Kto dostanie Nagrodę Nobla? Tydzień Noblowski z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 09:24
W "Stacji Nauka" zapraszać będziemy na relacje z Tygodnia Noblowskiego w Centrum Współpracy i Dialogu UW. Od poniedziałku do piątku (5-9 października) przedstawimy sylwetki tegorocznych laureatów z poszczególnych dziedzin, których nagrodziła Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Dominik Góral/polskieradio.pl

1200x660_PR4_nobel-literatura_01a-04.jpg
Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

Centrum Współpracy i Dialogu UW już po raz drugi uruchamia centrum informacyjne Tygodnia Noblowskiego, zapraszając - wspólnie z ekspertami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - do śledzenia decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Czytaj także:

W poniedziałek, 5 października przyznana zostanie Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Czwórkowy dziennikarz Patryk Kuniszewicz zaprosi na relacje z Centrum Współpracy i Dialogu UW. We wtorek, 6 października dowiemy się, kto zostanie laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, w środę, 7 października relacjonować będziemy wręczenie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. W czwartek, 8 października sprawdzimy, kto otrzyma literacką Nagrodę Nobla, a w piątek, 9 października - pokojową Nagrodę Nobla. 

1200x660_PR4_nobel-pokojowa_01a-02.jpg
Abiy Ahmed Ali laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Specjalne wydania audycji "Stacja Nauka" nadawać będziemy z Centrum Współpracy i Dialogu UW, gdzie eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspólnie oglądać będą transmisję z ogłoszenia laureatów. 

Czytaj także:

Nagrody Nobla przyznawane są od 1901 roku, a pierwszą z nich - Pokojową Nagrodę Nobla - otrzymał w murach Królewskiej Akademii medycznej Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk. Dziś to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Nagroda ustanowiona została zgodnie z ostatnią wolą ich fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla. Wśród noblistów znaleźli się m.in. Theodore Roosevelt, prezydent USA, czy Ferdinand Buisson, współzałożyciel Ligi Praw Człowieka, a ubiegłorocznym laureatem został premier Etiopii Abiy Ahmed Ali, wyróżniony przez Norweski Komitet Noblowski "za jego wysiłki na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, w szczególności za jego zdecydowaną inicjatywę rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą". 

***

Na audycję "Stacja Nauka" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, po godz. 12.05. Program poprowadzi Patryk Kuniszewicz

mat. pras./kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka nagroda Nobla Nobel

Czytaj także

Literaccy nobliści z Europy Środkowej. Tokarczuk i Handke

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 14:15
Olga Tokarczuk i Peter Handke zostali ogłoszeni laureatami literackiej nagrody Nobla. Te dwa szczególne wyróżnienia powędrowały w ręce autorów środkowoeuropejskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nobel" z ekonomii. Laureaci: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 11:53
Nagrodą Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla zostali wyróżnieni: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer "za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń