"Tu było, tu stało" - 10 lat troski o warszawskie zabytki

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:49
W 2010 roku wyburzono warszawskie kino W-Z, dla wielu miejsce kultowe. To wydarzenie było pretekstem do założenia inicjatywy "Tu było, tu stało", która opowiada o Warszawie wyburzanej, przebudowywanej, tej, o którą wciąż warto dbać. 
Rotunda
RotundaFoto: Shutterstock.com/marekusz
Dom Chłopa Bohdan Pniewski.jpg
Bohdan Pniewski. Architekt stolicy, salonów i władzy

- Kino W-Z było jednym z czterech bardziej znanych kin lat 40. w Warszawie - wspomina Krzysztof Olszak, członek zespołu inicjatywy. - Kiedy przestało być kinem, stało się znanym i popularnym lokalem koncertowo-gastronomicznym. Rozbiórka tego budynku spowodowała, że Patrycja Jastrzębska, pomysłodawczyni i założycielka "Tu było, tu stało", ruszyła z tym pomysłem. To był pierwszy obiekt - dodaje. 

Posłuchaj
06:25 czwórka pierwsze słyszę 06.07.2021.mp3 "Tu było, tu stało" - warszawska inicjatywa ma już 10 lat (Czwórka/Stacja Kultura)

Inicjatywa "Tu było, tu stało" swoją działalność zaczynała wśród wielu obiektów, których na mapie stolicy już nie ma. - Niektóre zabytkowe budynki istnieją, ale w zupełnie innej niż pierwotna formie. Inaczej wyglądają, zostały przebudowane. Takim przykładem jest rotunda - mówi gość Czwórki. 

- Ja pamiętam ostatnie chwile Supersamu, ponieważ jeździłam do tego sklepu z pobliskiej Ochoty z babcią na zakupy. Dziś jest tam centrum handlowe - wspomina Jacqueline Horodyńska, członkini zespołu. - Pamiętam też starą Halę Koszyki. Ona wciąż funkcjonuje, ale to nie jest ten sam obiekt - dodaje. 

W "Tu było, tu stało" zwracamy uwagę na to, czego już nie ma, ale też na to, co zupełnie się zmieniło, zostało przebudowane Jacqueline Horodyńska

Zespół inicjatywy bacznie przygląda się Warszawie. - Informacje czerpiemy z własnych źródeł, ale cennymi wskazówkami dzielą się z nami też mieszkańcy Warszawy, którzy właśnie zobaczyli, że coś się dzieje, że coś się rozbiera - mówi gość Gosi Jakubowskiej. 


Co jakiś czas "Tu było, tu stało" tworzy mapę Warszawy, na której odnajdziemy miejsca wskazujące lokalizacje wyburzonych obiektów. - Wydaliśmy już trzy takie mapy z obiektami wyburzonymi i przekształconymi po 1989 roku - mówi gość Czwórki. - Ja jestem olbrzymią fanką pawilonu "Chemii", a co za tym idzie, zaniedbanego obecnie budynku Cepelii w centrum stolicy - dodaje. - Dziś jego przyszłość nie jest pewna. Planowano utworzenie tam restauracji, ale nie do końca można przebudować ten obiekt tak, jak sobie wyobrażał jego przyszły użytkownik - uzupełnia Krzysztof Olszak. 

Sprawdź także:

PaulSat Shutterstock syrenka warszawa 1200.jpg
"Dziewucha z krwi i kości". Historia Warszawskiej Syrenki

Dużym sukcesem inicjatywy było ocalenie "Syreniego Śpiewu". Pawilonu przeznaczonego do rozbiórki broniło 20 tysięcy osób. - To nasz olbrzymi sukces. Nie tylko nasz, bo my sami nie działamy, to cała społeczność warszawiaków na równi pracuje z nami. Udało nam się ochronić pawilon - podkreśla Jacqueline Horodyńska. 

10 lat "Tu było, tu stało" świętowane jest akcją "W jak Warszawa", która ma na celu walkę o zabytki. Jej internetową wizytówką są dłonie ułożone w literę "W". 

- To, co nam przyświeca, to edukacja, uświadamianie - mówią zgodnie goście Czwórki. - W naszej działalności tak istotne jest przekazywanie wiedzy, stąd warsztaty architektoniczne i dla dzieci, i dla dorosłych, spacery, wykłady, bierzemy też udział w konferencjach - wymieniają. 

Goście Gosi Jakubowskiej podkreślają, że na przestrzeni ostatnich 10 lat doskonale widać, że dziś zabytki są zauważane i coraz poważniej traktowane. Wiele osób dostrzega potrzebę ich zachowania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Krzysztof Olszak i Jacqueline Horodyńska (członkowie zespołu "Tu było, tu stało")

Data emisji: 06.07.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Bohdan Pniewski. Architekt stolicy, salonów i władzy

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 10:00
Bohdan Pniewski to jeden z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych polskich architektów XX wieku. Był architektem władzy przed wojną i po wojnie. Spacer po Warszawie można odbyć szlakiem jego budynków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruba Kaśka i Chude Wojtki - tak filtruje się wodę w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:47
- Gruba Kaśka jest największą studnia infiltracyjną w Europie. Pierwszy raz woda z niej trafiła na układ technologiczny filtrów w 1964 roku, więc to pani w średnim wieku, która jednak wciąż ma się dobrze - opowiadała dr Anna Zdanowicz, kierownik Działu Technologii Wody MPWiK. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Otwarty Jazdów - gdzie w domkach kipi kultura

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 13:29
Cały lipiec i sierpień, od poniedziałku do niedzieli, na żądnych kulturalnych wrażeń czekają wydarzenia Festiwalu Otwarty Jazdów. 
rozwiń zwiń