Zetki szukają pracy dorywczej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 13:00
Coraz więcej Polaków rozważa poszukiwanie pracy dorywczej. Takie zamiary widoczne są szczególnie w grupie młodych osób, 20- i 30-latków. Czy to oznacza, że porzucą work-life balance?
Czy Zetki porzucą work-life balance dla pracy dodtkowej?
Czy Zetki porzucą work-life balance dla pracy dodtkowej?Foto: shutterstock/goffkein.pro
  • Badania pokazują, że coraz więcej przedstawicieli pokolenia Z myśli o pracy dodatkowej. 
  • Pracy dorywczej szukają 20- i 30-latkowie, by podreperować domowy budżet, zmierzyć się z kosztami życia, ale i zarobić na przyjemności
  • Rynek poszukuje pracowników natychmiastowych. 

Zetki szukają pracy dorywczej

Generacja Z o pracy myśli zupełnie inaczej niż poprzednie pokolenia. Mówi się, że najważniejszy dla nich jest work-life balance, czyli równowaga między pracą, a realizacją pasji i czasem wolnym. Badania wskazują, że to przedstawiciele tego najmłodszego na rynku pracy pokolenia coraz częściej szukają pracy dodatkowej. Powodem tej sytuacji są rosnące koszty życia.

Coraz więcej Polaków rozważa pracę dorywczą. Zamierza jej szukać 22 procent ankietowanych w badaniu Wskaźnik Pracy Dorywczej przygotowanym przez Tikrow. To aż 4 punkty procentowe więcej niż w ostatnim kwartale 2023 roku. Dla ponad połowy z ankietowanych osób dodatkowe zajęcie jest odpowiedzią na wysokie koszty utrzymania. 

O pracy dorywczej myślą zwłaszcza 20- i 30-latkowie. Co trzecia osoba w tej grupie wiekowej dzięki pracy dodatkowej chce podreperować swój budżet. 

Praca dorywcza - na życie i przyjemności

- Ponad połowa osób, z tych, które wskazały, że zamierzają podjąć pracę dorywczą, potrzebuje dodatkowych środków na życie - mówi Magdalena Derynkiewicz z Tikrow. - Zarobione pieniądze chcą też wydawać na dodatkowe potrzeby, takie jak: wakacje, małe remonty, codzienne przyjemności, wyjścia, prezenty dla bliskich.


Posłuchaj
03:44 czwórka pierwsze słyszę 31.01.2024 praca dorywcza 8.39.mp3 Przedstawiciele pokolenia Z coraz częściej szukają dodatkowej pracy by zarobić na koszty życia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Coraz częściej dla młodych Polaków praca dorywcza to nie tylko dodatkowe zajecie, które mogą godzić ze studiami. W grupie 30+ zdarzają się już osoby, które pracują na dwa etaty. - Widzimy, że osoby powyżej 30 roku życia, które już najczęściej już pracują na jakiejś formie etatu, potrzebują dorobić do swojej podstawowej pensji - wyjaśnia ekspertka. - Co druga osoba podejmuje temat, że rosnące koszty życia stają się bodźcem do szukania dodatkowej formy zatrudnienia. 

Czytaj także: 

Pracownicy natychmiastowi - rynek ich potrzebuje

Na potrzeby pracowników odpowiada też rynek pracy. Wśród polskich przedsiębiorstw rośnie zainteresowanie pracownikami natychmiastowymi. - 52 procent firm, w najbliższych miesiącach chce skorzystać z ich usług - mówi rozmówczyni Martyny Ogonek. - W sektorze produkcji co druga firma planuje zatrudnienie pracowników w modelu na dniówki. Zainteresowanie na taką formę zatrudnienia rośnie też w branży logistycznej i handlowej. 

Eksperci zauważają, że firmy zaczynają na stałe wpisywać pracowników natychmiastowych w strategię zatrudnienia. - To trend, który idzie z zachodu. Dynamika zatrudnienia gigersów, czyli osób pracujących na zlecenia, na pojedyncze projekty, jest bardzo duża - ocenia specjalistka. - To wynika z tego, w jakich realiach rynkowych żyjemy. Mamy do czynienia z dynamiką ciągłej zmiany. Przedsiębiorstwa się z tym mierzą. Dziś szybkie reagowanie jest niezbędne. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 31.01.2024 

Godzina emisji: 8.38

pj

Czytaj także

Premiera filmu "Kos". Scenarzysta: zastawiliśmy pułapkę na producenta

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 20:16
W piątek, 26 stycznia, do kin wszedł "Kos", zwycięzca ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. - Producenci są bardzo zajęci, dlatego zastawiliśmy pułapkę. Wysyłaliśmy do producenta SMS-y od różnych znajomych, żeby przekonać go do tego, by otworzył maila ze scenariuszem - mówił w Dwójce Michał Zieliński, scenarzysta filmu w reżyserii Pawła Maślony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Grochowska o "Kosie": bez bardzo dobrego scenariusza trudno zrobić bardzo dobry film

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 17:50
Ostatnio Agnieszkę Grochowską można zobaczyć w "Kosie" Pawła Maślony. Jej pułkownikowa to największa, a właściwie jedyna rola kobieca w filmie: ważna i wyrazista. I właśnie o tej roli, pracy przy "Kosie", a także nowych wyzwaniach zawodowych, aktorka rozmawiała z Ryszardem Jaźwińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kos", "Powstaniec 1863" i "1670" – młoda generacja filmowców o polskiej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 20:22
- W rozmaitych dyskursach cały czas ścierają się punkty widzenia tych, którzy woleliby, żeby o polskiej historii opowiadać w taki sposób, że była coś warta, że my byliśmy coś warci, z narracją, która mówi, że była niewiele warta, że nawet jeśli coś się udawało, to nigdy nic z tego nie wychodziło. Te światy nigdy się ze sobą nie sczepią - mówił w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek.
rozwiń zwiń