Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Arkadiuszem Mularczykiem z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, a o godzinie 8.15 spotkanie z Czesławem Mroczkiem, byłym wiceministrem obrony narodowej, członkiem Platformy Obywatelskiej.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Sława Bieńczycka
W audycji o nowych zasadach oznaczania sponsorowanych treści w mediach społecznościowych. Co mogą, a czego nie mogą robić twórcy internetowi w postach sponsorowanych? Co jest kryptoreklamą, reklamą, autopromocją czy promocją prezentów, tzw. paczek PR-owych? O tym w relacji Patryka Bedlińskiego oraz w rozmowie z gościem z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Tomaszem Chróstnym.
Poza tym o powracającej po dłuższej przerwie akcji "Weekend za pół ceny. Polska - zobacz więcej". W jej ramach podczas dwóch ostatnich weekendów listopada (18-20.11 i 25-27.11) wiele atrakcji turystycznych, ale też hoteli, punktów gastronomicznych i usług transportowych - będzie dostępnych za pół ceny. O tym Rafał Szmytke - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, która wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki jest organizatorem tego przedsięwzięcia.
Ponadto w audycji relacja Andrzeja Andrzejewskiego z Radia Wrocław o ostatniej prostej do zdobycia przez słynną dolnośląską Krainę Wygasłych Wulkanów certyfikatu UNESCO, cykl Agnieszki Ciecierskiej "Rak to nie wyrok" (o oswajaniu choroby nowotworowej) oraz codzienne konkursy i kolejny odcinek słuchowiska "Gehenna" według powieści Heleny Mniszkówny.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Jakub Domoradzki
Analiza składu chemicznego zęba dowodzi, że neandertalczycy - nasi wymarli krewniacy - jedli mięso. Tak piszą naukowcy na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences". Jak dotąd naukowcy spierali się o dietę neandertalczyków. O naszych wymarłych przodkach i o ówczesnej diecie.
O wielkich odkryciach geograficznych i słynnych wyprawach. 26 listopada mija 268. rocznica urodzin Jana Jerzego Forstera, etnologa i podróżnika, który w młodości brał udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka. Czy dzisiaj jest jeszcze coś do odkrywania? Czy warto być jeszcze podróżnikiem i geografem?
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.
21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z 2007 roku).
23.50 - "Szmat życia" Gabrieli Zapolskiej (dostępna dla słuchaczy również na kanale Radiobook). Czyta Grażyna Barszczewska.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek
Grudzień, 1981 roku. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka - do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać. - To zarys fabuły wchodzącego na ekrany filmu "Chrzciny". Obraz został już nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest oraz na Festiwalu Młodzi i Film i doskonale pokazuje, że dla rodziny można zrobić dosłownie wszystko. Rozmowa z reżyserem filmu - Jakubem Skoczeniem o godz. 9.30.
Ponadto w audycji o IV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie 2022; o ekologii życia codziennego na wystawie "EkoEksperymentarium" w Muzeum Warszawskiej Pragi; o wystawie prac Lecha Twardowskiego w Galerii Gepparta ASP we Wrocławiu.
10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy d-moll KV 466. Wyk. Seong-Jin Cho - fortepian, Chamber Orchestra of Europe, dyr Yannick Nezet - Seguin.
11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven II Symfonia D-dur op. 36, wyk. Kammerakademie Potsdam, dyr. Antonello Manacorda.
12.05-12.45 - Zygmunt Stojowski Koncert skrzypcowy g-moll op. 22, wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Łukasz Borowicz.
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Aleksander Jurewicz
13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska
Nagrania archiwalne ze Studia Koncertowego Radia Ukraińskiego w Kijowie: Borys Latoszyński Poemat symfoniczny "Grażyna" op. 58 do tekstu Adama Mickiewicza, Uwertura na temat czterech ukraińskich melodii ludowych op. 20, Pieśni chóralne do słów Tarasa Szewczenki, wyk: Natalija Žvinkliene - sopran, Hanna Szapowal - sopran, Chór Akademicki Radia Ukraińskiego w Kijowie, dyr. Julija Tkacz, Orkiestra Symfoniczna Radia Ukraińskiego, dyr. Tatiana Senko, Allin Vlasenko.
