Noc Muzeów 2020. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Farmacji we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:30
Czy poradzilibyśmy sobie z COVID-19 w średniowieczu? Jak zadbalibyśmy o zarażonych, czy ówcześni lekarze i farmaceuci potrafiliby poradzić sobie z rozprzestrzenianiem się pandemii? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w Muzeum Farmacji we Wrocławiu.
Audio
  • Laboratorium alchemika, tysiące szufladek i prezycyjne miary. Odwiedzamy Muzeum Farmacji (Stacja nauka/Czwórka)
Muzeum Farmacji we Wrocławiu
Muzeum Farmacji we WrocławiuFoto: PAP/Hanna Bardo
Medycy i farmaceuci nie mieliby okazji, by swobodnie się przemieszczać. Jak wskazują źródła w średniowieczu, w trakcie trwania epidemii obowiązkiem osób związanych z opieką nad chorymi, było dostarczanie leków pacjentom i dbanie o nich. 
W dawnym domu aptekarza, we Wrocławiu na pięciu piętrach kamienicy mieści się niezwykłe muzeum. Jej rodowód sięga połowy XIII wieku. W zasadzie od początku jej powstania mieścił się tam dom aptekarza i apteka. 
Dziś możemy się tam wybrać także na wirtualny spacer. Od zabytkowych gotyckich piwnic, poprzez pracownię alchemika po tzw. salkę arabską. Opakowania na leki wykonane ze specjalnych, zabezpieczających zdrowie pacjenta materiałów, już przed wieloma laty zwracano szczególną uwagę na bezpieczeństwo przechowywania tych substancji. Dawne apteki podlegały też regularnej kontroli tzw. fizyków miejskich. Co najmniej dwa razy w roku sprawdzano jakość substacji, z których wykonywano substancje lecznicze. - Kontrolowano, skąd pochodzą produkty, z których wykonywane są leki, w jaki sposób są przechowywane, sprawdzano jakość wag i odważników, które pomagały farmaceutom w odmierzaniu odpowiednich dawek - mówił Andrzej Syroka, kierownik muzeum.
Muzeum dysponuje także aparaturą, która z powodzeniem obala tzw. prawo Murphy'ego i pokazuje, jak szybko substancja lecznicza uwalnia się w organiźmie.
***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Data emisji: 13.05.2020

Godzina emisji: 12.34

ac

Czytaj także

"Wonderful things": baśniowy świat Tima Walkera na wystawie w V&A Museum

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:39
Ekscentryczny, błyskotliwy, wyrazisty. Nazywają go wizjonerem i "Piotrusiem Panem współczesnej fotografii". Tim Walker fotografuje największe gwiazdy muzyki i kina, a jego prace pojawiają się na łamach takich czasopism jak "Vogue", "W Magazine", "Elle", "Harper's Bazaar" czy "Vanity Fair". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura online. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 21:56
#ZostańWdomu i zwiedzaj online. Zwiedzaj muzea, galerie a nawet opery, nie wstając z kanapy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie. Disney i znaczki w USA, brytyjskie globusy i rosyjski Ermitaż

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 12:32
Dziś muzea na całym świecie pracują nad dygitalizacją swoich kolekcji. Coraz większa liczba instytucji zaprasza swoją publiczność na wirtualne zwiedzanie. W Czwórce odwiedzamy San Francisco, Waszyngton, Londyn i Sankt Petersburg. 
rozwiń zwiń