SCOBY - ekologiczne opakowania, które żyją

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 13:51
Opakowania jednorazowe zalewają oceany, tworząc śmieciowe wyspy kilkukrotnie większe od Polski. Ocenia się, że do 2050 roku ma pływać więcej odpadów, niż ryb. Czym w takim razie te opakowania zastąpić?
Audio
  • SCOBY - biodegradowalne pojemniki do przechowywania żywności (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Scoby to konglomerat grzybów, kultur bakterii i drożdży. Zawierają je m.in. ziarna kefiru i kombucha
Scoby to konglomerat grzybów, kultur bakterii i drożdży. Zawierają je m.in. ziarna kefiru i kombucha Foto: ARTFULLY PHOTOGRAPHER/Shutterstock

Róża Rutkowska, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS, wpadła na pomysł eko-opakowania do żywności, które nie dość, że jest biodegradowalne, to i łatwe do wykonania. Opakowanie nazywa się SCOBY, czyli symbiotic culture of bacteria and yeast.

- Jest to celuloza bakteryjna, która rośnie – mówi Róża Rutkowska. – Inaczej mówiąc, kultura mikroorganizmów tworząca materiał. Można powiedzieć, że SCOBY to po prostu tkanina z grzyba kombucha. - W wielu miejscach na świecie zaadaptowaliśmy te mikroorganizmy jako pożywienie, tylko w każdym miejscu trochę inaczej - dodaje Rutkowska. - Są po prostu czym innym karmione.

Okazuje się, że SCOBY może być wyhodowane w każdym domu. A po użyciu można opakowanie zjeść – ma neutralny smak i delikatny zapach kombuchy.

Żeby dowiedzieć się, jak wyhodować SCOBY u siebie, wysłuchaj nagrania całej audycji.

***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Gość: Róża Rutkowska (absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 7.08.2018

Godzina emisji: 7.35

Czytaj także

Rośnie dług ekologiczny. Ziemia nie jest już w stanie odnawiać zasobów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 08:45
Sozologia to nauka o ochronie środowiska, związana z geologią, biologią, chemią i fizyką. Umożliwia śledzenie zmian w środowisku: zarówno naturalnych, jak i wywołanych przez człowieka. O istotności tej dziedziny oraz zagrożeniach dla Ziemi mówiła w audycji Czas na Naukę dr Monika Mętrak z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 22:10
Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miasta potrzebują ekspertów. Łódź ich wykształci

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 12:32
EkoMiasto to nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów na Uniwersytecie Łódzkim. Będzie to innowacyjna i unikalna w skali Polski oferta dydaktyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadomość ekologiczna Polaków zmienia się"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 14:29
- Coraz częściej rozumiemy, że zdrowe środowisko dla nas wszystkich jest bardzo ważne - powiedział w radiowej Jedynce Sławomir Brzózek z Fundacji "Nasza Ziemia".
rozwiń zwiń