O sztuce interpretacji. Czy wiemy, na co patrzymy?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 14:54
"Widzi mi się" to książka dla trochę starszych dzieci i dorosłych ciekawych świata. Nie opowiada o tym, w jaki sposób zrobić doskonałe zdjęcie. Uczy uważności. Wrażliwości na to, na co patrzymy.
Audio
  • Marta Szymańska o tym, jak czytać fotografię (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Barni1

fotograf zdjecia miasto panorama turysta 1200.jpg
"Żywe archiwa". By fotografia żyła i trwała

Od momentu wynalezienia fotografii w 1839 roku do 2017 roku ludzie na całym świecie zrobili 3,8 tryliona zdjęć. Z każdej strony jesteśmy zalewani strumieniami obrazów. Oglądamy je w internecie, na ulicach, w gazetach i książkach. Ich celem jest przekazanie informacji, sprzedanie produktu, przekonanie nas do pewnego punktu widzenia. Lubimy to, co lubi większość, bo tak dużą siłę przekazu posiada obraz. Czy jesteśmy w stanie odróżnić to, co rzeczywiście nam się podoba, od tego, co próbuje nam się sprzedać? Jak nauczyć się patrzenia? - Jesteśmy otoczeni fotografią z każdej strony. Poszczególnym zdjęciom poświęcamy bardzo mało czasu. Przyzwyczailiśmy się do tego, że obrazy przepływają nam przed oczami nie skupiając się na tym, jaka treść może się w nich ukrywać - opowiadała współautorka książki "Widzi mi się" Marta Szymańska.

Nie zdajemy sobie sprawy, że na fotografiach znajduje się dużo szczegółów, które są ukryte, a te, mogą nam zdradzić wiele informacji niewidocznych na pierwszy rzut oka Marta Szymańska

- Książka nie jest o tym, jak dobrze fotografować, tylko w jaki sposób oglądać zdjęcia. Jest to bardzo cenna lekcja, bo taka umiejętność jest jedną z najważniejszych, jakie powinien posiadać zarówno dobry fotograf jak i świadomy odbiorca - mówiła.

Co jest celem książki? Do czego zachęcają jej autorzy? Dlaczego nie jesteśmy w stanie dostrzec tego co widzimy bez zadawania sobie pytań? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Marta Szymańska, współautorka książki "Widzi mi się"

Data emisji: 23.04.2018

Godzina emisji: 11.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fotografowanie przyrody to skracanie dystansu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 18:15
- W fotografii przyrodniczej ważne jest, aby zwierzęta nam zaufały. Przez tysiące lat wyrządzaliśmy im krzywdę i teraz strach przed nami mają w genach. Musimy zaskarbić sobie ich zaufanie - mówi w "Stacji Kultura" Łukasz Bożycki, fotograf przyrody i zwycięzca prestiżowego konkursu fotografii przyrodniczej Asferico.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografie Krzysztofa Millera - chropawość i punk rock

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 15:30
- Krzysztof Miller chciał, żeby świat dowiedział się pewnych rzeczy, żeby jego zdjęcia trafiały na pierwsze strony gazet. Przyglądał się życiu chropowatemu, brudnemu i nieprzyjemnemu - mówi w Czwórce Beata Łyżwa-Sokół, szefowa Działu Foto Gazety Wyborczej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podróż to dostrzeganie czegoś nowego"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 19:56
- Nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby przeżyć podróż - mówi w Czwórce podróżniczka i fotografka Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna odbywającego się w dniach 23-24 września we Wrocławiu Festiwalu Podróżników National Geographic. Gdzie ją ostatnio nogi poniosły?  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasto w obiektywie aparatu. 12 zdjęć w 12 godzin

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:30
5 maja rozpocznie się pierwsza polska odsłona fotograficznego maratonu, który odbywa się już w wielu miastach na całym świecie. 
rozwiń zwiń