Zaczynasz dzień od kawy? To kwestia genów!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 14:40
Najnowsze badania pokazują, że to ile pijemy kawy prawdopodobnie mamy zakodowane w genach, a we Włoszech znaleziono nawet jeden gen odpowiedzialny za metabolizm kofeiny.
Audio
  • Kawa płynie w naszych... genach (Stacja Nauka/Czwórka)
Niektórzy bez kawy żyć nie mogą, a inni piją ją raczej rzadko
Niektórzy bez kawy żyć nie mogą, a inni piją ją raczej rzadkoFoto: pixabay.com/Unspalsh/domena publiczna

- Badania wskazują, że człowiek pije kawę nie dla smaku, ale właśnie dla kofeiny, a gen odpowiedzialny za jej przetwarzanie w naszym organizmie to PDSS2 - tłumaczy Klaudia Golis z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego odkrycie było trochę, jak szukanie igły w stogu siana, a w "Stacji Nauka" wyjaśniamy, na czym ten proces polegał.

Sprawdzamy też, jakie zastosowanie kofeina ma w medycynie oraz czy jest ona tak samo uzależniająca jak inne substancje - w świetle statystyk przeciętny Polak wypija rocznie ok. 100 litrów kawy, natomiast na całym świecie każdego dnia wypijanych jest około dwóch miliardów filiżanek czarnego naparu.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 19.12.2016

Godzina emisji: 12.39

jsz/kul

Czytaj także

Kofeina. Dlaczego nie możemy się od niej uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 15:04
Kofeina, którą spożywamy pochodzi z różnych źródeł. Ta obecna w herbacie zwana jest teiną, ta w guaranie - guaraniną, a w yerba mate - mateiną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co modyfikujemy genetycznie żywność?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 14:01
W języku angielskim skrót GMO oznacza dokładnie "genetycznie modyfikowany organizm". Eksperymenty laboratoryjne nad genetyczną modyfikacją żywności zaczęto prowadzić 30 lat temu, a pierwszy raz trafiła ona na nasze stoły w latach 90. ubiegłego stulecia. Co dzisiaj wiemy o GMO?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń