Sale Wawelu i gra komputerowa. Poznaj Zamek z "Kosmografem"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 14:01
Zwiedzanie muzealnych sal wcale nie musi być nudne. Zamek Królewski na Wawelu zaprasza by: grając w "Kosmograf", wyruszyć z Zuźką w podróż w czasie, pogadać z wawelskimi głowami, a w Kurzej Stópce spotkać Alchemika. 
Wawel, Kraków
Wawel, KrakówFoto: Shutterstock

shutterstock pokemony 1200.jpg
Karty z Pokémonami - kiedyś moda, dziś sposób na zdobycie fortuny?

Od kilku dni ze strony Zamku Królewskiego na Wawelu można za darmo pobrać wyjątkową grę typu point and click. 


Posłuchaj
07:23 czwórka pierwsze słyszę 21.01.2021.mp3 O grze "Kosmograf", w której przenosimy się na renesansowy Wawel, opowiada Jeremi Dobrzański, tester gry Zamku Królewskiego na Wawelu (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- To typowa przygodówka. Podobnie jak w innych grach tego typu - wyjaśnia Jeremi Dobrzański, tester gry "Kosmograf". - W centrum wydarzeń mamy zbuntowaną licealistkę Zuzię, która woli nazywać siebie Zuźką. Podczas wycieczki szkolnej na wzgórzu wawelskim trafia ona do sali z maszyną do podróży w czasie. Przez przypadek przenosi się do przełomu XVI i XVII wieku.
Przez całą grę towarzyszymy licealistce w podróży, spotykamy też na swojej drodze inne interaktywne postacie, z którymi można nawiązać rozmowę. Jest tu tytułowy Kosmograf, twórca maszyny do podróży w czasie, jest Alchemik pracujący w baszcie - tzw. Kurzej Stópce. Ta baszta słynie z tego, że najprawdopodobniej była tam pracownia alchemiczna, przez którą doszło do pożaru Wawelu - wymienia. Zamek Królewski na Wawelu/Kosmograf. Gra komputerowa


Fani "pointandclicków" bez problemu odnajdą się w świecie "Kosmografa". Tym, co wyróżnia jednak tę grę na tle innych tego typu, jest to, że jest ona osadzona w historii Zamku Królewskiego na Wawelu. 

- Większość artefaktów, na które trafiamy, to autentyczne dzieła sztuki, które znajdują się na Wawelu - zdradza gość Czwórki. - Są wawelskie głowy, z którymi w grze można porozmawiać, arrasy, na których trzeba znaleźć odpowiedni symbol. Niektóre zagadki opierają się na odnalezieniu konkretnej ikonografii w Sali Poselskiej. Nasze zadania polegają na tym, by dobrze zrozumieć historię tego miejsca, jakim jest Wawel, a także wykazać się sprytem, trafić na ciekawostki, które ciężko odnaleźć w sieci - dodaje. 


shutterstock Anton27 dziewczyna gracz konsola gaming 1200.jpg
Jasne i ciemne strony gamingu. Jak wyłączyć złe emocje?

Przedstawiciele Zamku Królewskiego unikają nazywania "Kosmografa" grą edukacyjną. - To krótkometrażowa fantazja o Wawelu - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Oczywiście w narracji jest tu walor edukacyjny. 

Specjaliści od przygodówek przejdą grę w 1,5 godziny, jeśli jednak będziemy mieli ochotę rozkoszować się muzyką i grafiką, to "Kosmograf" spokojnie wypełni nam 3 godziny. - Samo znalezienie rozwiązań nie jest trudne, ale połączenie wszystkiego w spójną całość wymaga uważności i wiedzy - wyjaśnia Jeremi Dobrzański. - Warto dodać, że gra utrzymana jest w klimacie komiksowo-kreskówkowym z elementami steampunk, które świetnie pasują do Wawelu.

Gra "Kosmograf" mat.pras. Gra "Kosmograf" mat.pras.

dsdsd

✨PIERWSZA W HISTORII WAWELU GRA KOMPUTEROWA!✨ Gdzieś na Wawelu czekają niezgłębione tajemnice… wraz z Zuzią, główną...

Opublikowany przez Zamek Królewski na Wawelu Piątek, 15 stycznia 2021

Gra została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Jeremi Dobrzański (tester gry Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Wirtualna zabawa i realne podatki

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 11:45
Okazuje się, że wielu graczy na portalach aukcyjnych sprzedaje wirtualne przedmioty czy konta wytworzone w grach komputerowych. Nie jest to takie proste, bo za sprzedane miecze, mikstury magiczne czy statki kosmiczne trzeba zapłacić podatek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Krakowie jeże tuptają na AGH

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 09:00
To właśnie na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej powstały specjalne chatki, mające pomóc jeżom przetrwać zimę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tester gier. Musi grać osiem godzin dziennie

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 20:20
Pracę testerów gier często wyobrażamy sobie jako zawód marzeń: siedzimy na kanapie, mamy pod ręką jedzenie i gramy na komputerze. Czy ta wizja ma coś wspólnego z rzeczywistością?
rozwiń zwiń