Sushi - dla Japończyków, jak dla Polaków bigos

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 16:02
Sushi to potrawa, która podbiła serca smakoszy i wielbicieli zdrowego trybu życia na całym świecie. - To tradycyjna potrawa z Japonii, której jednak nie jada się tam często. Mniej więcej tak, jak Polacy spożywają bigos - opowiadał Marcin Bruczkowski, pisarz, który 10 lat spędził w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Audio
  • O sztuce przygotowywania sushi i japońskiej kuchni mówił Marcin Bruczkowski (Sztuka jedzenia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Lukas Gojda/Shutterstock.com
sushi 1200.jpg
Kuchnia filmowa: Jiro i jego sushi

Gość Beaty Kwiatkowskiej radził w Czwórce, jak wybrać najlepsze sushi. - Przede wszystkim należy znaleźć się w mieście blisko wody. Transport nie służy owocom morza, a wyznacznikiem dobrego sushi jest świeżość, dlatego już w centrum kraju na sushi bym nie poszedł - mówił ekspert. Tłumaczył jednak, że częściej od sushi Japończycy jedzą misoshiru, tradycyjną zupę, zwaną też miso, której spróbować można także w naszym kraju.

Bruczkowski opowiadał także o restauracjach w Europie, w których można zjeść najlepsze sushi. Mówił także o sushi z majonezem czy kotletem schabowym i wspominał swoje podróże do Japonii, podczas których w tamtejszych restauracjach na talerzach dostawał prawdziwe dzieła kulinarnej sztuki. W programie opowiadaliśmy także o mistrzu sushi, 90-letnim Jiro Ono, bohaterze dokumentu Davida Gelba "Jiro śni o sushi".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji "Sztuka jedzenia" <<<

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Marcin Bruczkowski (pisarz, podróżnik)

Data audycji: 18.06.2017

Godzina audycji: 15.10

kd/jsz

Czytaj także

Kuchnia japońska to nie tylko sushi

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 18:00
Zbierają przepisy kuchni japońskiej i poznają kulturę mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Adrian, Kacper i Karolina mają też pomysł na to, by upowszechniać wiedzę o dalekowschodnim gotowaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pączki z kwitnących drzew prosto na talerz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:00
Z bazi można zrobić rozgrzewający napar, pąki wierzby i topoli pomogą przy przeziębieniu, a pąki lipy warto zjadać tuż po zerwaniu, bo wtedy są najsmaczniejsze. O tych oraz innych właściwościach kwitnących roślin w Czwórce opowiedziały chemiczki i twórczynie naturalnych kosmetyków Marta Remplewicz i Zofia Marciniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starcie ze smakiem: jedzenie może być patriotyczne?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 17:30
Ostatnio zwiększyło się zainteresowanie polskich konsumentów lokalnymi produktami spożywczymi. Jednocześnie w jadłospisie Polaków dominuje kuchnia włoska, francuska i japońska. A jaka jest nowoczesna kuchnia polska? I czym się przejawia kulinarny patriotyzm? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śniadanie na trawie. Kolacja w kinie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 19:36
Śniadanie sportretowane przez francuskiego malarza Édouarda Maneta skończyło się skandalem i oburzeniem. "Śniadanie na trawie" to obraz, który uchodził za jedno z najbardziej kontrowersyjnych dzieł XIX wieku.
rozwiń zwiń