Szlachetny jak bielik. "To ptak pełen ludzkich cech"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 12:49
Opanowany, bezkonfliktowy, romantyczny i wierny swojej ukochanej - największy ptak drapieżny w Polsce, czyli bielik ma wiele cech, których nie powstydziłby się człowiek. - Jest bardzo szlachetny - mówiła Anna Węgrzynowicz z warszawskiego ogrodu zoologicznego.
Bielik
BielikFoto: R. Hall/Shutterstock.com

shutterstock krogulec 1200.jpg
Krogulec - mistrz polowania "na patencie"

Bielik nie jest orłem. Pochodzi z rodziny jastrzębiowatych. - To bardzo powszechny błąd, ale bielik nie jest orłem. Bieliki mają tzw. nieopierzony skok i tym różnią się od orłów. Mają żółte nogi, na których nie ma piór. To ważny element, bo bieliki polują na wodzie, pióra sklejałyby się, co utrudniałoby im nurkowanie - tłumaczyła Anna Węgrzynowicz z warszawskiego Ogrodu Zoologicznego.

Posłuchaj
08:24 bielik czwórka ndt 12.03.2021.mp3 O życiu i zwyczajach bielików opowiada Anna Węgrzynowicz (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka) 

Dieta bielików składa się głównie z ryb, na które polują, nurkując płytko w wodach. - Bieliki łapią jednak także ptaki wodne, najczęściej wybierają kaczki czy łyski, ale zdarza im się zaczaić na czaple, czy łabędzia albo bociana. Atakują znienacka, więc żadna z ich potencjalnych ofiar nie może czuć się bezpiecznie - podkreślała Anna Węgrzynowicz. 

shutterstock jemiołuszka 1200.jpg
Jemiołuszka - piękny ptak z punkową duszą

Czytaj także:

Bielik potrafi współpracować z innymi przedstawicielami swojego gatunku. - Zazwyczaj ptaki drapieżne polują w trakcie dnia, w samotności, ale w tym przypadku dwa osobniki potrafią wzajemnie "naganiać" sobie zdobycz. To bardzo ułatwia polowania - mówiła ekspert. Bieliki spotkać można nie tylko w lasach, ale i miastach. - Najlepsze obserwacje możemy poczynić zimą, na przykład w okolicach stawów miejskich, bo ptaki te szukają wówczas niezamarzniętych wód, by móc zdobywać pożywienie - podkreślała.

Czytaj także:


shutterstock_żurawie 1200.jpg
Być romantykiem, jak żuraw

Jak opowiadała, bieliki przywiązują się do miejsc, w których mieszkają, więc cale życie potrafią spędzić w jednym gnieździe. - Nowe gniazdo ma pół metra wysokości, ale ptaki te przez lata je dobudowują. Ostatecznie ich gniazda mogą osiągać nawet 5 m wielkości i ważyć pół tony - wyliczała Anna Węgrzynowicz. Bieliki są bezkonfliktowe, potrafią nawiązywać znajomości i przyjaźnie. Jeśli zdarzy im się zakochać, wiążą się na całe życie. - To prawdziwi monogamiści - mówiła Anna Węgrzynowicz. - Jeśli jedno z partnerów umrze, drugie i tak pozostaje przywiązane do wspólnego gniazda - podkreślała. 


fot. Vaclav Sebek/Shutterstock.com fot. Vaclav Sebek/Shutterstock.com

Bieliki są znakomitymi lotnikami, a ich prędkość to nawet 240 km na godzinę. Ptaki żyją także bardzo długo - nawet do 20 lat. W Polsce bieliki są pod ochroną.

***

Tytuł audycji: Najlepszy Dzień Tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 12.03.02.2021

Godz. emisji: 06.22, 07.23, 08.22

kd

Czytaj także

To wydra! A taka sympatyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 09:20
Wydry lubią imprezować i szaleć na śniegu. Ważna jest dla nich rodzina, a kiedy dryfują na wodzie, to trzymają się za łapki, żeby za daleko od siebie nie odpłynąć. Jednak niech was nie zwiodą ich słodkie pyszczki - te urocze zwierzęta są również drapieżnikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie nornic jak rock'n'roll. "Wykorzystują je na maksa"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 14:38
- Żyją bardzo krótko, więc maksymalnie wykorzystują to swoje życie i czerpią z niego garściami. Funkcjonują od zmierzchu do świtu: uciekają przed drapieżnikami, jedzą i rozmnażają się. To prawdziwy rock'n'roll - mówił Marcin Siuchno z Totemowni.pl.
rozwiń zwiń