X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Caryca Katarzyna. Kolekcjonerka wszelakich podbojów

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 16:00
Bohaterką audycji była wybitna, ale bezwzględna władczyni, która miała ogromny wpływ na historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 
Audio
  • Reformy Katarzyny II. Jak zbudowała swoje imperium? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Katarzyna II Wielka - pomnik w Sankt Petersburgu
Katarzyna II Wielka - pomnik w Sankt PetersburguFoto: Sergieiev/Shutterstock.com

Katarzyna nie była pięknością, ale wyróżniała się charyzmą i... piękną cerą, która w tamtych czasach była wielkim atutem urody Irina Smirnova

Była współodpowiedzialna za wszystkie trzy rozbiory Polski, stłumiła też powstanie kościuszkowskie. Nie była Rosjanką, tylko księżniczką z niemieckiego rodu. Katarzyna II, Caryca Katarzyna, Katarzyna Wielka - czego o niej nie wiemy? Jaka była prywatnie, co ją ukształtowało, jak postrzegała ją ówczesna Europa? 

- Urodziła się jako pruska księżniczka, Zofia Fryderyka Augusta. Z pochodzenia była szczecinianką. W wieku piętnastu lat wytypowano ja na żonę wielkiego księcia, cesarza rosyjskiego Piotra III, dla którego opuściła rodzinny kraj, nauczyła się kultury i języka, zmieniła także wyznanie - mówiła goszcząca w studiu Czwórki Irina Smirnova. 

Jak przekonywała, Katarzyna była nie tylko bardzo dobrym strategiem i politykiem, ale także filantropką, kolekcjonerką i miłośniczką sztuki. - To ona stworzyła Ermitaż. Do Rosji zapraszała ludzi nauki z całego świata, którzy pod jej kuratelą mogli prowadzić swoje badania - przypominała.

Jak rozwijała się kariera polityczna Katarzyny II? Na czym polegały jej reformy? Co było jej największą pasją? Skąd wzięły się plotki na jej temat i jak wiele z nich jest prawdą? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 18.05.2019

Godzina emisji: 14.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Milenialsi. Kim są i do czego dążą w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 12:30
Są roszczeniowi, niecierpliwi i szybko się nudzą. Taka jest powszechna opinia o "milenialsach". - Z moich obserwacji wynika, że to pokolenie wyróżnia przede wszystkim stosunek do pracy. Dla nich jest to środek do osiągnięcia celu, jakim jest jakościowe życie - wyjaśnia psycholog Kazimierz Żurek. 
rozwiń zwiń