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Przemysław Psikuta
Wokół twórczości Lecha Janerki.
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Mikołaj Gomółka, to kompozytor, który był świadkiem panowania pięciu kolejnych polskich monarchów, skomponował "Melodie na psałterz polski" - 150 krótkich utworów do dokonanych przez Jana Kochanowskiego tłumaczeń na język polski psalmów z "Psałterza Dawidowego". Oba utwory - literacki (1579) i muzyczny (1580) – zostały wydane przez najlepszą polską oficynę wydawniczą przełomu XVI i XVII wieku - krakowską Drukarnię Łazarzową. Pomysł radiowej Dwójki, aby nagrać "Melodie na psałterz polski. Opera omnia" jest pierwszym w historii fonografii kompletnym nagraniem jedynego, w całości zachowanego dzieła Mikołaja Gomółki. Rejestrowane przez prawie 3 lata, składa się z pięciu części, w każdej po dwa albumy, łącznie 10 płyt CD. Dziś ukazuje się piąta, ostatnia część nagrań. O projekcie rozmawiamy z dyrektorem radiowej Dwójki - Małgorzatą Małaszko.
Ponadto w audycji o wystawie "Kulisiewicz. Lapidarne piękno" - w Zachęcie, o wystawie "Lśnienia" Bartosza Kokosińskiego i Konrada Maciejewskiego w Poznaniu, o koncercie pamięci Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim Oprze Narodowej oraz o ostatnim kamieniarzu Bartnego.
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Michał Szułdrzyński
Czy możemy mówić o zjawisku epidemii samotności? O tym w rozmowie z psychologiem - Tomaszem Witkowskim.
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Karol Furtak
Mendelssohn, Penderecki i Kilar - koncert symfoniczny (Filharmonia Narodowa, 2.10.2005). Krzysztof Penderecki Ciaccona in memoriam Giovanni Paolo II, Felix Mendelssohn Koncert fortepianowy g-moll op. 25, Wojciech Kilar IV Symfonia"Sinfonia de motu"; wyk. Dang Thai Son - fortepian, Iwona Hossa - sopran, Jarosław Bręk - baryton, Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Antoni Wit.
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z Beatą Dzianowicz - aud. Michała Nowaka
Kameralna opowieść, której patos przywołuje na myśl antyczną tragedię. Zgodnie ze współczesnym rozumieniem świata rolę bogów czy losu odgrywają geny. To w nich drzemie możliwość, która doprowadza do czołowego zderzenia najważniejszych ludzkich racji i powinności. O nagradzanych na festiwalach "Strzępach" w rozmowie z Beatą Dzianowicz - reżyserką i autorką scenariusza filmu.
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska
Przemysław Scheller Dziewczynka z zapałkami, wyk. Silesian Chamber Players, dyr. Wojciech Wantulok; Droga znaczona obumarłym ziarnem, wyk. Andrzej Ciepliński - klarnet, Silesian Chamber Players, dyr. Wojciech Wantulok; Strzaskany pryzmat na taśmę.
23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Hanna Krall "Szczegóły znaczące", czyta Jadwiga Jankowska-Cieślak
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta", czyta Jan Frycz.
20.45-21.00 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Monika Małkowska
Urodził się 15 listopada sto lat temu w Warszawie. Miał ogromny wpływ na sztukę polską, ale zostawił karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jeden z nielicznych rodaków, który również tam odniósł spektakularny sukces. Po wielu latach, dekadę po polskiej transformacji, wrócił do kraju i urządził dom oraz pracownię w dawnym młynie w Błędowie k. Grójca. W późnym wieku zaskoczył publiczność zupełną zmianą stylu. Wojciech Fangor - najdrożej, jeszcze za życia, sprzedawany polski artysta. Co spowodowało ten sukces? Jakim był człowiekiem? Co go fascynowało? Jakie miał jeszcze (poza plastycznym) talenty? O tym w rozmowie ze Stefanem Szydłowskim - filozofem, krytykiem sztuki i przyjacielem artysty, kuratorem wielu jego wystaw oraz z Katarzyną Jankowską-Cieślik - historyczką sztuki z Muzeum warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
02.00-04.00 - "Od punka do franka" - Radosław Okrasko
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat
Listenbourg - o to państwo wzbogaciła się ostatnio mapa świata. Nieistniejący kraj wymyślili internauci. Żart tak spodobał się użytkownikom sieci, że Listenbourg doczekał się też własnego hymnu czy własnej drużyny piłkarskiej. W audycji o tym, jak stworzyć własne państwo? To na podstawie analizy m.in. Królestwa Kabuto - powstałego z inicjatywy Mieszka Markowskiego, któe leży niedaleko Radomia. Ma własny hymn, flagę, i króla. Nie ma za to podatków. Poza tym także inne przykłady "krajów" stworzonych na przestrzeni lat. Przykładem może być m.in. Sealand, Seborga czy Hutt River.
