Książki na święta poleca Okoń w sieci. "Klasyka zawsze się obroni"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 22:30
Marcin Okoniewski - jako Okoń w sieci - opowiada o książkach. W Czwórce zdradza, jakie książki podarować pod choinkę.
Książka to zawsze dobry prezent przekonuje w Czwórce Marcin Okoniewski, znany jako Okoń w Sieci.
"Książka to zawsze dobry prezent" przekonuje w Czwórce Marcin Okoniewski, znany jako Okoń w Sieci. Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • W Czwórce Marcin Okoniewski, znany jako Okoń w sieci poleca książki, które warto podarować na gwiazdkę. 
  • Wśród propozycji jest gatunek young adult i książka "Almond" koreańskiej pisarki Sohn Won-Pyung. 
  • Opowiada ona historię chłopca, który nie odczuwa emocji. Cierpi na aleksytymię - zaburzenie, które utrudnia odczuwanie radości, smutku czy strachu. 
  • "To pokazuje jak emocje są ważne w naszym życiu" - tłumaczy gość audycji.

Święta tuż tuż, a gdy braknie pomysłu na prezent zawsze dobrze sięgnąć po książkę. Z nowościami wydawniczymi za pan brat jest Marcin Okoniewski, znany jako Okoń w sieci. Wśród proponowanych przez niego pod choinkę książek zwraca uwagę na gatunek jakim jest "young adult".

Okoń w sieci i jego świąteczne propozycje

- Polecam wschodnią literaturę, tym razem koreańską, jaką jest "Almond" autorstwa Sohn Won-Pyung. Z jednej strony można powiedzieć, że jest to literatura young adult, ale raczej wydaje mi się granica wieku jej odbiorców może być wyższa - tłumaczy gość Czwórki. - Choć bohaterowie są nastoletni, to jednak problematyka tam zawarta jest bardzo uniwersalna. Mianowicie bohater książki Yunjae ma problem z odczuwaniem emocji. O tym, że emocje w ogóle istnieją, przypominają mu mama i babcia, rozwieszając karteczki z napisami: "śmiech" lub "płacz”.

Yunjae jest outsiderem, w jego otoczeniu jednak pojawia się chłopiec, który jest jego przeciwieństwem. - Obserwując bohatera, obserwujemy także, jak emocje rządzą światem i  jak są one ważne w komunikacji. Dodatkowo pojawia się wątek miłosny, bo jest też dziewczyna, ale jak jej okazać swoje uczucia, kiedy się tego nie umie? – tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego. - To jest bardzo fajna, uniwersalna książka, która wydaje mi się, że się prędko nie zestarzeje i będzie można do niej zawsze wracać. Uważam, że "Almond" to strzał w dziesiątkę.Klasyki zawsze na topie

W opinii gościa Czwórki zawsze dobrym prezentem jest coś z klasyki literatury. Są pozycje, które są ponadczasowe i się nie starzeją. Do takich należy m.in. "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa, ale także książki Stephena Kinga.

- Stephen King, którego kocham, jest nieustannie odświeżany. Książki jego autorstwa pojawiają się w nowej szacie graficznej nowe grzbiety. Właśnie King przed świętami został odświeżony, pojawiły się i "Bastion" i "Pan Mercedes" - tu cała trylogia jest odświeżona - opowiada Marcin Okoniewski.

- Taką książką, jedną z topowych w ostatnich dwóch dekadach, są "Filary Ziemi" Kena Folletta. Niedawno wyszedł nowy tom pt. "Zbroja światła". To są powieści monumentalne, ale to są powieści na tyle uniwersalne, że ciężko jest powiedzieć, komu by ta książka mogła się nie podobać - zauważa gość audycji. - Może przerażać liczba stron, ale jednak te grubsze powieści człowiek zapamiętuje lepiej, dłużej wsiąka w te historie. 


Posłuchaj
13:39 CZWORKA/Pierwsze słyszę - ksiązki 12.12.2023.mp3 Marcin Okoniewsk, czyli Okoń w Sieci radzi jakie książki wybrać pod choinkę (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Goście: Marcin Okoniewski (Okoń w Sieci)

Data emisji: 12.12.2023

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Superfood - dieta XXI wieku, czyli jedzenie do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 10:00
Dziś zarówno to, co jemy, jak i to, jak to jemy, ma nam przynosić maksymalne korzyści. Superfood - z czym to się je?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość i nadwaga. W czym może pomóc psychodietetyk?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 14:30
Osoby, które borykają się z nadwagą czy otyłością doskonale wiedzą czym jest efekt jojo. Mając za sobą takie doświadczenia, warto sięgnąć po bezpłatną pomoc psychodietetyka w Centrum Dietetycznym Online. 
rozwiń zwiń