Nowe Technologie

"Internet stał się cyberpastuchem, który chce nad nami panować". Ekspert o działaniach cyfrowych gigantów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 20:20
- Internet stał się nowym rodzajem władzy - stwierdził w Polskim Radiu 24 Marek Chlebuś, wieloletni członek Komitetu Prognoz PAN, futurolog. 
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Tero Vesalainen/ Shutterstock

Przedstawiciele Twittera ogłosili, że nałożony na twitterowe konto Donalda Trumpa zakaz zostanie przedłużony. Były prezydent Stanów Zjednoczonych już na zawsze stracił prawo do posiadania profilu w serwisie i publikowania w nim treści.

"Nowa władza obok państwowej"

- Nowa władza, która się ukształtowała w USA, wreszcie pokazała swoje pazury, a społeczeństwo przekonało się, że obok władzy państwowej, jest też inna, być może potężniejsza - skomentował gość PR24.


shutterstock nord stream 2 1200.jpg
Nowe władze USA pogrzebią Nord Stream 2? Dr Rak: Biden wraca do polityki mocarstwowej

Dodał, iż nie jest to jednak sytuacja nowa. - Podobna miała miejsce we wczesnym średniowieczu, gdy królowie mieli swoją władzę doczesną nad terytoriami, a papieże mieli władzę duchową, nad umysłami ludzkimi - mówił Marek Chlebuś.

Zauważył, że dziś nie istnieje już trójpodział władzy. - Owszem, państwa mają swoje rządy, parlamenty i sądy, ale same państwa powołują instytucje, które mają kompetencje mieszane. Tak jest w Polsce np. z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji - powiedział futurolog.

"Władze finansowe"

Z drugiej strony, jak zauważył, istnieją potężne władze finansowe poza systemem władzy państwowej oraz władze kierujące mediami. - Teraz z kolei, powstał jeszcze kolejny rodzaj władzy, którego nie umiem nawet nazwać. To władza poprzez sieć, czyli taka, gdzie wszyscy ludzie są trenowani behawioralnie, mają podlegać tresurze poprzez maszyny - mówił Marek Chlebuś.

Posłuchaj
22:34 PR24_mp3 2021_02_26-19-06-05.mp3 M. Chlebuś o pozapaństwowej władzy ("Stan rzeczy")

Audycja: "Stan rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Marek Chlebuś (wieloletni członek Komitetu Prognoz PAN, futurolog)

Data emisji: 26.02.2021

Godzina: 19.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy platformy powinny brać odpowiedzialność za umieszczane w nich treści? Ekspert wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 19:20
- Obecne przepisy zachęcają platformy do tego żeby blokować treści w momencie kiedy uzyskają podejrzenie ich bezprawności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Mirosław Gumularz, ekspert do spraw ochrony danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec procesu impeachmentu Trumpa. Dr Targalski: droga dla niego jest teraz otwarta

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:15
- Jestem raczej sceptykiem co do tego, czy Donald Trump będzie kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich. Chodzi o to, żeby mieć określone poparcie, by wygrać wybory, a rozbicie w Partii Republikańskiej nie będzie temu sprzyjało - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, ekspert ds. służb specjalnych.
rozwiń zwiń