X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jedzenie bio i eko – przepis na zdrowie czy chwyt marketingowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 13:25
Według badań Polacy są gotowi płacić więcej za żywność dobrej jakości. Przeszukujemy internet w celu ustalenia źródeł pochodzenia naszych produktów i częściej niż wielu innych Europejczyków czytamy informacje zawarte na etykietach.
Audio
  • Czy warto wybierać żywność bio i eko? (Czat Czwórki)
Piotr Firan, Agnieszka Nowak-Kozicka, Marta Kurkiewicz (Kooperatywa Na Zdrowie), Urszula Somow (dietetyk sportowy)
Piotr Firan, Agnieszka Nowak-Kozicka, Marta Kurkiewicz (Kooperatywa Na Zdrowie), Urszula Somow (dietetyk sportowy)Foto: czwórka

Już 67 proc. badanych wybiera produkty określane jako zdrowa żywność Open Research

Dietetyk sportowy Urszula Somow komentowała, że wielu Polaków, którzy interesują się zdrową żywnością nie kieruje się w swoich wyborach zdrowym rozsądkiem. - Zauważyłam tendencję do popadania ze skrajności w skrajność. Nie możemy powiedzieć, że kupowane w supermarkecie warzywa są niezdrowe. Dysponujemy szeroką gamą badań, które wskazują, że spożywanie owoców i warzyw niezależnie od tego z jakiej hodowli pochodzą przynosi korzyści dla zdrowia - przekonywała.

Ponad 60 proc. wybiera produkty z prostą i zrozumiałą listą składników. Obawa o mnogość sztucznych substancji w żywności plasuje polskich konsumentów wyżej od większości Europejczyków Małgorzata Cichecka, firma Nielsen

Czy warto zatem wybierać produkty ekologiczne? Agnieszka Nowak-Kozicka i Marta Kurkiewicz opowiadały, że przed zakupem warto sprawdzić informacje zawarte na etykiecie. Także tego, oznaczonego jako "bio". - To, co jest hodowane jako "bio" i "eko" nie zawsze musi być w stu procentach dobre . Takie produkty mogą np. posiadać w składzie cukier glukozowo-fruktozowy. Jogurt "bio", który zawiera skrobię kukurydzianą, posiada swoje oznaczenie, dlatego, że produkowany jest z ekologicznego mleka. Porównując takie produkty z ich konwencjonalnymi odpowiednikami możemy nie dostrzec żadnej różnicy. Pordukty niezawierające szkodliwych substancji rzadko trafiają na sklepowe półki, ponieważ mają bardzo krótką datę ważności - opowiadały na na antenie Czwórki.

Czy jedzenie oznaczone symbolem "bio" jest zdrowsze od pozostałych produktów spożywczych, które możemy znaleźć na półkach w supermarkecie? Czym różni się ich skład i kto zajmuje się badaniem jakości produkcji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Agnieszka Nowak-Kozicka, Marta Kurkiewicz (Kooperatywa Na Zdrowie), Urszula Somow (dietetyk sportowy)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 15.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jedzenie jak Superman. "Nadwarzywa i nadowoce"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:50
Odmłodzą organizm, uchronią przed rakiem, cukrzycą, udarami czy chorobami serca. Czy superżywność ma naprawdę supermoce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrawy z łąki i lasu. Jak przyrządzać rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:58
- Ja bez problemu mogę znaleźć kilkadziesiąt gatunków roślin jadalnych niedaleko mojego domu, a mieszkam w centrum Warszawy - przekonuje gospodarza "Czatu Czwórki" Piotra Firana Karol Szurdak, botanik, biolog i technik farmacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego warto polubić kaszę?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 19:55
Produkty zbożowe, zaraz za warzywami i owocami, stanowią ważny element piramidy żywienia, ale paradoksalnie wiele osób, będących na diecie, w pierwszej kolejności rezygnuje z pieczywa, mąk i kasz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń