Rok 1974 - triumf polskich sportowców, "Potop" i pożegnania

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 08:00
Jak co tydzień w audycji "Spod lady" wraz z Justyną Majchrzak przenosimy się do czasów PRL. Tym razem sprawdzimy co się wydarzyło w roku 1974.
Audio
Złota Drużyna Wagnera w 1974 roku
Złota Drużyna Wagnera w 1974 rokuFoto: PAP/CAF Zbigniew Matuszewski

"Tik tak” - w 1974 roku zegar na Wieży Zygmuntowskiej znów odmierza czas, a polscy sportowcy święcą triumfy. To właśnie ten rok zapisał się złotymi zgłoskami w historii siatkówki. Prowadzeni przez trenera Huberta Wagnera, polscy siatkarze niespodziewanie zdobyli złoty medal na mistrzostwa świata, które rozgrywano w Meksyku. Nasza reprezentacja wygrała wszystkie spotkania turnieju i zdeklasowała konkurencję. Złota Drużyna Wagnera przetarła szlaki dla kolejnych sukcesów siatkarzy na arenie międzynarodowej.

W tym roku także popisali się piłkarze i zdobyli trzecie miejsce na mistrzostwach świata w piłce nożnej w RFN. To na tym turnieju wyróżnił się Grzegorz Lato, który został królem strzelców mistrzostw.

W tym samym roku nie zabrakło premier filmowych. Na dużym ekranie pojawiła się super produkcja "Potop" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Było to jedno z największych przedsięwzięć produkcyjnym w historii polskiej kinematografii. Na realizację filmu przeznaczono budżet w wysokości 100 milionów ówczesnych złotych. W obsadzie aktorskiej znaleźli się między innymi Daniel Olbrychski, Małgorzata Braunek, adeusz Łomnicki i Kazimierz Wichniarz.

Małe ekrany zdominowały: "Nie ma mocnych" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, "Nie ma róży bez ognia" w reżyserii Stanisława Barei i premiera pierwszego odcinka serialu telewizyjnego "Janosik". A w polityce? I sekretarza KC PZPR Edward Gierek odbywa wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Rok 1974 to także rok pożegnań, odeszli między innymi Lech Pijanowski, Melchior Wańkowicz i Marian Falski - autor najpopularniejszego polskiego elementarza.

Sprawdź też:


***

Na audycję z cyklu "Spod lady" w sobotę (21.05) o godzinie 15.05 zaprosiła Justyna Majchrzak.

aw

Czytaj także

Scorupco w miłosnym trójkącie. 23 lata od premiery "Ogniem i mieczem" Hoffmana

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 05:40
12 lutego 1999 roku na ekrany kin wszedł film "Ogniem i mieczem". Tym samym zakończyła się sienkiewiczowska przygoda reżysera Jerzego Hoffmana, który od 1969 roku ekranizował kolejne części "Trylogii", ale od końca. I to wcale nie jest przypadek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1952 rok - narodziny sekcji polskiej RWE i prezent od Stalina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 12:00
1952 rok dla Polaków był szczególny - centrum Warszawy zmieniło się w wielki plac budowy Pałacu Kultury i Nauki. Z Monachium RWE zaczyna nadawać audycję w języku polskim. W lipcu Warszawa tętni życiem, za sprawą międzynarodowego wydarzenia. 
rozwiń zwiń