Historyczna symbolika darów Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 15:00
Kto z nas, choćby będąc dzieckiem, nie zastanawiał się, czym była mirra - jeden z podarunków Trzech Króli? Jaka jest jej symbolika? Poza mirrą, w darze złożone było także kadzidło, które powstaje z roślin. Nie zapominajmy, że złoto to także "skarb natury". Sprawdzamy, jakie rośliny pojawiają się Biblii i co oznaczają. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Patrick Poendl.
Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!

Trzej królowie, trzej mędrcy lub trzej magowie - w chrześcijańskiej tradycji osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa i przekazać Mu dary.

- I złoto, i kadzidło, i mirra w dawnych czasach to były dary królewskie. Bardzo cenne, bardzo drogie i bardzo rzadkie. To były prezenty, które miały pokazać, że nowonarodzony Chrystus jest niezwykłą postacią, jest Królem Świata - mówi Anita Broda z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Posłuchaj

04:49 Czwórka/Stacja Kultura - dary Trzech Króli 06.01.2021.mp3 Symbolika Darów Trzech Króli (Stacja Kultura/Czwórka)

Jak mówi Adam Kapler z Ogrodu Botanicznego w Powsinie - dary Trzech Króli można podziwiać w klasztorze św. Pawła na słynnej górze Atos w Grecji. - Góra Atos jest autonomicznym państwem prawosławnych mnichów, znajduje się tam XV wieczny relikwiarz, w którym, jak nauczają mnisi znajdują się pozostałości tych oryginalnych darów podarowanych Dzięciątku Jezus przez Mędrców - opowiada w audycji.

Zarówno mirra, jak i kadzidła są produktami naturalnymi, związanymi z żywicą, z ziołami i bardzo pięknie pachnącymi. Dymem okadzano niegdyś ołtarze i wyrażano boską cześć.

Sprawdź także:

- Mirra to gorzka, aromatyczna żywica z egzotycznych drzew. Jej symbolika i zastosowania była podobna jak kadzidła, pachnie jeszcze mocniej, jest bardzo gorzka w smaku - mówi gość Czwórki. - Dokładny skład kadzidła ofiarowany przez Trzech Króli nie jest znany. Na pewno była to mieszanka o bardzo intensywnych żywicach, które spalano w specjalnych metalowych szkatułach i które wydzielały aromatyczny dym.


shutterstock Yuganov Konstantin boże narodzenie święta mikołaj 1200.jpg
Fantastyczne opowieści wigilijne. Od "Drogi do Betlejem" do " Drogi do gwiazd"

Wierzono kiedyś, że niezwykłe dary, które Trzej Królowie podarowali Jezusowi mogą nas zabezpieczyć przed wszystkim, co złe. Mogą odpędzić choroby, śmierć i nieszczęścia, a stosując je zabezpieczano całe obejścia, domy i ludzi. 

Posłuchaj także:

- Wiadomo, że starożytni używali specjalnego kadzidła zwanego ketoed, to była mieszanina czterech najświętszych kadzideł olibanum, galbanum, sfakte oraz onychy - tłumaczy Adam Kapler. - W ogóle Arabowie uważają, że olibanum może leczyć wszelkie choroby. Popularne jest dodawanie go do tytoniu, czy kawy, albo żucie go jak gumy. Czyste galbanum, zwane zielonym kadzidłem było najświętszą wonnością starożytnych Egipcjan. Oprócz stosowania go jako kadzidło, używane było jako paliwo w pochodniach i lampach. Paliło się bardzo mocnym światłem i dawało aromatyczny dym, który nie gryzł w oczy. Starożytni wierzyli, że właśnie Prometeusz, gdy wykradał bogom ogień użył właśnie galbanum jako pochodni.

Mirrę i kadzidło ceniono czasem wyżej niż złoto. Ich znaczenie duchowe odpowiada wpływowi na ludzkie ciało. Uważano, że skoro przywracają zdrowie chorym i chronią zwłoki przed rozkładem, to tym samym zapewnią życie wieczne duszy, pozwolą się duszy oczyścić z grzechu i wznieść się do Boga. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Adam Kapler (Ogród Botaniczny w Powsinie), Anita Broda (Muzeum Etnograficzne w Warszawie). 

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 10.35

aw/kul

Czytaj także

Kiedy kupić nowy sprzęt do grania?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 11:17
Czy końcówka roku to dobry moment na zakup konsol najnowszych generacji? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co trenować breakdance? "Kręcąc się na głowie, odczuwasz euforię"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 19:29
Chęć do działania - to wystarczy, by zacząć trenować breakdance. - Łatwiej będzie osobom lekkim, o drobnej posturze, ale tak naprawdę wszystko można wytrenować, a nasze ograniczenia są wyłącznie w głowie - mówił trener Marcin Grzybowski. 
rozwiń zwiń