Subiektywny kulinarny przewodnik po Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 18:47
Stolica Francji to nie tylko piękne zabytki, niezwykłe pejzaże, ale także… mnogość przeróżnych restauracji, barów i knajpek, serwujących dania z całego świata.
Audio
Wieża Eiffla w Paryżu
Wieża Eiffla w ParyżuFoto: SXC

 - Jest tu dużo restauratorów z Północnej Afryki, bo po II wojnie światowej przybyło do nas stamtąd wielu emigrantów. Wciąż zresztą przyjeżdżają - opowiada gość Czwórki, David Gaboriaud. - Jest także cała dzielnica dedykowana Azji. Znajduje się w południowej części Paryża. Można tam zjeść posiłki identyczne z tymi, jaki dostaniemy w Wietnamie albo w Chinach.

W Paryżu trafimy również oczywiście na dobrą francuską kuchnię. - Trzeba uważać i zamiast chodzić tam, gdzie ciągną tłumy turystów, wynajdować niewielkie knajpki, prowadzone przez ludzi, którzy naprawdę kochają gotować - mówi gość Czwórki. - Jest tam maksymalnie 12 stolików, na desce przed lokalem leży kilka dań zamiast kilkudziesięciu, a szef kuchni jest najczęściej także właścicielem lokalu.

Najbardziej znane z tego, że serwuje się tam znakomitą francuską kuchnię, są dzielnice Pierwsza i Ósma. - Jedno z naszych klasycznych dań to puree ziemniaczane z mięsem mielonym. Nie widziałem tego w Polsce - opowiada Gaborieux. - Warto też zamówić danie rybne.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!

Dowiedz się więcej o francuskich przysmakach, a także o urokach samego Paryża, słuchając nagrań ze studia Czwórki w audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

Muzeum Marcepanu na winnym szlaku. Jedziemy na Węgry

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 16:48
Rocznie przyjeżdża tutaj ponad 30 milionów turystów z całego świata. I zajadą się zupą gulaszową, kiełbasą, papryką oraz marcepanem, popijając tokaj albo "byczą krew". Dziś Czwórka podbija Węgry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szemrany Lwów lat dwudziestych

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 15:33
Lwów kryje miliony tajemnic. Nie da się go zwiedzić w dzień lub dwa. Ciekawą propozycją jest wycieczka tematyczna po tym dawnym polskim mieście np. śladami bohatera powieści Marka Krajewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwegia: dla wyczynowców i miłośników kultury

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 17:25
- Bramą do fiordów jest Bergen, ale wycieczkę można zacząć od Stavanger, które jest bardziej na południe - tłumaczy Janusz Żebrowski, który ten kraj odwiedził nie raz. - Możemy dolecieć tam bezpośrednio z Polski, co jest dodatkowym ułatwieniem.
rozwiń zwiń