"Godzina dla rodziny" - czas dla rodziny jest bezcenny. Ale czy taki?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 17:44
Przyrost naturalny w naszym kraju oscyluje w okolicy zera. Aby zachęcić Polki i Polaków do posiadania rodzin pojawia się wiele pomysłów, które miałyby ułatwić życie rodzicom.
Audio
  • Czy projekt "Godzina dla rodziny" to dobry pomysł - dyskusja w studiu (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sdecoret/Shutterstock

Po programie 500+ przyszedł czas na propozycję PSL "Godzina dla rodziny" Opiekunowie dzieci do lat 15 mogliby pracować o godzinę krócej. Czwórkowi słuchacze są bardzo podzieleni w ocenie tej nowej propozycji. Eksperci w studiu podkreślają zaś, że Polacy pracują bardzo długo i może warto inaczej podzielić tydzień pracy.

Każdy czas spędzony z dzieckiem powinien być traktowany jako zaleta dla dziecka, dla rodziny, dla relacji Dorota Zawadzka

- Nie wiem czy ta "godzina dla rodziny" to najlepszy pomysł, ale rodzice powinni sobie tak organizować życie, żeby z dzieckiem spędzać jak najwięcej czasu - podkreśla Dorota Zawadzka, psycholog. - Dyskusyjna zostaje kwestia wyboru, który rodzic miałby pracować krócej. Czy nie spowodowałoby to, że mamy znów wyleciałyby z rynku pracy - zastanawia się. 

Paweł Woliński, z tato.net, zwraca uwagę, że czas spędzony z rodziną to coś bardzo wartościowego, to budowanie kapitału społecznego i kulturowego na następne lata. 

Bardzo sceptycznie do pomysłu PSL podchodzi Piotr Szumlewicz ekspert z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Jego zdaniem znacznie lepszym rozwiązaniem jest rozwijanie opieki żłobkowej i przedszkolnej, by kobiety i mężczyźni mogli się realizować również poza rodziną. Podkreśla, że jego zdaniem niezbędna jest ustawa skracająca miesięczny, tygodniowy wymiar pracy dla wszystkich. 

mop sprzątanie podłoga F 1200.jpg
Prace domowe to obowiązek obojga rodziców

W Czwórkowym studiu rozgorzała żywa dyskusja, która również jest dowodem na to, jak podzielone są potrzeby Polaków i Polek. Goście Piotra Firana zgodni byli co do koniecznego wypracowania rozwiązań elastycznych, które konkretnej osobie dałyby narzędzia do wykorzystania w indywidualny sposób. Czy Polacy chcą oddawać dzieci do żłobków? Czy placówek jest dostatecznie dużo? Jak zaspokoić potrzeby rodziców, którzy chcą sprawować osobistą opiekę nad dziećmi z tymi, którzy pragną wrócić do pracy i odprowadzić dzieci do żłobka lub przedszkola? O tym m.in. w rozmowie z audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Ania Depczyńska

Goście: Dorota Zawadzka (psycholog, ekspert Rzecznika Praw Dziecka), Piotr Szumlewicz (ekspert, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych), Paweł Woliński (tato.net)

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 15.10

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziecko w restauracji to nowe tabu. "Hałasują, bo się nudzą"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 23:00
- Na wszystkie sytuacje, jakie są poza domem pracujemy w naszych czterech ścianach. Jeśli jesteśmy uważni na dzieci i znamy je dobrze, to wtedy możemy przewidzieć ich zachowania - mówi Elżbieta Manthey, autorka bloga Juniorowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina - trudna decyzja. Jak państwo nas w niej wspiera?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 10:00
Polska znalazła się w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o poziom wsparcia dla rodzin z dziećmi. Mimo to: - Wciąż jesteśmy w niechlubnej grupie liderów małej dzietności - podkreśla prof. Krzysztof Wojcieszek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ułatwić młodym ludziom zakładanie rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 17:09
Dla statystycznego Polaka najważniejszymi wartościami są rodzina i szczęście bliskich. Kolejne miejsca w rankingu wartości zajmują kariera i rozwój osobisty. W teorii.
rozwiń zwiń