Światowe wystawy, sztuka odpoczywania i kino - kultura na ferie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 10:30
W najbliższym wydaniu "Stacji kultura" zaprosimy m.in. do światowych galerii, sprawdzimy jak skutecznie odpoczywać i uprzyjemniać sobie czas oraz opowiemy o filmie "Jakoś to będzie".
Zima to czas na odpoczynek i relaks
Zima to czas na odpoczynek i relaksFoto: shutterstock/ kozirsky

Program rozpoczniemy od przeglądu wystaw w galeriach światowych. Jak co tydzień Ada Janiszewska przygotuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie oraz na żywo w galeriach, muzeach i centrach kultury na całym świecie.

Zimowanie - sztuka odpoczywania, czyli jak skutecznie odpoczywać lub wychodzić z trudnych sytuacji w życiu. Z ekspertami porozmawiamy o sztuce odpoczywania. Przybliżymy również sprawdzone sposoby uprzyjemniania codzienności i skutecznej regeneracji. Tym razem opowiemy m.in. o mindfulness. Jak przekonują specjaliści zajmujący się badaniem zdrowia psychicznego, jest to jedna z najbardziej skutecznych metod osiągania spokoju wewnętrznego. Mindfulness to nauka uważności w działaniu, skupienie się na "tu i teraz". Kiedy oddajemy się swoim pasjom, ulubionym zajęciom, czy innym rzeczom, dobrze koncentrować się i skupić wyłącznie na tej jednej czynności. To pomaga odświeżyć i zrelaksować umysł oraz przywraca spokój. A jak wypoczywać? Można oddać się swojej pasji, ulubionym zajęciom, czynnościom, które sprawiają przyjemność. Ugotować coś pysznego, czytać, kolorować, albo zrobić coś dla ciała i przygotować sobie domowe SPA. 

W Czwórce nie zabraknie też lektury. Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Brunona Schulza. Uchwałę podjęto w związku z przypadającą w 2022 roku 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci pisarza i artysty. Na naszej antenie, codziennie, do końca lutego, o godz. 10.45 przypomnimy opowiadania Brunona Schulza. "Sanatorium pod Klepsydrą", "Mój ojciec wstępuje do strażaków", "Edzio", "Dodo", "Emeryt" przeczyta Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego.


Zobacz także:

W drugiej części audycji porozmawiamy o filmie "Jakoś to będzie". Jest to portret trzech kolegów po trzydziestce, outsiderów, wciąż nie mających pracy i mieszkających z rodzicami. To także opowieść o Polsce ludzi, którzy nie załapali się na sukces. Bohaterowie przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, mimo, iż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu. Losy każdego z nich od samego początku były pasmem niepowodzeń, wynikających z głupoty lub lekkomyślności. Albert, Marcin i Jacek wciąż kombinują i szukają sposobów na szybkie wzbogacenie się. Niestety dotychczasowe pomysły okazują się nietrafione. Jednak po latach bezowocnej walki o dobry byt, przyjaciele przygotowują się do tej jednej, najważniejszej akcji. Tym razem ma być inaczej. Reżyserem filmu jest Sylwester Jakimow, twórca świetnie przyjętych przez publiczność "Kongoli" (2007) i "Koleżanek" (2011), nagrodzonych między innymi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film",

Tuż przed południem przeniesiemy się do stolicy Dolnego Śląska, gdzie odwiedzimy wystawę "Dobry wieczór we Wrocławiu". - Czym jest wieczór, jak go doświadczamy i czy aby na pewno dla każdego jest dobry? - Nad tym zastanawiali się artyści. "Dobry wieczór we Wrocławiu" to wystawa zbiorowa, będąca efektem kilkumiesięcznej pracy grupy roboczej oraz odniesienie do kultowego neonu znajdującego się na dachu naprzeciw dworca PKP, który przyjaźnie witacza podróżnych. W galerii BWA Wrocław Główny zaprezentowano esencję wrocławskiego wieczoru, czerpiąc z różnych mediów - fotografii, filmu, kolażu, dźwięku, tekstu czy instalacji.


***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (23.02) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo.   

aw


Czytaj także

Architektura krajobrazu ma znaczenie. Projekty Aliny Scholtz wciąż zazieleniają stolicę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:30
Aliny Scholtz, architektka krajobrazu, swoje projekty rysowała tuż po wojnie w Biurze Odbudowy Stolicy. One tworzą się do dziś, trwają i rosną, a w Muzeum Woli możemy zobaczyć, jak powstawały: park Moczydło, rekonstrukcja ogrodu Saskiego czy Centralny Park Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relaksacyjna kąpiel w dźwiękach. Co nam daje?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 13:30
Po całym tygodniu pracy myślimy o weekendowym relaksie. Jednym z pomysłów na odpoczynek może być kąpiel w dźwiękach mis i gongów. - Dźwięk i wibracje, nie tylko odprężają, ale także uwalniają emocje - mówi w Czwórce Joanna Romaniuk, instruktorą jogi i relaksacji. Sprawdzamy jakie korzyści płyną z takiego relaksu.
rozwiń zwiń