Kulturalny Śląsk, cykl "Kobiety gór" i muzyka - co w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2022 09:15
W poniedziałkowe przedpołudnie m.in. przybliżymy wydarzenia kulturalne na Śląsku, opowiemy o pierwszych Taterniczkach i muzyce oraz posłuchamy kolejnej części "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Program rozpoczniemy od przegląd ciekawych miejsc, inicjatyw, wydarzeń kulturalnych na Śląsku, o których opowie nam Maciej Kędziora.

W cyklu "Kobiety gór", Ola Opala opowie o niezwykłych kobietach, które nie bały się wyznaczać nowych dróg. Uznawane w swoich czasach za dziwaczne i ekscentryczne, bezczelne, szalone, bywały obiektami kpin. One jednak miały odwagę realizować marzenia i z plecakiem ruszały na szlak. Bohaterką poniedziałkowej odsłony cyklu będzie Helena Załuska, jej ojciec Kazimierza Dłuski, był cenionym lekarzem pulmonologiem i społecznikiem. Jej matka Bronisława, była lekarzem oraz organizatorką pierwszego polskiego Instytutu Radowego w Warszawie, który powstał z inicjatywy jej rodzonej siostry Marii Skłodowskiej-Curie. Była też jego pierwszą dyrektorką.

Swoją przygodę z górami Helena rozpoczęła bardzo wcześnie. W wieku 17 lat, wraz z Tadeuszem Pawlewskim i Tadeuszem Świerzem dokonała pierwszego letniego wejścia na Świstowy Róg (2112 m) w Tatrach Słowackich. Zapisała się również w historii taternictwa dzięki pierwszym wejściom wytyczającym nowe szlaki na Rówienkową Turnię (2272 m.) i Graniastą Turnię (2261 m). Towarzyszką wspinaczek Heleny najczęściej była jej kuzynka, Irena Pawlewska. Obie były pionierkami samodzielnego taternictwa kobiecego. I to właśnie one, mając niespełna 16 lat, bez jakiegokolwiek męskiego wsparcia, w roku 1908 dokonały pierwszego wejścia nową drogą na Szczyrbski Szczyt (2389 m).

Wydarzenie, odbiło się głośnym echem w środowisku taterników. Dłuskiej i Pawlewskiej zaproponowano wstąpienie do elitarnej Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego. Niestety wypadek przerwał wysokogórską i ziemską drogę Heleny.

Zobacz także:

W audycji nie zabraknie także "Opowieści niesamowitych" Edgara Allana Poe. Do 31 stycznia, od poniedziałku do piątku, wybrane fragmenty o godz. 10.45 czyta Michał Mikołajczak - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie.

Gościem audycji będzie także Jann. Ten niezwykle utalentowany artysta odkryty w ramach akcji FONOBO Pitcher, zaskakuje przebojowym numerem "Smile"! Do tej pory można było go usłyszeć jedynie w subtelnych i pełnych emocji piosenkach, którymi zdobył serca setek tysięcy słuchaczy. Tym razem robi niespodziankę i wypuszcza energiczny singiel, który jest już dostępny we wszystkich serwisach cyfrowych. Jann pracuje nad debiutancką EP-ką, której spodziewać się możemy już w tym roku.

Porozmawiamy również z Wojciechem Kępczyńskim i Anastazją Simińską z Teatru Roma, którzy opowiedzą o repertuarze teatru na ferie.


***

Na audycję z cyklu Stacja Kultura w poniedziałek (24.01) o godz. 10.05 zaprasza Kasia Dydo

aw/mat.pras.

Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa "Hai". Między rockiem a poezją

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 22:01
"Hai" oznacza określenia "organiczny, żywy". - Taki też jest ten projekt - opowiadał wokalista i gitarzysta, a także twórca grupy Eddie.
rozwiń zwiń