Najdroższe polskie obrazy na jednej wystawie

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2011 13:29
– Okazuje się, że co innego nam się podoba, a na co innego jesteśmy w stanie wydać duże pieniądze – mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, dyrektorka galerii Art New Media, w której wystawiono najcenniejsze dzieła polskiego malarstwa współczesnego.
Audio
  • Zuzanna Sokalska o wystawie Sztuka cenniejsza niż złoto

"Sztuka cenniejsza niż złoto. 21 najdroższych malarzy w Polsce" to tytuł wystawy, która powstała na podstawie notowań aukcyjnych w Polsce z ostatnich dwóch lat. Specjalnie w tym celu Galeria Art New Media stworzyła ranking najdroższych polskich malarzy współczesnych.

- Pomyślałam, że to byłoby ciekawe, bo i my jako galeria i widzowie mogliby się z tej wystawy dowiedzieć wiele rzeczy o naszych gustach i rynku sztuki w Polsce – mówiła w Czwórce Zuzanna Sokalska, dyrektorka galerii. Zgromadzona na wystawie reprezentacja obrazów zaskoczyła gościa "Stacji kultura", gdyż okazało się, iż większość najdroższych współczesnych malarzy w Polsce to abstrakcjoniści, czyli reprezentanci kierunku nad Wisłą niezbyt popularnego.

- Czołówka malarzy ze względu na ceny osiągane przez ich obrazy przedstawia się następująco: Stefan Gierowski, Andrzej Wróblewski i Tadeusz Kantor potem jest Wojciech Fangor Jerzy Nowosielski i Roman Opałka – opowiadała w Czwórce Sokalska.

Zaskakujący dla wielu brak w zestawieniu dzieł najgłośniejszych polskich twórców ostatnich lat, czyli Wilhelma Sasnala, Mirosława Bałki czy Piotra Uklańskiego, dyrektorka galerii tłumaczyła faktem, iż malarze ci osiągają wysokie ceny na świecie, lecz w ciągu dwóch ostatnich lat nie byli odnotowani na rynku polskim.

Najdroższym obrazem, który znalazł się na wystawie jest dzieło Stefana Gierowskiego z lat 60. Zapłacono za nie 470 tysięcy złotych. Najcenniejsze polskie płótno malarstwa współczesnego z ostatnich lat, zostało namalowane przez Andrzeja Wróblewskiego, kosztowało 490 tysięcy.

- Porównując to do światowego rynku sztuki to bardzo mało, gdyż najwyższe ceny uzyskiwane za współczesnych artystów na świecie sięgaja 20 milionów dolarów, więc różnica jest gigantyczna – mówił gość Kasi Dydo.

Więcej na temat wystawy i opłacalności inwestowania w sztukę w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

bch

Czytaj także

Skradziona "Murzynka" odnaleziona w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 06:20
W jednym z domów aukcyjnych w Berlinie wystawiono na sprzedaż obraz "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, skradziony podczas drugiej wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekord! Obraz polskiej malarki sprzedany za 8,5 mln dolarów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2011 05:30
Taką zawrotną sumę zapłacono za obraz Tamary Łempickiej "Rafaela na zielonym tle". To rekordowa cena za dzieło tej autorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła wystawa zdjęć Fridy Kahlo w Lizbonie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 19:42
Wybitna artystka, feministka, komunistka, ale przede wszystkim niezwykle silna kobieta, której życie naznaczone było cierpieniem. Taką Fridę Kahlo na zdjęciach mogą oglądać mieszkańcy Lizbony.
rozwiń zwiń