Nowe Technologie

Jānis Sārts: technologia ułatwia szerzenie propagandy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 18:20
Wystarczy rozejrzeć się w internecie, by trafić na informacje, że np. Polska wywołała II wojnę światową, co oczywiście nie jest prawdą. Ostatnio rosyjskie media donosiły o przygotowaniach NATO do wojny z Rosją, a także o tym, że w Estonii nie ma wolności wypowiedzi.
Audio
  • Jānis Sārts, szef NATO StratCom o rosyjskiej machinie propagandowej (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Jnis Srts
Jānis SārtsFoto: PAP/JIM LO SCALZO

Jānis Sārts jest dyrektorem NATO Strategic Communications Centre of Excellence, czyli komórki Paktu Północnoatlantyckiego, która zajmuje się opisywaniem rosyjskich wpływów informacyjnych, propagandy i technik jej rozpowszechniania. Jak wiele zmieniło się w tym zakresie od czasów ZSRR?

– Co do zasad, nie ma wielu różnic. Wystarczy spojrzeć, w jaki sposób jest przygotowywana ta propaganda. Można tu powiedzieć o metodzie "Reflexive Control", lub "Maskirowka". Chodzi tu o takie działania, by w sposób niezwracający uwagi sprawić, by dane i pożądane grono osób przekazywało te treści, na których nam zależy, by wybrzmiały one w przestrzeni publicznej i by podejmowano na ich podstawie korzystne dla Rosji decyzje. To, co się zmieniło, to środowisko informacyjne. Zwykle były to tradycyjne media: radio, telewizja i prasa. Teraz to sprawa głównie nowych technologii – wyjaśnia rozmówca Michała Żakowskiego.

W jakim kierunku zmierza obecnie rosyjska propaganda? Zdaniem Jānisa Sārtsa, wpływ i wykorzystanie nowoczesnych technologii będzie się zwiększać, a z czasem może zmienić nawet sposób prowadzenia konfliktów. – Przeprowadziliśmy eksperyment na prośbę z jednego z państw NATO. Chodziło o wykorzystanie danych tak, by wpłynąć na działania żołnierzy z zewnątrz, bez fizycznego kontaktu. Okazało się, że byliśmy w stanie sprawić, by sprzeciwili się oni swoim rozkazom i było to możliwe jedynie dzięki wpuszczeniu danych do internetu. To nie była zaawansowana technologicznie operacja, ale stało się dla mnie jasne, że daje to możliwość znaczącego wpływu na ludzkie zachowanie – ostrzega Jānis Sārts.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Jānis Sārts (dyrektor NATO Strategic Communications Centre of Excellence)
Data emisji: 20.01.2020
Godzina emisji: 17.20

ml

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Turcja i Francja przeciwko USA?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 17:45
Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w poniedziałek, że rosyjski rakietowy system obrony powietrznej S-400, którego pierwsze elementy dotarły już do Turcji, będzie w pełni wdrożony w kwietniu 2020 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczna ofensywa Kremla przeciwko Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 22:00
Ostatnio, w bardzo krótkim czasie, Władimir Putin aż czterokrotnie zaatakował Polskę, obarczając nasz kraj odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej i współudział w Holokauście.
rozwiń zwiń