Sok z ziemniaka. Przyniesie rewolucję w leczeniu stanów zapalnych jelit?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 09:55
Od wieków doceniamy walory smakowe ziemniaków. Polska jest też w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o jego produkcję. W tradycyjnym polskim obiedzie ziemniaków nie brakuje, tymczasem naukowcy udowadniają, że dobrodziejstwem jest także ziemniaczany sok. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Val_R

Ziemniaka nikomu nie trzeba przedstawiać, to warzywo od wieków ma stałe miejsce na polskich stołach. Okazuje się, że sok z ziemniaków też kryje wiele dobrodziejstw. Do niedawna traktowany głównie jako odpad, dziś może dokonać rewolucji w lecznictwie. 

- Sok z ziemniaka, który my wykorzystujemy jest tak naprawdę produktem ubocznym procesu pozyskiwania skrobi ziemniaczanej - mówi dr Przemysław Kowalczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Przy takiej produkcji ziemniaki trafiają do krochmalni, są myte i rozcierane. Dalej trwa technologiczny proces produkcji skrobi. My zatrzymujemy się na roztarciu warzyw, po którym ziemniaczany sok jest odwirowywany - tłumaczy. 

Zdrowotne działanie soku z ziemniaków

Podobne zjawisko możemy obserwować w domu, przy przygotowywaniu szarych klusek czy placków ziemniaczanych. Właśnie po ten biało-żółtawy sok sięgają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Badania prowadzone na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu wskazują na to, że surowiec ten jest cenny nie tylko ze względu na wartość odżywczą. Odkryto bowiem, że można nim leczyć stany zapalne jelit.


Posłuchaj
03:57 czwórka pierwsze słyszę 09.02.2023.mp3 O prozdrowotnych właściwościach soku z ziemniaków opowiadają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Właściwości przeciwzapalne tego soku są na tyle interesujące, że jest możliwe stosowanie soku ziemniaczanego w nieswoistych zapaleniach jelit. To jest cała grupa chorób zapalnych układu pokarmowego, jego dolnych odcinków - mówi dr Przemysław Kowalczewski. - Badania potwierdziły aktywność przeciwzapalną soku, czyli ten stan zapalny jest wyciszany. Możemy więc stosować sok jako niefarmakologiczne wspomaganie leczenia - dodaje. 

Drugim, niezwykle ważnym efektem prac zespołu z Poznania jest udowodnienie przeciwnowotworowego działania soku z ziemniaków. - Okazuje się, że te glikoalkaloidy, które są ewidentną trucizną, mają działanie przeciwnowotworowe w obrębie układu pokarmowego - podkreśla profesor Grażyna Lewandowicz. 

Ziemniaczany przełom w wegańskiej diecie?

Analizy wykazały ponadto, że wartość wyizolowanego białka z soku ziemniaka jest bardzo wysoka, zbliżona do wartości mięsa. Część badań polskich naukowców dotyczy więc wykorzystania tego warzywa do produkcji produktów wegańskich. - Gdy dziś ktoś eliminuje mięso ze swojej diety, to zwykle sięga po strączki. Króluje soja, która uważana jest za dobre źródło białka, nieźle zbilansowanego - mówi naukowiec. - Natomiast okazuje się, że białko ziemniaczane również ma bardzo dobry profil aminokwasowy. W dietach roślinnych można je wykorzystywać do tworzenia alternatywnych produktów wegańskich - dodaje.

Dr Przemysław Kowalczewski pracuje nad stworzeniem wegańskich alternatyw do produktów mięsnych. Otwiera to nowe perspektywy i w dziedzinie farmacji, i dietetyki. - W przyszłości składniki soku ziemniaczanego można wykorzystać do skonstruowania preparatu leczniczego lub suplementu diety - zauważa ekspert. - Chcieliśmy skonstruować suplement diety wyciszający stan zapalny. Miałby to być właśnie odpowiednio przerobiony sok ziemniaczany - dodaje. 

Poznańscy naukowcy kontynuują swoje prace. Dziś wiedzą, co w soku z ziemniaka jest cennego, a badania kierują w stronę dokładnego wyjaśnienia tego zjawiska. Nie wykluczają, że w przyszłości uda się skonstruować lek na stany zapalne czy nowotwory układu pokarmowego. 

Warto śledzić dalsze badania poznańskich naukowców i pamiętać, by stosowanie wszelkich suplementów diety czy wspomagających farmakologię produktów spożywczych konsultować z lekarzem. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 09.02.2023

Godzina emisji: 7.30

pj

Czytaj także

Dwa litry to za dużo. Ile pić, żeby być dobrze nawodnionym?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 10:30
Do niedawna uważano, że organizm człowieka potrzebuje dziennie ośmiu szklanek wody. Teraz pojawiły się nowe badania, z których wynika, że w niektórych przypadkach to może być dużo za dużo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Morsowanie. Dlaczego uczestnicy zimowych kąpieli nie zanurzają rąk?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:14
- Jeśli w czasie morsowania zanurzymy dłonie pod wodę, poziom wyziębienia naszego ciała bardzo szybko wzrośnie - mówił Igor Janik, dwukrotny olimpijczyk, mistrz Polski w rzucie oszczepem, a obecnie trener personalny i twórca grupy morsów w Trójmieście. 
rozwiń zwiń