Millenialsi, Y-greki i Zet-ki odchodzą do lamusa. Czas na generację C

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 14:54
Generacja "C" inaczej, niż pozostałe nie jest definiowana jako grupa demograficzna. Grupa społeczna wyróżniona przez antropologa Briana Solisa ma jedną wspólną cechę: dorastanie w świecie nowych technologii i ciągłego dostępu do informacji z sieci.
Audio
  • Nadchodzi generacja "C". Podłączeni do sieci nie chcą pracować od 8-16 (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Generacja "C" nie pracuje dlatego, że musi, tylko dlatego, że chce. Bardziej, niż pieniądze, liczy się dla nich rozwój Maciej Frasunkiewicz

Jak się okazuje grupa ta charakteryzuje się wspólnymi wzorcami zachowań, które już wkrótce w widoczny sposób wpłyną na rynek pracy, a nawet postrzeganie sukcesu zawodowego. - "C" wzięło się od angielskiego słowa "connected" oznaczającego "połączonych". To właśnie doświadczenie połączenia w sieci internetowej definiuje tę grupę lepiej niż wiek, czy pochodzenie - mówiła reporterka Czwórki Martyna Ogonek.

- W szerokim ujęciu można powiedzieć, że są to osoby, które nie mają problemu z korzystaniem z możliwości, jakie daje nam internet - tłumaczył Maciej Frasunkiewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. - Do tej pory kolejne generacje określały zastępujące je pokolenia, dziś okazuje się, że są czynniki, które sprawiają, że pokolenia się między sobą przenikają tworząc charakterystyczną grupę społeczną - wyjaśniał.

W jaki sposób różne grupy wiekowe zaczynają się do siebie upodabniać? W jaki sposób generacja "C" zmieni nasz stosunek do pracy? Jakie cechy ją charakteryzują? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 7.24

ac/pj

Czytaj także

Loesje. Od lat 80. są w przestrzeni publicznej

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 11:35
- Loesje pojawiła się w Holandii w latach 80. była odpowiedzią na kwestie społeczne, kulturowe, polityczne - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Powstała po to, by dać jakąś odpowiedź konstruktywną na wszechobecne narzekanie, ale też na zalew reklam w mediach - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca przed osiemnastką? Nawet na umowę o pracę

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 10:00
Dolna granica wieku pracowników młodocianych została obniżona do 15. roku życia. Taka osoba będzie mogła przyjść na rozmowę kwalifikacyjną bez rodziców i podpisać umowę o pracę bez zgody, a nawet wiedzy matki i ojca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karty płatnicze a społeczne wykluczenie. Przypadek San Francisco

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:50
Miasto, które na ogół kojarzy się z gigantami technologicznymi, wystąpiło przeciwko postępowi i przeciwko właścicielom sklepów, w których nie można płacić gotówką. Co to ma wspólnego z walką z dyskryminacją?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pozbyć się plastiku z imprez sportowych i festiwali?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 14:03
Festiwale i maratończycy chcą być zero waste. Tymczasem na większości masowych wydarzeń - muzycznych i sportowych produkowanych są tony plastikowych odpadów. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń