Ciemności potrzebujemy jak światła

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 13:40
Jednym z podstawowych warunków dobrego snu, a co za tym idzie właściwej regeneracji, jest ciemność. Równowaga między nią a światłem jest kluczowa dla psychicznego i fizycznego zdrowia człowieka. 
Ciemność nocy - warunek dobrego snu
Ciemność nocy - warunek dobrego snuFoto: Shutterstock/BloodysAlice

Sen to nieodłączny element cyklu biologicznego naszego organizmu. Naukowcy informują, że aż 30 procent genów człowieka regulowanych jest właśnie zgodnie z rytmem okołodobowym. Warunkiem dobrego snu jest ciemność. 

- Ciemności potrzebujemy tak samo jak światła - mówi psycholog dr Monika Wróbel-Harmas w rozmowie z Markiem Bączyński. - Ciemność jest nam potrzebna do wypoczynku. To moment, który mamy po to, żeby się zregenerować. Nasze ciało i umysł sobie odpoczywają. Podczas krótszych dni nasz mózg dostaje sygnał, że to czas, kiedy funkcjonujemy wolniej, kiedy przyroda "idzie spać". My nie zasypiamy na zimę, ale też powinniśmy odpocząć, zwolnić tempo życia, pozwolić sobie na to zwolnienie - dodaje. 

Znamy zwierzęta zapadające w sen zimowy, ale są też takie, których aktywność dobowa przypada na czas nocy, są to np. sowa lub kot. - Te gatunki natura inaczej przystosowała do regeneracji - zauważa psycholog. - One regenerują się w ciągu dnia

Kwestia życia w zgodzie z rytmem dnia i nocy staje się jeszcze ważniejsza w przypadku Skandynawii, w której zimowe noce są wyjątkowo długie. - Istotne jest to, gdzie ktoś się urodził. Organizm wtedy niemal samoistnie jest bardziej przygotowany do funkcjonowania w miejscu, w którym się urodził - mówi ekspertka. - Nie zmienia to faktu, że dobrze jest sobie pomagać w tym czasie, co pokazują badania dotyczące Skandynawii. Popularna jest tam fototerapia, badanie poziomu witaminy D3 i jej suplementacja - dodaje. 


Posłuchaj
04:14 czwórka stacja nauka 17.10.2022.mp3 Do czego potrzebne są nam światło i ciemność? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Dr Monika Wróbel-Harmas zauważa, że te metody to trochę sztuczne wspomaganie nastroju, ale przynoszą one efekty. - Wspomniana witamina D3 wydziela się w organizmie człowieka dzięki światłu, nie potrafimy jej wytworzyć bez niego - tłumaczy. - Brak słońca może się odcisnąć na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Może być to gorsze samopoczucie. Badania pokazują, że osoby, które mają mniej światła naturalnego, mają kłopoty nawet z nadwagą, bo wpływa ono na nasz metabolizm. Pojawiają się też kłopoty z krótkowzrocznością - dodaje. 

Ekspertka podkreśla, że światło powinniśmy sobie dawkować - ostrzejsze, takie, które nas rozbudzi - lepsze będzie rano. Łagodniejsze - w ciągu dnia. Wieczorem zaś powinnismy korzystać już tylko z ciepłego i delikatnego światła. - Zaleca się także omijanie wszelkich świecących ekranów na godzinę, dwie przed snem - poleca. - Emitują one ostre światło, podobne do porannego, które pobudza nasz organizm, sprawa, że nasz mózg się ożywia, co źle wpływa na nasz sen - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał: Marek Bączyński

Data emisji: 17.10.2022

Godzina emisji: 12.36

pj/kor

Czytaj także

Niewyspanie i jego długofalowe skutki

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 14:21
Niewyspanie wpływa na naszą aktywność ruchową i intelektualną. Jak się jednak okazuje, jego skutki mogą się utrzymywać przez długi czas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć zdrowszy sen? Wyłącz ekran przed zaśnięciem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 10:15
Jak dowodzą naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine, nawet umiarkowana ekspozycja na światło podczas snu sprzyja cukrzycy i chorobom serca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja jak optometrysta. Czy smartfon zbada wzrok?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 18:50
Polacy stworzyli algorytm, który pozwoli zbadać wzrok za pomocą smartfona. To pierwszy taki projekt na świecie, który ma szansę dotrzeć wszędzie tam, gdzie korzysta się z telefonów komórkowych.  
rozwiń zwiń