawiedliwość owiec", "Triumf owiec" i "Krocząc w ciemnościach" przyszła kolej na "Pazur sprawiedliwości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Swing time" czy "Pragnienie"? Najlepsze książki 2017

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 14:26
"Swing time" Zadie Smith, "Pragnienie" i "Śmierć przewodnika rzecznego" Richarda Flanagana, biografia Stanisława Lema według Wojciecha Orlińskiego - w Czwórce sprawdzaliśmy, do których książek warto było zajrzeć w 2017 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki był rok 2017 w literaturze non-fiction?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 08:30
- Panuje przekonanie, że obecnie w Polsce jest moda na reportaż. Tak naprawdę ten gatunek zawsze był u nas popularny - opowiadał bloger i dziennikarz zajmujący się literaturą faktu Rafał Hetman.
rozwiń zwiń