"Freelove" , "Three Lovers" i wyprawy Jamesa Cooka

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 08:41
Na statkach o tych romantycznych nazwach pierwsze żeglarskie szlify zdobywał James Cook, późniejszy genialny żeglarz i odkrywca świata. O  jego wyprawach i ich znaczeniu opowie profesor Daniela Szymańska z Wydziału Wiedzy o Ziemi UMK w Toruniu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/proslgn

James Cook był też zapalonym kartografem - na kreślone przez niego mapy trafiły Nowa Funlandia i Zatoka Świętego Wawrzyńca. To był dopiero początek jego odkryć, wśród których jest także Wyspa Bożego Narodzenia. 

Czytaj także:

W galerii Ludzi z Żelaza pojawi się niezłomny Jan Sokół z Lamberku.

W kalendarium przypomnimy 30. rocznicę przekazania insygniów władzy państwowej II Rzeczypospolitej Polskiej przez Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego nowo zaprzysiężonemu Prezydentowi Lechowi Wałęsie.

***

Na audycję z cyklu "Zaklinacze Czasu"  zapraszamy w sobotę (19.12) o godz. 14.05. Audycję poprowadzi Anna Hardej.

aw

Czytaj także

Wielka głębia – podbój dna Rowu Mariańskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 05:20
Don Walsh i Jacques Piccard jako pierwsi ludzie zeszli tak nisko. 61 lat temu dwóch śmiałków osiągnęło dno Rowu Mariańskiego, na głębokości niemal 11 kilometrów. – Badanie Rowu Mariańskiego jest dużo trudniejsze od eksploracji kosmosu – komentował na antenie Polskiego Radia w 2011 roku nurek Marcin Jamkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego wieloryby śpiewają?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 14:13
Dzięki emitowanym dźwiękom te duże walenie są w stanie komunikować się z innymi osobnikami. Nawet jeśli znajdują się one kilka kilometrów dalej. 
rozwiń zwiń