Polskie Radio
Section05
Jerzy Targalski

„Istnieje zagrożenie, że powstanie rosyjski rząd w Rzymie"

- Wybory we Włoszech wygrały partie prorosyjskie i mówi się o tym, że w ramach negocjacji może powstać rząd, w którym premierem zostałby Matteo Salvini, a więc człowiek, który jest sojusznikiem Putina – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. We Włoszech trwają negocjacje dotyczące utworzenia rządu po wyborach, które nie wyłoniły wyraźnej większości zdolnej utworzyć samodzielnie rząd.
Zobacz więcej na temat:  Włochy Rosja Jerzy Targalski wybory we Włoszech

"Nord Stream 2 śmiertelnym zagrożeniem dla Polski"

W niedzielnych wyborach prezydenckich Putin uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek rosyjska Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc. - Polska padnie pierwszą ofiarą sojuszu gospodarczego Rosji i Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, który skomentował wyniki wyborów w Rosji i zagrożenia związane z budową Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Nord Stream 2 Rosja Niemcy gaz ziemny energetyka Moskwa Berlin

Dr Jerzy Targalski o relacjach polsko-izraelskich

- Trzeba się zdecydować czy się poddajemy, zostajemy pariasami całego świata i przyznajemy się, że to my dokonaliśmy Holokaustu i w związku z tym będziemy do końca świata płacili odszkodowania, czy też walczymy o nasze interesy, które zgadzają się w tym przypadku ze stanem rzeczywistym, czyli z prawdą – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się w ten sposób do sporu Izrael-Polska.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Izrael Żydzi Holokaust IPN

"Izrael chce uznania współwiny Polaków za Holokaust"

Lider izraelskiej centrowej opozycyjnej partii Jest Przyszłość Jair Lapid skrytykował w poniedziałek premiera Benjamina Netanjahu za plan podjęcia negocjacji z polskimi władzami w sprawie nowelizacji ustawy o IPN - podaje anglojęzyczny portal Times of Israel. „Nie będziemy negocjować w sprawie pamięci o poległych” – mówił Lapid. O sporze z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael Niemcy II wojna światowa historia Polski Jerzy Targalski Żydzi

USA. Czy zapłacimy za mienie żydowskie?

- Kto będzie bardziej lobbował, ten będzie mniej stratny – przekonywał dr Jerzy Targalski, mówiąc w Polskim Radiu 24 o ustawie Justice for Uncompensated Survivors Today. Przyznaje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu i do pomagania kanałami dyplomatycznymi w odzyskaniu żydowskich majątków, których właściciele nie pozostawili spadkobierców. – To czas, aby polski rząd zaczął interweniować – dodał politolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski USA Waszyngton Holokaust reparacje wojenne Żydzi Marek Suski

Jerzy Targalski: Niemcy wypowiedziały nam wojnę

- Węgry zablokują sankcje wobec Polski i prawdopodobnie do nich nie dojdzie, ale to nie jest koniec. Niemcy wypowiedziały nam wojnę i będą tę wojnę prowadziły – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Morawieckiego na Węgrzech. Mówił też o jego wtorkowej wizycie w Brukseli, podczas której spotka się z Jean-Claude Junckerem i Fransem Timmermansem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Niemcy Unia Europejska Viktor Orban Węgry

"USA budują siły zbrojne na wojnę z Chinami i vice versa"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „New York Timesa”, że postępuje wobec Chin łagodnie, ponieważ liczy na pomoc tego kraju w sprawie Korei Północnej. Zastrzegł jednak, że jego cierpliwość może się niedługo skończyć. O wydarzeniach międzynarodowych mijającego roku, m.in. o stosuknach amerykańsko - chińskich mówili w audycji Debata PR24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute) i dr Jerzy Targalski (politolog i historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Chiny Jerzy Targalski Andrzej Talaga Paweł Lekki Azja Unia Europejska Rosja ŚWIAT

"Macron jest milszy, bo chce nam sprzedać okręty podwodne”

- Nie przywiązywałbym żadnej wagi do deklaracji składanych podczas wizyty premier Beaty Szydło we Francji, bo te deklaracje to czysty teatr. Francja ma katastrofalną sytuację finansową i każdy miliard się liczy. Macron chce sprzedać okręty podwodne Polsce i dlatego był przyjemniejszy niż zwykle – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski. Odniósł się także do sytuacji Niemiec i Francji w Europie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Targalski Unia Europejska Francja Emmanuel Macron Beata Szydło Niemcy

„Z agresją ze strony Rosji należy się liczyć zawsze”

Minister Antoni Macierewicz, podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie, powiedział, że „Rosja nie przygotowuje się do obrony, przygotowuje się do ataku”. W ostatnich dniach przed potencjalnym zagrożeniem ze Wschodu ostrzegał także Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Z agresją ze strony Rosji należy się liczyć zawsze – komentował w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, historyk i politolog.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Akademia Sztuki Wojennej bezpieczeństwo armia wojsko Rosja wojna hybrydowa