Osiedle przyszłości. Polscy studenci z międzynarodową nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 13:00
Odpowiedź na pytanie: "jak będziemy mieszkać za 50 lat?", świetnie znają studenci Politechniki Wrocławskiej. Główna nagroda w konkursie Intuiture2075 powędrowała w ręce Mai Stankowskiej, Mateusza Baranowskiego i Klaudii Ryś za projekt ekowioski na Dolnym Śląsku. 
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wygrali konkurs Intuiture2075
Studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej wygrali konkurs Intuiture2075Foto: Shutterstock
  • Studenci Politechniki Wrocławskiej wygrali międzynarodowy konkurs  Intuiture2075. 
  • Młodzi architekci stworzyli projekt samowystarczalnej wioski w miejscowości Rędziny. 
  • Inspirowali się nowoczesnymi rozwiązaniami, ale też krajobrazem miejsca i jego dzisiejszą zabudową. 
  • Swoją wioskę, w projekcie podzielili na trzy części dostosowane do potrzeb poszczególnych grup społecznych.
  • Wioskę zamyka ciąg usługowy o charakterze komercyjny, edukacyjnym i rolno-hodowlanym. Utrzymana jest tam gospodarka obiegu zamkniętego

W międzynarodowym konkursie Intuiture2075 zmierzyło się ponad 30 uczelni z całego świata. To studenci Politechniki wrocławskiej zdobyli pierwszą nagrodę. Wraz z nimi na podium uplasowały się: zespół SJARCHI3 z Korei Południowej, a na trzeciej pozycji zespół Tom & Jerry z Chin.

150 jednostek mieszkaniowych, stodoła zamieniona w budynek rekreacyjno-usługowy, miejsca pod uprawę i wiele innych sprytnie zaprojektowanych przestrzeni tworzy idylliczne miejsce do życia. Ten opis przedstawia projekt młodych Polaków, czyli nowoczesną wioskę, która została zaprojektowana w małej wsi pod Wrocławiem - w Rędzinach. 


Posłuchaj
04:19 czwórka pierwsze słyszę 24.08.2023 osiedle.mp3 O projekcie wioski, który zwyciężył w konkursie Intuiture2075 opowiadają jego autorzy (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Miasta obecnie bardzo się wyludniają. Wiele osób decyduje się mieszkać w podmiejskich wsiach. A ten trend przynosi wiele problemów, jak brak podstawowych usług w pobliżu czy zwiększenie ruchu samochodowego - mówi Mateusz Baranowski, członek zespołu projektowego. - Chcąc uniknąć tych problemów zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw takiej sytuacji i zaprojektować samowystarczalna wioskę. 

Niezwykle inspirująca do pracy stała się wizyta zespołu projektowego w Rędzinach. Spokojny krajobraz, zaniedbana stodoła, porozrzucana architektura były elementami, które zadziałały na studentów. Dostrzegli oni również szklarnie, ogrody zimowe, dobudówki. - Zauważyliśmy jak ta przestrzeń żyje. Chcieliśmy żeby nasz przyszły projekt również podobnie funkcjonował - podkreśla rozmówca Oliwii Krettek. 

Wioska trzech stref

Celem studentów było zaprojektowanie przestrzeni, w której będzie miejsce na integrację jej mieszkańców, ale, jak tłumaczy Maja Stanowska, jednocześnie dobrze będą się tam czuć ci, którzy cenią sobie prywatność.

- W pierwszej strefie zaprojektowaliśmy mieszkania dla osób z niepełnosprawnościami, w połączeniu z mieszkaniami na piętrze dla tzw. współczesnych nomadów, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania - wyjaśnia studentka. - Ta zabudowa jest w typie cohousingowym, w którym mieszkańcy dzielą się wspólnymi przestrzeniami dziennymi, ogrodami, przestrzenią do pracy. Spotykają się i mogą się integrować. Jednocześnie mają zapewnione swoje indywidualne mieszkania. W następnej strefie zaprojektowaliśmy zabudowę szeregową, w typie colivingowym. To również jest wciąż innowacyjny rodzaj zabudowy. Typologia mieszkaniowa zaczerpnięta z zachodu. Mieszania tu są większe, dostosowane dla rodzin, często dla rodzin wielopokoleniowych. 

Trzecia strefa w projekcie studentów jest najbardziej organiczna, połączona z natura. - Tam zaprojektowaliśmy domki jednorodzinne. Tu mieszkańcy mają najwięcej przestrzeni - podkreśla studentka. 

Mieszkania, usługi i samowystarczalność

Te trzy strefy zostały połączone ciągiem usługowym o charakterze komercyjny, edukacyjnym i rolno-hodowlanym. - Chcemy, żeby nasza wioska była samowystarczalna - mówi Klaudia Ryś. - Na jej końcu, tam  gdzie znajdują się tereny zielone, uprawne, farmy wertykalne, permakultura, produkujemy żywność. W pasie usługowym są miejsca, gdzie możemy to przetworzyć np. serowarnie, ale też nauka szycia, naprawa odzieży. Na końcu mamy centrum konsumpcyjno-usługowe, gdzie wytworzone produkty są sprzedawane, używane w restauracjach. 

Klaudia Ryś zwraca uwagę na zamknięcie koła produkcji. Podkreśla, że zgodnie z założeniami organiczne odpadki z restauracji służą później do zasilania energetycznego wioski albo odżywiania ziemi pod kolejne uprawy. ***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 24.08.2023

Godzina emisji: 9.47

pj

Czytaj także

Idealne dla starszych i młodszych. Jak będą wyglądać miasta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 16:00
Kwestie związane z klimatem, technologią, komunikacją i dostępnością. Miasta muszą przejść pewne zmiany, które wymusiła na nich pandemia. Wiele z nich już się dopasowuje do nowych norm - stają się obszarami bardziej przyjaznymi i integracyjnymi. Sprawdzamy, jakie według ekspertów powinny być miasta przyszłości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet rzeczy w inteligentnym mieście. Jak działa IoT?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 17:20
Inteligentne miasta to nie tylko koncepcja czy marzenie o przyszłości. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom internetu rzeczy (IoT) wiele z nich jest już aktywnych i szybko się rozwija.
rozwiń zwiń