Obowiązkowy spacer z psem? Nowe przepisy chroniące zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:00
Obowiązkowy spacer z psem i zakaz używania łańcucha - to propozycje przepisów, które mają wejść w życie w Niemczech. - W Polsce też by się takie przydały - ocenia Cezary Wyszyński z Viva! Akcja dla zwierząt. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olena Yakobchuk

owady miasto motyl shutter 1200.jpg
Na ratunek miejskim owadom - zgaśmy latarnie

Niemiecka minister rolnictwa wystąpiła z propozycją zmian przepisów dotyczących naszych pupilów. Nowe prawo, które miałoby zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku, zobowiązuje naszych zachodnich sąsiadów do wyprowadzania psów na spacer dwa razy dziennie, na co najmniej godzinę. 


Posłuchaj
04:02 czwórka pierwsze słyszę 2.09.2020.mp3 Nowe, niemieckie propozycje przepisów dotyczące ochrony zwierząt komentuje Cezary Wyszyński, Viva! Akcja dla zwierząt (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czytaj także: 

Propozycja nowych regulacji prawnych zapoczątkowała w Niemczech ogólnokrajową debatę czy czy państwo powinno decydować, co najlepsze dla psów, i czy w ogóle dany przepis da się wyegzekwować. Niemiecka minister uważa, że w niemal 10 milionów psów w Niemczech nie ma zagwarantowanych odpowiednich ćwiczeń ani bodźców, by prawidłowo się rozwijać. 


pixabay lampiony 1200.jpg
Lampiony szczęścia - źródło nieszczęścia

- Uważam, że uregulowanie ustawowe konieczności wychodzenia z psem na spacer jest bardzo dobrym pomysłem - ocenia Cezary Wyszyński, ekspert Viva! Akcja dla zwierząt. - Zawsze się zastanawiałem czemu w większości krajów, w tym w Polsce, takiej legislacji nie ma. Gdy patrzymy na zwierzęta gospodarskie, zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, to tam wszędzie są normy powierzchniowe, które wymuszają to, żeby zwierzę miało odpowiedni ruch - dodaje. 

W dyskusji o nowym prawie pojawiają się głosy, że dane przepisy są nierealne do wyegzekwowania. - Na pewno kontrolowanie przestrzegania tych przepisów nie będzie łatwe.Myślę natomiast, że warto jest wprowadzać takie przepisy, które pokazują kierunek zmian - mówi specjalista. - Nawet jeśli nie da się tego skontrolować, nawet jeśli ktoś to obśmieje to myślę, że warto to robić - dodaje. 

Te przepisy mają na celu poprawienie losu zwierząt, umożliwienie im ruchu, który jest podstawową potrzebą zwierzęcia Cezary Wyszyński

Cezary Wyszyński zwraca uwagę, że dane przepisy skierowane są też w stronę hodowców, którzy często nie zapewniają podopiecznym należnych spacerów. - Przepisy podobne do tych niemieckich przydałyby się w Polsce. Niestety dziś ilość i długość spacerów z pasami regulują tylko agencje adopcyjne w swych umowach - wyjaśnia. - Jeśli opiekujemy się zwierzęciem to musimy odpowiadać na jego potrzeby - podkreśla.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 02.09.2020

Godzina emisji: 8.16

pj


Czytaj także

Życie w ciągłym biegu? W psim zaprzęgu

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2020 18:00
Justyna Gettel prowadzi Shelter Sled Dog Racing Team, w którym biegają psy po przejściach. Startuje z nimi w zawodach i udowadnia, że rasowy rodowód nie ma większego znaczenia w wyścigu do mety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń