Polskie Radio
Section05
Jerzy Targalski

USA. Czy zapłacimy za mienie żydowskie?

- Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny – przekonywał dr Jerzy Targalski, mówiąc w Polskim Radiu 24 o ustawie Justice for Uncompensated Survivors Today. Przyznaje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców. – To czas, aby polski rząd zaczął interweniować – dodał politolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski USA Waszyngton Holokaust reparacje wojenne

Jerzy Targalski: Niemcy wypowiedziały nam wojnę

- Węgry zablokują sankcje wobec Polski i prawdopodobnie do nich nie dojdzie, ale to nie jest koniec. Niemcy wypowiedziały nam wojnę i będą tę wojnę prowadziły – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Morawieckiego na Węgrzech. Mówił też o jego wtorkowej wizycie w Brukseli, podczas której spotka się z Jean-Claude Junckerem i Fransem Timmermansem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Niemcy Unia Europejska Viktor Orban Węgry

"USA budują siły zbrojne na wojnę z Chinami i vice versa"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „New York Timesa”, że postępuje wobec Chin łagodnie, ponieważ liczy na pomoc tego kraju w sprawie Korei Północnej. Zastrzegł jednak, że jego cierpliwość może się niedługo skończyć. O wydarzeniach międzynarodowych mijającego roku, m.in. o stosuknach amerykańsko - chińskich mówili w audycji Debata PR24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute) i dr Jerzy Targalski (politolog i historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Chiny Jerzy Targalski Andrzej Talaga Paweł Lekki Azja Unia Europejska Rosja ŚWIAT

"Macron jest milszy, bo chce nam sprzedać okręty podwodne”

- Nie przywiązywałbym żadnej wagi do deklaracji składanych podczas wizyty premier Beaty Szydło we Francji, bo te deklaracje to czysty teatr. Francja ma katastrofalną sytuację finansową i każdy miliard się liczy. Macron chce sprzedać okręty podwodne Polsce i dlatego był przyjemniejszy niż zwykle – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się także do sytuacji Niemiec i Francji w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Unia Europejska Francja Emmanuel Macron Beata Szydło Niemcy

„Z agresją ze strony Rosji należy się liczyć zawsze”

Minister Antoni Macierewicz, podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie, powiedział, że „Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku”. W ostatnich dniach przed potencjalnym zagrożeniem ze Wschodu ostrzegał także Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Z agresją ze strony Rosji należy się liczyć zawsze – komentował w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, historyk i politolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Akademia Sztuki Wojennej bezpieczeństwo armia wojsko Rosja wojna hybrydowa

"Rozbijanie takiego kraju to nie jest głupota, a sabotaż"

– Premier Katalonii zaproponował negocjacje, Mariano Rajoy odrzucił tę inicjatywę (…). To wszystko zapowiada dalszą eskalację – oceniał w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Historyk i politolog na naszej antenie mówił o konsekwencjach, jakie mogą zrodzić wewnętrzne problemy Hiszpanii. Jak dotąd jednak władze regionalne w Barcelonie nie zdecydowały się jeszcze na ogłoszenie niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski katalonia Hiszpania referendum w Katalonii Mariano Rajoy niepodległość

"Czeka nas długotrwały kryzys w Niemczech"

W niedzielę Niemcy głosowali w wyborach do Bundestagu. 33 proc. głosów uzyskał blok partii chadeckich CDU/CSU. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20,5 proc., a trzecią siła została antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). – To dla nas korzystna sytuacja, ponieważ wejście AfD do parlamentu będzie władze republiki niemieckiej osłabiało – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Niemcy Angela Merkel Jerzy Targalski AfD CDU SPD

Jerzy Targalski: W tej chwili III wojny światowej nie będzie

Na poniedziałkowej sesji RB ONZ, zwołanej w związku z próbą nuklearną Korei Płn., ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi powiedział, że Pekin „nigdy nie pozwoli na chaos i wojnę na Płw. Koreański”. USA zagroziły „potężną reakcją militarną” na zagrożenie ze strony Pjongjangu. - Chiny, posługując się Koreą Północną, testują reakcje Amerykanów – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny Korea Północna Jerzy Targalski

"Macron to wydmuszka, która nie ma nic do zaproponowania"

Prezydent Francji Emmanuel Macron zarzuca Polsce, że "zdecydowała się wystąpić przeciwko Europie w wielu sferach polityki unijnej". Jak mówił, Warszawa nie może przesądzać o kierunku, w którym zmierza kontynent. Według Emmanuela Macrona, Polska ryzykuje, że w przyszłości może znaleźć się "na marginesie historii Europy". O działaniach francuskiego prezydenta w Polskim Radiu 24 mówił politolog dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Emmanuel Macron Francja Niemcy Angela Merkel