Nowe badania naukowców: śniadanie nie jest najważniejszym posiłkiem dnia?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 15:58
Zostaliśmy wychowani w przekonaniu, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Mówiono, że to, co zjadamy rano, wpływa na nasz metabolizm i dostarcza energii na cały dzień. Inaczej twierdzą naukowcy z Melbourne przekonując, że ten posiłek jest w naszej diecie zbędny.
Audio
  • Śniadania sprawiają, że jemy więcej? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Elena Veselova / Shutterstock

Naukowcy z Monash University of Melbourne udowadniają, że śniadanie jest posiłkiem, który możemy zupełnie pominąć. Wykazali, że zjedzenie nawet obfitego śniadania nie sprawi, że przestaniemy podjadać w ciągu dnia - przeciwnie - w ten sposób pobudzamy nasz żołądek, który domaga się dostarczania większych ilości jedzenia.

- Australijscy badacze ustalili, że osoby regularnie zjadające śniadania, w ciągu dnia przyswajają więcej kalorii. Na podstawie przedstawionych wniosków ogłosili, że tym samym obalają mit, mówiący o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Ich zdaniem ci, którzy rezygnują z porannych posiłków, w ciągu całego dnia spożywają o 260 kcal mniej.

W jaki sposób wpływa to na nasze zdrowie? Czy powinniśmy dzielić posiłki na te najważniejsze i mniej ważne? Co powinno znaleźć się w zbilansowanym menu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z dietetyczką, Magdaleną Czyryndą-Koledą.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Magdalena Czyrynda-Koleda (dietetyczka)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 12.13

ac/kd

Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pestycydy to wynalazek samych roślin

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 12:54
- Demonizowane przez wielu pestycydy naturalnie wykszałciły się w roślinie podczas jej ewolucji - mówi Aleksandra Morowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Świetnym tego przykładem jest nikotyna, która naturalnie występuje w przyrodzie i odstrasza szkodniki - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile czekolady jest w czekoladowym mikołaju?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 13:41
Jaki skład mają świąteczne żelki? Co szkodliwego jest w ciastkach z marcepanem i co kryje się w czekoladkach z kalendarzy adwentowych? Czy warto sięgać po świąteczne słodycze?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Wierzbicka: drzewa wykorzystują dwutlenek węgla jako nawóz

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 16:30
- Dawne zanieczyszczenia z lat 70. i 80. działają na rośliny jak nawozy. Lasy się przystosowały i potrafią go wykorzystać - mówiła dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy nocne podjadanie sprzyja otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:03
- To, że nie powinniśmy jeść po godzinie 18 jest mitem. Kolację powinniśmy dostosować do naszego trybu dnia - mówiła dietetyczka Anna Kalinowska-Weber.
rozwiń zwiń