X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Godzina dla rodziny" - czas dla rodziny jest bezcenny. Ale czy taki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 17:44
Przyrost naturalny w naszym kraju oscyluje w okolicy zera. Aby zachęcić Polki i Polaków do posiadania rodzin pojawia się wiele pomysłów, które miałyby ułatwić życie rodzicom.
Audio
  • Czy projekt "Godzina dla rodziny" to dobry pomysł - dyskusja w studiu (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sdecoret/Shutterstock

Po programie 500+ przyszedł czas na propozycję PSL "Godzina dla rodziny" Opiekunowie dzieci do lat 15 mogliby pracować o godzinę krócej. Czwórkowi słuchacze są bardzo podzieleni w ocenie tej nowej propozycji. Eksperci w studiu podkreślają zaś, że Polacy pracują bardzo długo i może warto inaczej podzielić tydzień pracy.

Każdy czas spędzony z dzieckiem powinien być traktowany jako zaleta dla dziecka, dla rodziny, dla relacji Dorota Zawadzka

- Nie wiem czy ta "godzina dla rodziny" to najlepszy pomysł, ale rodzice powinni sobie tak organizować życie, żeby z dzieckiem spędzać jak najwięcej czasu - podkreśla Dorota Zawadzka, psycholog. - Dyskusyjna zostaje kwestia wyboru, który rodzic miałby pracować krócej. Czy nie spowodowałoby to, że mamy znów wyleciałyby z rynku pracy - zastanawia się. 

Paweł Woliński, z tato.net, zwraca uwagę, że czas spędzony z rodziną to coś bardzo wartościowego, to budowanie kapitału społecznego i kulturowego na następne lata. 

Bardzo sceptycznie do pomysłu PSL podchodzi Piotr Szumlewicz ekspert z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Jego zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem jest rozwijanie opieki żłobkowej i przedszkolnej, by kobiety i mężczyźni mogli się realizować również poza rodziną. Podkreśla, że jego zdaniem niezbędna jest ustawa skracająca miesięczny, tygodniowy wymiar pracy dla wszystkich. 

mop sprzątanie podłoga F 1200.jpg
Prace domowe to obowiązek obojga rodziców

W Czwórkowym studiu rozgorzała żywa dyskusja, która również jest dowodem na to, jak podzielone są potrzeby Polaków i Polek. Goście Piotra Firana zgodni byli co do koniecznego wypracowania rozwiązań elastycznych, które konkretnej osobie dałyby narzędzia do wykorzystania w indywidualny sposób. Czy Polacy chcą oddawać dzieci do żłobków? Czy placówek jest dostatecznie dużo? Jak zaspokoić potrzeby rodziców, którzy chcą sprawować osobistą opiekę nad dziećmi z tymi, którzy pragną wrócić do pracy i odprowadzić dzieci do żłobka lub przedszkola? O tym m.in. w rozmowie z audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Ania Depczyńska

Goście: Dorota Zawadzka (psycholog, ekspert Rzecznika Praw Dziecka), Piotr Szumlewicz (ekspert, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), Paweł Woliński (tato.net)

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 15.10

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziecko w restauracji to nowe tabu. "Hałasują, bo się nudzą"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 23:00
- Na wszystkie sytuacje, jakie są poza domem pracujemy w naszych czterech ścianach. Jeśli jesteśmy uważni na dzieci i znamy je dobrze, to wtedy możemy przewidzieć ich zachowania - mówi Elżbieta Manthey, autorka bloga Juniorowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina - trudna decyzja. Jak państwo nas w niej wspiera?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 10:00
Polska znalazła się w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o poziom wsparcia dla rodzin z dziećmi. Mimo to: - Wciąż jesteśmy w niechlubnej grupie liderów małej dzietności - podkreśla prof. Krzysztof Wojcieszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ułatwić młodym ludziom zakładanie rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:09
Dla statystycznego Polaka najważniejszymi wartościami są rodzina i szczęście bliskich. Kolejne miejsca w rankingu wartości zajmują kariera i rozwój osobisty. W teorii.
rozwiń zwiń