Cmentarze - świadectwa wielokulturowej przeszłości Polski

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 10:59
Z polskich cmentarzy możemy czytać jak z książek, poznawać historię kraju, naszych przodków, ale to też opowieści o nas samych, o naszej wielokulturowości. Obok cmentarzy katolickich spotkamy żydowskie, tatarskie, mennonickie - warto ich szukać i odkrywać. 
W Polsce jest wiele miejsc pamięci, niektóre z dawnych cmentarzy dziś ukryte są w lasach
W Polsce jest wiele miejsc pamięci, niektóre z dawnych cmentarzy dziś ukryte są w lasachFoto: Shutterstock/Piotr Wytrazek

Niektóre z polskich nekropolii są ogromne, bogate i znane, inne małe, zapomniane, ukryte w lasach czy na zboczach gór. Podróżniczka i dziennikarka Anna Olej-Kobus zachęca, by odkrywać tajemnice jednych i drugich. 

- Tych różnych cmentarzy jest bardzo wiele, one są czasami tuż o krok od nas - mówi rozmówczyni Oliwii Krettek. - Cmentarze żydowskie są wspaniałym miejscem do zadumy. To podróżowanie przez czas, przez różne kultury, różne znaczenia i symbolikę. Bardzo wzruszające są też cmentarze tatarskie na Podlasiu. Jeśli kiedyś traficie w okolice Bohonik, Kruszynian, to tam są mizary - tatarskie cmentarze. One są bardzo różnorodne. Znajdziemy tam nagrobki w formie zwykłego kamienia z półksiężycem, po płyty z inskrypcjami zapisanymi w języku arabskim i polskim. Widać tam też czas zaborów, na nagrobkach pojawia się język rosyjski - dodaje.


Wędrując przez Beskid Niski, możemy mieć okazję zobaczenia cmentarzy łemkowskich. Niekiedy znajdują się one w miejscu, gdzie wioski już nie ma. Tamtejsi mieszkańcy zostali wysiedleni podczas akcji "Wisła" po II wojnie światowej. - Dziś tylko te cmentarze są dowodem na to, że kiedyś tu była gwarna wieś - mówi Anna Olej-Kobus. - To też jest takie bardzo nostalgiczne spotkanie z historią i przeszłością. 


Posłuchaj
04:48 czwórka pierwsze słyszę 02.11.2022.mp3 O cmentarzach wielu kultur, które możemy spotkać w Polsce, opowiada Anna Olej-Kobus (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Rozmówczyni Czwórki zachęca do poszukiwań mniejszych cmentarzy. Szczególnie na Pomorzu poleca odwiedzenie cmentarzy mennonickich, które czasami są zapomniane i mało kto o nich wie. - To też kawał naszej polsko-wielokulturowej historii - podkreśla. 

Symbole i zwyczaje

Na każdym z cmentarzy czy nagrobku możemy rozpoznać symbole charakterystyczne dla danej kultury czy religii. - Na cmentarz żydowski nie przynosi się kwiatów. Tam na nagrobkach możemy zobaczyć drobne kamyki, które są poukładane na znak pamięci - wyjaśnia Anna Olej-Kobus. - Żydowskie macewy - kamienne płyty - pokryte są inskrypcjami, symbolami. Złamana świeca to symbol pochowanej kobiety, dłonie w geście błogosławieństwa to symbol pochowanego mężczyzny - wyjaśnia. 

Na cmentarzach mennonickich można zobaczyć znak motyla, który symbolizuje ulotność duszy i wznoszenie się jej do nieba. - Niektóre symbole przeplatają się, widoczne są na nagrobkach różnych kultur - zauważa rozmówczyni Oliwii Krettek. 

Obok wrocławskiego cmentarza Osobowickiego, krakowskiego Rakowickiego, warszawskiego Powązkowskiego, które zna każdy, warto poszukać i odwiedzić te, które są gdzieś zapomniane, na których nikt w pierwszych dniach listopada nie zapala symbolicznego światełka. - To może być wzruszające spotkanie z przeszłością - podkreśla dziennikarka. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tove Avalon (@toveavalon)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 02.11.2022

Godzina emisji: 7.15

pj/kor

Czytaj także

Miłosne historie Powązek zaczynają się już przy bramie św. Honoraty

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 15:30
Jedna z najstarszych nekropoli warszawskich, stała się z biegiem lat panteonem nie tylko Warszawy, ale i całej Polski. To miejsce magiczne, pełne tajemnic i niezwykłych opowieści o ludziach związanych z historią miasta i kraju. To też miejsce, gdzie na każdym kroku spotykamy miłość i związane z nią historie, wzruszające i tragiczne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerażający upioryzm - w źródłach, w regionach i u Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 13:17
"Upiór. Historia naturalna" to antropologiczno-historyczne studium napisane przez Łukasza Kozaka, a występują w nim strzygonie i strzygi, wieszczy, Leśmian i Mickiewicz. Kasia Dydo sprawdza, co nowego mówi nam Kozak o upiorach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielone miejsca pamięci - współczesne pomniki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 09:28
Zielone miejsca pamięci dziś powstają w wielu częściach globu. To odpowiedź na potrzebę pamięci, upamiętnienia ważnych wydarzeń, ale też na współczesne wyzwania świata. 
rozwiń zwiń