Kamczatka. Nieodkryte rosyjskie rubieże

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 18:19
Kamczatka to rosyjski "koniec świata" - półwysep leżący na krańcu Azji. Przez długie lata region był niedostępny dla obcokrajowców i większości obywateli ZSRR, dzięki czemu do dziś można zobaczyć tam dziewiczą przyrodę. Maria Dubyna to podróżniczka, której nie straszne rosyjskie rubieże, indyjska kolej, czy afrykańskie bezdroża. 
Audio
  • Masza i Niedźwiedzie. Kamczatka Marii Dubyny (Czat Czwórki)
Krajobraz Kamczatki dzisiaj
Krajobraz Kamczatki dzisiajFoto: Vfp15/Wikimedia Commons/cc

Kolumbia miasto 1200.jpg
10 miesięcy w Ameryce Południowej. Na początek: Kolumbia

Masza i niedźwiedzie 

Kamczatka, trekking wśród wulkanów, gejzerów i lodowców zawsze była jej marzeniem. To taże gęsto zamieszkany przez niedźwiedzie teren. - Weszłam na ich ziemię, więc dzwonek, który zawiesiłam sobie przy plecaku towarzyszył mi cały czas. Informował dzikie zwierzęta, że jestem w okolicy - mówiła. - Łącznie w trakcie miesięcznej podróży spotkałam siedem osobników. Miałam szczęście, że trafiłam na pogodne zwierzęta. Raz zdarzyło mi się, że wspólnie zjedliśmy śniadanie. Obserwowaliśmy się z pewnej odległości nie przeszkadzając sobie nawzajem - opowiadała. 

autobus podróż szczęście radość 1200.jpg
Co w praktyce oznacza "slow life"?

Zanim wyruszysz, poczytaj o miejscu, do którego się wybierasz

Jak mówiła - choć teoria i praktyka to nie zawsze to samo, warto porządnie przygotować się, zanim wyruszymy w podobną podróż. - Starannie analizowałam zachowania niedźwiedzi wiedząc, że to ja jestem na ich terenie, a nie odwrotnie. Przygotowania bardzo mi się przydały, bo jak się okazało, zastosowane w praktyce wskazówki pozwoliły mi na koegzystencję z dzikimi zwierzętami - opowiadała. 

Na Kamczatce ulubiony dźwięk to cisza

Supergan islandia 1200.jpg
Posiłek z rekina i wulkaniczny pył. Odwiedzamy Islandię

- Dźwięk, którego na Kamczatce jest najwięcej to cisza. Tworzy piękne tło dla pozostałych, które można tam usłyszeć. Wszystkie na tle wszechogarniającej ciszy były wyraźne, wręcz wypukłe. W tym miejscu podobało mi się to, jak blisko jest się przyrody, choć i to potrafi być przerażające. Najtrudniejsza była pierwsza noc spędzona w samotności. Wyobraźnia potrafi wtedy płatać figle - mówiła. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Gość: Maria Dubyna

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 16.10

ac/kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posiłek z rekina i wulkaniczny pył. Odwiedzamy Islandię

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 21:57
Jak żyje się w miejscu, gdzie średnia temperatura w lipcu wynosi 11 stopni? Jak smakuje zgniły rekin? Czy warto odwiedzić – zwłaszcza zimą, miejsce w Europie, gdzie są można chodzić po polach lawy i korzystać z licznych basenów termalnych? O Islandii rozmawialiśmy z Anną Kobus​.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10 miesięcy w Ameryce Południowej. Na początek: Kolumbia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 20:48
Marta miała dość pracy w wielkiej korporacji. Od dawna planowała podróż do Ameryki Łacińskiej. Plan zakładał kilkumiesięczną podróż, ostatecznie spędziła tam prawie dziesięć miesięcy. Pierwszym kierunkiem była Kolumbia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie pomóc uchodźcom?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:30
Tysiące uchodźców forsują granicę turecko-grecką. Dochodzi do starć z policją, obozy dla uchodźców są przepełnione, media donoszą o dramatycznych wydarzeniach na łodziach, które próbują przybić do brzegów greckich wysp. 
rozwiń zwiń