X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Monitoring miejski. Jak wpływa na bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 12:55
Rejestrowanie ulicznego obrazu ma zapewnić obywatelom bezpieczeństwo. Czy w praktyce monitoring miejski nie służy jednak głównie do zarabiania na mandatach za wykroczenia drogowe? Jaką funkcję spełniają "wszechobecne" kamery?
Audio
  • Jak działa miejski monitoring, gdzie lokowane są kamery i czy ten system jest skuteczny? (Czat Czwórki)
Przepisy o ochronie danych osobowych zostały stworzone w innym celu, więc stosowanie ich w przypadku monitoringu miejskiego jest problematyczne - podkreślała Anna Walkowiak w Czwórce
Przepisy o ochronie danych osobowych zostały stworzone w innym celu, więc stosowanie ich w przypadku monitoringu miejskiego jest problematyczne - podkreślała Anna Walkowiak w CzwórceFoto: Addyvanich/Shutterstock.com

kamery 1200.jpg
Monitoring miejski. Nasze życie pod ciągłym nadzorem?

- Jedną z funkcji kamer monitoringu miejskiego jest prewencja. Kamery odstraszają potencjalnych przestępców, ale z drugiej strony - ci po prostu często je niszczą, dlatego ciężko jest oszacować bezpośredni związek wzrostu liczby kamer ze spadkiem liczby przestępstw - tłumaczył w Czwórce Jacek Włodarczyk. Zaś jak podkreślała Anna Walkowiak, nagrania z miejskich kamer spełniają także funkcję dowodową, są ułatwieniem dla policji. - Pojawiają się jednak problemy z ochroną danych osobowych. Tymczasem póki co, jeśli chodzi o rozmieszczenie kamer w miastach mamy w tym zakresie "wolną amerykankę". Były projekty ustawy, która miała regulować sprawę lokalizacji kamer, ale zakończyły się fiaskiem - mówiła ekspertka.

Dlatego też kamery monitoringu instalowane są także przez prywatnych przedsiębiorców m.in. w basenowych przebieralniach, co budzi wiele kontrowersji. Kto może zainstalować kamerę i jak długo przechowywane są takie dane? Czy każdy z nas może "podejrzeć" nagrania z takiego monitoringu i do kogo zwracać się w tej sprawie? Na te pytania także szukaliśmy odpowiedzi w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Katarzyna Kornet

Materiał przygotowała: Michał Piwowarek

Gość: Anna Walkowiak (Fundacja Panoptykon), Jacek Włodarczyk (naczelnik wydziału Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warszawy)

Data emisji: 14.03.2017

kd

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Monitoring nie gwarantuje bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 13:00
W całej Polsce jest zainstalowana niezliczona ilość kamer monitorujących poczynania mieszkańców. Okazuje się jednak, że urządzenia nie śledzą każdego naszego ruchu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yuuki kontra Babcia Lo-Fi - za co świat pokochał Islandię?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 16:10
Pozorna cisza, spokój i przestrzeń - wyspa na północnym krańcu świata to niezwykłe miejsce słynące ze srogiej, nieprzewidywalnej aury. - Tamtejsza natura jest potężna, a mieszkańcy Islandii żyją z nią w zgodzie - opowiadała w Czwórce Yuuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portugalia - poczuj się, jak w epoce templariuszy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 18:09
Wystarczy jechać do miejscowości Tomar, w której znajduje się skarb Unesco - Klasztor Zakonu Chrystusa - dawna siedziba templariuszy. Zapraszamy was na wyprawę do Portugalii.
rozwiń zwiń