Polskie Radio
Section05
Jerzy Targalski

"Zawsze poszukiwał prawdy w życiu". Rocznica śmierci dr. Jerzego Targalskiego

W poniedziałek mija pierwsza rocznica śmierci dr. Jerzego Targalskiego (pseud. Józef Darski). Był historykiem, politologiem, publicystą oraz działaczem opozycyjnym w PRL. Naukowo zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat 80. i 90., a zwłaszcza rolą, jaką odegrały wtedy służby specjalne. Był zwolennikiem lustracji i dekomunizacji. Współtworzył głośną serię publikacji pt. "Resortowe dzieci". Odszedł w wieku 69 lat. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jerzy Targalski

"Warto oprzeć nasze działania o jego ideę Europy". Premier i marszałek senior Sejmu wspominają dr. Targalskiego

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki i marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz wspominają zmarłego dr. Jerzego Targalskiego jako przenikliwego analityka geopolityki naszego regionu. Historyk, orientalista, znawca tematyki służb specjalnych i opozycjonista w czasie PRL został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski POLSKA polityka Antoni Macierewicz Mateusz Morawiecki

"Żegnamy naszego wykładowcę i kolegę". Przyjaciele wspominają dr. Jerzego Targalskiego

- Krytycznie obserwował każdą władzę, żadnej się nie kłaniał. Walczący z zakorzenioną hydrą PRL, widział dokładnie słabość elit - mówiła na pogrzebie Józefa Targalskiego wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Bochwic. Józef Darski zmarł 19 września, miał 69 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Targalski pseud. Józef Darski Jerzy Targalski odeszli 2021 pogrzeby śmierć

Pożegnanie Jerzego Targalskiego

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się msza święta pogrzebowa dr. Jerzego Targalskiego, historyka, doktora nauk humanistycznych, politologa, orientalisty, działacza opozycyjnego w okresie PRL i publicysty. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski odeszli 2021 pogrzeby społeczeństwo POLSKA

NASZ WYWIAD Grzegorz Kuczyński: Jerzy Targalski zawsze rozumiał, że Rosja stale próbuje wbijać klin między narody Trójmorza

- Bardzo ostro podchodził do koncepcji i pomysłów antyukraińskich, antylitewskich, antybiałoruskich. Widział, że za tym kryje się tak naprawdę rosyjska racja stanu, której celem jest dzielić kraje Trójmorza. Moskwa doskonale wie, że porozumienie między państwami i narodami regionu spowoduje ograniczenie jej wpływów – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich, pytany o to, czego dr Jerzy Targalski uczył swoich studentów. Jak opowiada, przekazywał im wiedzę o metodach dezinformacji Kremla, przede wszystkim jednak zachęcał ich do zgłębiania wiedzy o państwach Europy Środkowo-Wschodniej, z naciskiem na zdobywanie jej w językach danego kraju.
Zobacz więcej na temat:  premier Jerzy Targalski odeszli 2021 społeczeństwo Jerzy Targalski pseud. Józef Darski Trójmorze Rosja Ukraina Białoruś

"Był wartościowym człowiekiem, miał ogromną wiedzę". Grzegorz Kuczyński o Jerzym Targalskim

- Poznałem go, po pierwsze, jako wartościowego człowieka, a po drugie - jako osobę, która miała ogromną wiedzę na temat Europy Środkowej, Wschodniej, Kaukazu oraz na kwestie związane z dezinformacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. polityki wschodniej. Gość audycji był studentem i współpracownikiem dr. Jerzego Targalskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Targalski

Piotr Gliński: resort kultury wystąpi o pogrzeb państwowy dla dra Jerzego Targalskiego

"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację, że zmarł Jerzy Targalski - historyk, publicysta, działacz opozycji i współtwórca niezależnych wydawnictw w okresie PRL" - napisał na Twitterze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Dodał, że resort wystąpi o pogrzeb państwowy dla Jerzego Targalskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski historia Polski pogrzeby śmierć Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Piotr Gliński POLSKA społeczeństwo

"W Mińsku i Moskwie zauważono, że śmierć może oddziaływać na polską opinię publiczną". Sakiewicz o sytuacji na granicy

- Wszyscy, którzy znaleźli się na polskiej granicy, dostali na to nie tylko zezwolenie, ale i zostali tam dowiezieni przez białoruskie służby lub ludzi, którzy z nimi współpracują - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny tygodnika "Gazeta Polska".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Michał Rachoń bezpieczeństwo Tomasz Sakiewicz Jerzy Targalski Jerzy Targalski pseud. Józef Darski

Nie żyje dr Jerzy Targalski. "Ogromna strata dla Polski"

Jerzy Targalski, ps. Józef Darski, historyk, doktor nauk humanistycznych, politolog, orientalista, działacz opozycyjny w okresie PRL i publicysta (m.in. stały komentator Polskiego Radia 24) zmarł w niedzielę rano po walce z chorobą. "Dziś rano odszedł dr Jerzy Targalski. Wolna, suwerenna i niepodległa Polska straciła rycerza z mocą i determinacją walczącego o jej umocnienie. Cześć Jego pamięci" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Postać absolutnie nietuzinkowa. Wielki umysł, nauczyciel politycznego myślenia dla wielu Polaków" – tak zmarłego określił z kolei premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski Europa Wschodnia Uniwersytet Warszawski opozycja demokratyczna