"Nowolipie 29D" - zagraj, by poznać historię powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:23
W tym roku mija 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Wydarzeń upamiętniających ten czas jest wiele, a wśród nich: gra miejska "Nowolipie 29D", dzięki której można poznać cały przebieg powstania, pierwszego zrywu miejskiego w okupowanej Europie. 
Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie
Pomnik Bohaterów Getta w WarszawieFoto: Darek Warczakoski/Shutterstock.com

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Kilkuset żydowskich bojowników stanęło naprzeciw wielkiej nazistowskiej armii III Rzeszy. W tym roku mija 79 lat od tych wydarzeń. Z tej okazji Muzeum Getta Warszawskiego oraz wrocławskie Good Games zapraszają do udziału w premierze mobilnej gry miejskiej "Nowolipie 29D".

A gra zaczyna się tak: wprowadzamy się do mieszkania na Muranowie. Odnajdujemy w nim stare pudełko wypełnione dokumentami, pamiątkowymi zdjęciami i gazetami, wszystko wiąże się z wydarzeniami w getcie w 1943 roku. W pudełku jest też mapa, a na niej siatka warszawskich przedwojennych ulic. Nasza sąsiadka, którą pytamy o znalezisko, denerwuje się i nie chce z nami rozmawiać. Co dalej? Tego dowiemy się, biorąc udział w grze. W niedzielę o godzinie 12 pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego w Warszawie rozpocznie się rozgrywka. Każdy uczestnik lub zespół dostanie kod QR, by dołączyć do gry. 

- Każdy gracz będzie szedł wyznaczoną trasą, kierowany przez dokumenty, które znajdzie w materiałach gry. Trasa wiedzie przez ważne punkty dla historii powstania w getcie warszawskim, dla historii żydowskiej Warszawy, dla historii bohaterów - mówi Masza Makarowa z Muzeum Getta Warszawskiego. - W grze są trzy trasy. Uczestnicy przechodzą każdą z nich. Jest droga bojowniczki Żydowskiej Organizacji Bojowej, trasa bojownika Żydowskiego Związku Wojskowego, czyli drugiej organizacji, która brała udział w powstaniu, oraz trasa cywila, który w czasie powstania był w getcie, ukrywał się w bunkrze przy ulicy Świętojerskiej - wymienia. 

Gość Czwórki podkreśla, że te trzy historie pokazują całościowo historię powstania w getcie warszawskim. Wszystkie trasy łączą się w jedną opowieść, a uczestnicy gry odkrywają ją w swoim tempie. 


Posłuchaj
10:21 czwórka pierwsze słyszę 22.04.2022.mp3 O grze "Nowolipie 29D" opowiada Masza Makarowa (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Pomysłodawcy i autorzy gry, tworząc scenariusz, korzystali z licznych zachowanych materiałów i wspomnień. - Materiały dotyczące historii powstania w getcie warszawskim były zbierane już tuż po powstaniu, relacje spisywano po wojnie. Do dziś pozostało wiele wspomnień uczestników powstania, którzy przeżyli wojnę, przeżyli zagładę. Bezcenne są zapiski Marka Edelmana, ale też innych ocalałych - mówi gość "Pierwsze słyszę". - Korzystaliśmy z relacji przechowywanych np. w archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego. One są bardzo cenne - dodaje. 

W "Nowolipiu 29D" pojawiają się też zdjęcia. Tych z czasów powstania do dziś nie zachowało się wiele. Często też pokazują perspektywę niemiecką, bo to naziści tworzyli materiał zdjęciowy powstania, tłumiąc je. - Są też pojedyncze zdjęcia robione przez Polaków, z ukrycia - zdradza Masza Makarowa. - W grze wykorzystujemy wspomnienia, ale w tym wypadku są one wymyślone, stworzone na potrzeby gry na podstawie wspomnień kilku osób - dodaje.  

Dziś adres Nowolipie 29 D nie istnieje, są budynki A, B i C - to bloki zbudowane po wojnie, na gruzach getta wg projektu Bohdana Lacherta.

Każdy, kto ma chęć zagrać w "Nowolipie 29D", na starcie powinien zjawić się z dobrze naładowanym telefonem. Masza Makarowa podpowiada, że dobrze wziąć ze sobą też powerbank. - Przed rozpoczęciem gry trzeba pobrać aplikację ActionTrack i o 12, w niedzielę (24 kwietnia) stawić się pod pomnikiem Bohaterów Getta. Tam rozdamy kody do gry - zaprasza. - Gra zaplanowana jest na 4 godziny. Kończy się na placu na Tłomackiem, gdzie dziś swoją siedzibę ma Żydowski Instytut Historyczny, a kiedyś stała tu Wielka Synagoga, wysadzona 16 maja 1943 roku - dodaje. 

Oficjalne zakończenie gry zaplanowano na godzinę 16.30 na placu Grzybowskim. - Trwa tam wystawa związana z 79. rocznicą powstania, a my tam przyznamy nagrody tym, którzy w naszej grze zdobędą najwięcej punktów - zaprasza organizatorka. 

Po 24 kwietnia gra zostanie szeroko udostępniona, każdy będzie mógł przejść jej trasę sam, w dowolnym czasie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzą: Małgorzata Jakubowska Szymon Jaworski

Gość: Masza Makarowa (Muzeum Getta Warszawskiego)

Data emisji: 22.04.2022

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 06:00
19 kwietnia 1943 roku wydarzyło się w getcie to, czego Niemcy się spodziewali. Dwa dni wcześniej do władz niemieckich dotarły informacje o tym, że w getcie coś się szykuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nad zieloną miedzą" - utwór i klip z emocji i chęci pomocy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 08:53
Utwór i teledysk Kamila Bednarka i Dany Vynnytskiej "Nad zieloną miedzą" powstał z chęci i potrzeby wyrażenia wsparcia dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat milczał, gdy tu rozległ się krzyk rozpaczy". Dmitrowicz o powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 11:11
- Pamiętajmy, że powstańcy żydowscy, członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego, idąc do powstania, wiedzieli, że nie mają najmniejszych szans. Walka była z góry skazana na przegraną, ale oni nie mogli postąpić inaczej, to był potworny krzyk rozpaczy wobec światowej opinii, która milczała na ten temat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń