Czy jesteśmy w stanie pomóc uchodźcom?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:30
Tysiące uchodźców forsują granicę turecko-grecką. Dochodzi do starć z policją, obozy dla uchodźców są przepełnione, media donoszą o dramatycznych wydarzeniach na łodziach, które próbują przybić do brzegów greckich wysp. 
Audio
  • Czy czeka nas kolejny kryzys migracyjny? (Czat Czwórki)
Migranci na granicy turecko-greckiej
Migranci na granicy turecko-greckiejFoto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

koronawirus1200_en.jpg
Koronawirus. Czy jest się czego bać?

"Gasimy pożary, nie mamy długofalowych rozwiązań"

- Wdrażanie takowych nie jest rzeczą łatwą, czasem, wręcz niemożliwą - mówiła dr Magdalena El Ghamari. Rząd w Berlinie już zaapelował do uchodźców, by nie przyjeżdżali do Niemiec i nie wierzyli w słowa Erdogana o rzekomo otwartych wrotach do Unii. W związku z zaistniałą sytuacją uaktywniła się agencja ochrony granic "Frontex". Do Grecji przesyłany jest sprzęt i wsparcie w charakterze dodatkowych funkcjonariuszy agencji.

kobieta krzyż modlitwa różaniec 1200.jpg
W co wierzą współcześni Polacy?

Szef Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zwraca uwagę, że po raz kolejny człowiek jest narzędziem w grze politycznej. Zaapelował też o godne traktowanie uchodźców. Pod koniec czerwca w Brukseli ma zostać zorganizowane spotkanie darczyńców, którzy będą w stanie pomóc uchodźcom z Syrii. 

Kto jest winny zaistniałej sytuacji?

Jak przekonywała dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas w tym przypadku nie ma prostych odpowiedzi. - Ludzie od zawsze byli wykorzystywani jako element gry politycznej. Tak naprawdę zarzewia tego konfliktu można szukać już w 2004 roku. Afganistan jest w rozsypce z tlącym się w tle konfliktem etnicznym, od 2003 roku nie ustabilizowała się sytuacja w Iraku, trwa wojna w Syrii i konflikt turecko-kurdyjski, izraelsko-palestyński i wojna w Jemenie.

długi1200.jpg
Młodzi, piękni, zadłużeni. Polaków życie na kredyt

- Cała Afryka Północna zdziesiątkowana jest przez byłe dyktatury, działalność szerzą organizacje terrorystyczne, które pojawiły się w miejscu byłych dyktatur. Każdy chce rozkładać karty w rejonie Dalekiego i Bliskiego Wschodu - mówiła ekspertka. 

Jak pomóc uchodźcom?

Właściwie od początku kryzysu w Syrii staramy się nieść pomoc humanitarną - mówiła Aleksandra Rutkowska z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. - Sytuacja w północno-zachodniej Syrii jest dramatyczna. To miejsce, w którym w ciągu ostatnich trzech miesięcy na jeden obszar Syrii przybyło milion ludzi.


para wakacje rozstanie 1200.jpg
Samotność w związku. Znak czasów i nastawienie na "ja"

- Łącznie jest ich ponad cztery miliony. Nazywają to miejsce nową Strefą Gazy, bo na małym obszarze tłoczą się setki tysięcy osób. Są to rodziny, które przed wojną uciekają już trzeci, czwarty raz, od lat są ofiarami konfliktu zbrojnego - komentowała. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Gość: dr Magdalena El Ghamari (Collegium Civitas), Aleksandra Rutkowska (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej)

Data emisji: 9.03.2020

Godzina emisji: 15.10

ac/kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Czy jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 20:53
W ciągu ostatnich dwóch dekad przez świat przetoczyło się kilka groźnych epidemii. Ptasia grypa, świńska grypa, SARS, ebola, wirus Zika - nad wszystkimi udało się zapanować. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co w praktyce oznacza "slow life"?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 18:14
"Slow" może być dziś wszystko - moda, dodatki czy jedzenie, a także podróżowanie, ale co to właściwie dokładnie znaczy? Czy wszystko trzeba robić powoli, z namysłem? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 miesięcy w Ameryce Południowej. Na początek: Kolumbia

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 20:48
Marta miała dość pracy w wielkiej korporacji. Od dawna planowała podróż do Ameryki Łacińskiej. Plan zakładał kilkumiesięczną podróż, ostatecznie spędziła tam prawie dziesięć miesięcy. Pierwszym kierunkiem była Kolumbia.
rozwiń zwiń