Do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym testem na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 10:15
Okazany test może być wykonany co najwyżej 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Decyzja rządu brytyjskiego jest reakcją na zwiększającą się częstotliwość transmisji koronawirusa na całym świecie, a w szczególności na pojawienie się jego nowych wariantów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jarun Ontakrai
76t5PRACA ZDALNA PIX.jpg
Pozytywny test na COVID - nie ogranicza twojej pracy

 

Od piątku posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa to warunek konieczny, jeśli chcemy wjechać do Wielkiej Brytanii. Z informacji, które znajdziemy na gov.pl, wynika, że musi być on przedstawiony m.in. w języku angielskim, francuskim albo hiszpańskim. Poza tym na miejscu obowiązkowo trzeba będzie przejść kwarantannę. Dlatego przed udaniem się na Wyspy, najwcześniej 48 godzin przed podróżą, należy wypełnić formularz, w którym podamy miejsce pobytu.

Posłuchaj

03:48 Czwórka/Pierwsze słyszę - do Wilekiej Brytanii tylko z negatywnym testem na koronawirusa 18.01.2021.mp3 Podróż do Wielkiej Brytanii tylko z negatywnym testem na koronawirusa (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

- Chodzi o to, żeby zniechęcić ludzi do przemieszczania się, zarówno Brytyjczyków, jak i wszystkich chętnych do wjazdu do tego kraju - mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka THINKTANK. - Jest to spowodowane nie tylko radykalnym wzrostem liczby zachorowań, ale również pojawieniem się nowej odmiany wirusa. Nie wiadomo, jak ta nowa odmiana będzie reagować na szczepionkę. Czy to jest groźna mutacja, która będzie agresywna, czy też jest to odmiana, na którą szczepionka będzie działała?

Jak mówi specjalistka, nowa mutacja może być zagrożeniem dla programu szczepień. - Gdyby szczepionka nie zadziałała, to może się okazać, że program będzie nieefektywny - tłumaczy. - Dlatego wszyscy bardzo się boją, żeby nie rozprowadzić jakiejś nowej odmiany.

Czytaj także:

Już na miejscu, pomimo posiadanego testu, możemy jednak zostać poproszeni o jego powtórzenie. Jest to związane z różnorodną polityką dotyczącą przeprowadzania testów w poszczególnych krajach. 

Jeżeli nie mamy gdzie spędzić kwarantanny w Wielkiej Brytanii, należy o tym powiadomić oficera straży granicznej, wtedy zostaniemy skierowani do miejsca zakwaterowania, w którym będziemy mogli przebywać na własny koszt.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał:  Weronika Puszkar

Data emisji: 18.01.2021

Godzina emisji: 6.13

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak pandemia nas zmienia? "Coraz więcej technologii w naszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 11:30
Pandemia zmieniła nasze zwyczaje korzystania z nowych technologii - wynika z badań Deloitte. Okazuje się, że na tle innych krajów europejskich polscy konsumenci to prawdziwi miłośnicy nowinek technologicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa, pochodząca z Wielkiej Brytanii mutacja koronawirusa. Co o niej wiemy? 

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 09:44
Kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Na razie w kwestii VUI-202012/01, bo takie oznaczenie nadano nowej odmianie, więcej jest niewiadomych. Czy rozprzestrzenia się szybciej niż dotychczasowa odmiana? Czy będzie potrzebna nowa szczepionka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy maseczki zostaną z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:20
- Maseczka chroni nas przed wieloma chorobami. Nie tylko przed koronawirusem, ale też innymi bakteriami przenoszonymi drogą kropelkową - mówi dr Agnieszka Motyl. 
rozwiń zwiń