Internet rządzi się swoimi prawami, a użytkownicy sieci prześcigają się w pomysłach na wymyślone rzeczy. Nie tylko nowe państwa powstają z inicjatywy internautów. To zresztą żart, który nikomu nie zagraża. Gorzej gdy uwierzymy w takie "cuda" jak chroniące przed złymi duchami amulety, nieistniejące banki czy wkładki do butów, które pobudzają naszą kreatywność. To tzw. scam - internetowa forma oszustwa, polegająca na wyłudzaniu danych. Aby uwiarygodnić działanie scamu do jego promowania często zatrudniani są influencerzy, którzy mają duży wpływ na podejmowanie decyzji zwłaszcza przez młodych.
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar
W cyklu "Trójka po królewsku" wizyta w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, a w cyklu "Niezła historia" o wydarzeniu z 1922 roku, kiedy na pokładzie brytyjskiego pancernika "Malaya" opuścił kraj ostatni sułtan Imperium Osmańskiego Mehmed VI.
Polskie Radio Kierowców ponownie rusza w teren i tym razem w Szkole Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie odbędzie się kolejna lekcja specjalna w ramach Akademii Bezpiecznej Jazdy Polskiego Radia Kierowców. W programie pokazy precyzyjnej jazdy driftowozem, praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy, pogadanki o zachowaniu na przejazdach kolejowych, w czasie wypadku czy pożaru auta i prelekcje o szeroko rozumianym bezpieczeństwie ruchu drogowego. O tym Jan Wiewiór i Jakub Marcinowicz.
W audycji także o wynikach badań "Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022". Według nich pracownicy potrzebują wsparcia w edukacji żywieniowej i sprzyjających jej rozwiązań w miejscu pracy. Porównanie wyników z dwóch edycji pokazało, że pracownicy nie poprawili jakości swojej diety, za to wzrosło ich przekonanie o jej zdrowotności. O tym co myślimy o swoim jedzeniu w pracy, czy uważamy, że odżywiamy się zdrowo i na jakiej podstawie tak myślimy i jakie mamy możliwości sensownego odżywiania się w tych godzinach - wyjaśni socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy dr Krzysztof Puchalski.
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler
W audycji o rozpoczynającym się Festiwalu Eufonie. Prezentuje on muzykę różnych epok i stylów, odwołując się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów określanych jako Europa Środkowo-Wschodnia. O tym prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Ponadto zaproszenie na VI Festiwal Muzyki Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Celem Festiwalu jest przypomnienie i pokazanie wpływu mniejszości narodowych na kształtowanie się polskiej kultury i tożsamości. Festiwal jest formą artystycznego dyskursu różnych kultur, które przez wieki rozwijały się na terenach Rzeczpospolitej. O tym Milo Kurtis, dyrektor festiwalu.
Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że wśród osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Stanisława Lema, Haliny Mikołajskiej i Zbigniewa Herberta. O sposobach inwigilacji i o osobach ze świata kultury poddanych represjom w rozmowie z Rafałem Leśkiewiczem z IPN.
Poza tym w audycji kolejne relacje z festiwalowego studia Camerimage w Toruniu; m.in. wywiad Pawła Turskiego z Josephem Kosinskim i Claudiem Mirandą.
