Post dopaminowy. Odłącz się od sieci, by poczuć więcej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 11:18
Jesteś ciągle zmęczony, masz problemy z zasypianiem, a czas ucieka między palcami? A może próbowałeś odciąć się od sieci, ale po kilku godzinach czy nawet minutach czujesz nieprzyjemny dyskomfort? To sygnał, że potrzebny ci dopaminowy detoks.
Audio
  • Odetnij się od sieci, oczyść głowę i odzyskaj wolne weekendy (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Antonio Guillem

fake news 1200 shutt.jpg
Więzienie za fake newsy i deep fake'i. Od stycznia w Chinach

Szczegółowo planujesz pracę i wolne weekendy, a mimo to na wszystko ciągle brakuje ci czasu. Systematyczna praca nie przynosi oczekiwanych rezultatów i zamiast z sukcesem realizować kolejne projekty, czujesz się coraz bardziej sfrustrowany i zmęczony, a kawa i pizza nie smakuje jak kiedyś. Jak to możliwe? Wiele wskazuje na to, że przyczyną jest przebodźcowanie.

via GIPHY

Informacje docierają do nas niemal nieustannie, żyjemy w hałasie i coraz częściej pod wpływem dużej ilości sztucznego światła. Czas spędzamy na realizowaniu indywidualnych nawyków, co coraz częściej prowadzi do epidemii samotności. Nasz mózg powoli przestaje na to wszystko reagować i w pewnym momencie przestajemy odczuwać przyjemność z korzystania z tych rzeczy.

pixabay depresja kobieta samotność 1200.jpg
Samotność groźniejsza niż palenie i depresja – czy to epidemia?

via GIPHY

Jak twierdzą badający zjawisko naukowcy, bojkotujemy naszą biologię, uzależniając się od przyjemności. Nasz mózg potrzebuje odpoczynku od nieustannych skoków dopaminy. Odpowiedzią na to zjawisko ma być popularny w Dolinie Krzemowej post dopaminowy, polegający na odłączeniu możliwie jak największej ilości bodźców. - Być może nie da się do końca zrobić postu od dopaminy, bo nasz mózg wydziela ją nieustannie w odpowiedzi na to, czego doświadczamy - mówiła psycholog i coach zdrowia Joanna Gieldarska. 

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zwolennicy teorii na minimum tydzień odcinają się od używek, mediów społecznościowych, niezdrowej żywności, muzyki, oraz sztucznego światła, co ma pomóc w naładowaniu życiowych baterii. - W poście dopaminowym chodzi o to, by odciąć się od bodźców, wpływających na wydzielanie w mózgu dopaminy, determinującej działania prowadzące do osiągania przyjemności. I w ten sposób dać odpocząć naszej głowie. 

Dlaczego warto zadbać o taką higienę mózgu? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 8.16

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawa człowieka zagrożone. Winni: Facebook i Google?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 08:11
Amnesty International w ostatnim swoim raporcie ostrzega, że inwigilacja prowadzona przez Facebooka i Google'a to zagrożenie praw człowieka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targi Plakatu. W polskim designie ilustracji dzieje się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:43
- Na Targi Plakatu zapraszamy już siódmy raz - mówi Karolina Kiepas, współorganizatorka. - To wydarzenie się niesamowicie rozwinęło. Od maleńkiej imprezy, po wydarzenie, które odwiedza kilkanaście tysięcy osób w ciągu ośmiu godzin - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lisboa Story Centre. Historia Portugalii w 3D

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 15:54
Lisboa Story Centre to multimedialne muzeum, gdzie dzięki słuchowi, dotykowi, wzrokowi i węchowi poznamy, jak Lizbona kształtowała się przez dzieje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więzienie za fake newsy i deep fake'i. Od stycznia w Chinach

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 09:26
Fake newsy niestety zadomowiły się u nas na dobre. Mimo że podejmowane są liczne próby, by zablokować ich rozpowszechnianie, to jest to walka bardzo trudna. Nowe, dość drastyczne rozwiązanie wprowadza chiński rząd. 
rozwiń zwiń