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
W Światowym Dniu Rzucania Tytoniu o coraz większym problemie użytkowania elektrycznych podgrzewaczy. Palacze dość często palą w ten sposób w pomieszczeniach, w biurach, w pracy czy w domu, nie zwracając uwagi na to, że to też może bardzo przeszkadzać i szkodzić. Wciąż dużym problemem jest też nieprzestrzeganie zakazów palenia na peronach, przystankach czy w przejściach podziemnych.
18.10 - "Trójkowy komentarz dnia" - Bartłomiej Graczak
Gościem Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Ryszard Jaźwiński
Audycja z Torunia, z Festiwalu Energa Camerimage. W audycji o idei i pracy nad realizacją Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Centrum, które powstanie w Toruniu ma uzupełnić lukę kulturalną, jaką jest brak placówki filmowej, w której mogą odbywać się filmowe festiwale, targi czy prowadzona będzie tutaj mogła być edukacja w dziedzinie filmów. O tym goście audycji: Marek Żydowicz - organizator Camerimage - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych; Kazimierz Suwała - dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage; Roman Tondel - zastępca dyrektor ECF Camerimage oraz Ryszard Kruk - reżyser, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej w Toruniu.
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed
22.10 - relacja z Gali Polskich Reportażystów "Melchiory".
22.30 - "Trójka literacka" - Tomasz Zapert
Proza czytana: "Reytan. Upadek Polski" Jarosława Marka Rymkiewicza - czyta Andrzej Mastalerz.
23.00-00.00 - "Białe szumy" - Justyna Grabarz
22.05 - "Nakręceni" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek
Film "Klondike" Maryny Er Gorbach jest tegorocznym ukraińskim kandydatem do Oscara. Bezpośrednią inspiracją do jego powstania był zamach na malezyjski samolot pasażerski, który został zestrzelony przez Rosjan nad Donieckiem w 2014 roku. Z kolei "Bohater" pochodzącego z Iranu Asghara Farhadiego łączy konwencję kryminału śledczego z wyrafinowaną, skupioną na grze pozorów przypowieścią. Natomiast "Most" Lili Neugebauer to kameralny dramat obyczajowy. O tych pozycjach w najbliższej audycji.
23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska
Tematem audycji IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie". Impreza ta odwołuje się do tradycji wspólnoty regionalnej, pozwala na odkrywanie złożoności kultur poprzez różnorodność prezentowanych utworów i udział różnych artystów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są Austro-Węgry. W ramach festiwalu w Kordegardzie odbywa się wystawa "Budujemy nowy ton, jeszcze jeden nowy ton…", która jest poświęcona eksperymentalnym instrumentom oraz wiedeńskim okarynom. O szczegółach tej imprezy - prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Festiwalu "Eufonie".
Drugim tematem audycji - International TV Festival "Heart of Europe", który odbywa się online. W audycji o programie wydarzeń towarzyszących, wspólnych trendach kinematografii krajów bałtyckich oraz o kategoriach konkursowych. O szczegółach tej imprezy - Marek Solon-Lewandowski, dyrektor festiwalu.
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Ula Kaczyńska
Perkusja, gitara i pianino, jeden z największych zbiorów komiksów, konsole i mnóstwo przestrzeni, czyli odwiedziny w Bibliotece Manhattan - to jedna z ciekawszych książnic na Pomorzu.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Jak smakuje ser dojrzewający zrobiony z roślin? Studenci z SGGW opracowali metodę produkcji sera camembert z orzechów lub strączków, który wyglądem i smakiem do złudzenia przypomina ten, który znamy ze sklepowych półek. Za projekt otrzymali wyróżnienie w Konkursie Kół Naukowych KOKON w kategorii Badania Naukowe. Jak wytwarza się taki produkt? Czy jego wartości odżywcze odpowiadają tym, które są w serze z mleka?
17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak
System studencki - jakie aplikacje pomagają studentom z niepełnosprawnościami? To tutaj! - być może taki komunikat usłyszą użytkownicy aplikacji, która ułatwi poruszanie się w pięciu budynkach Politechniki Warszawskiej. Jej koncepcję stworzyli pracownicy uczelni, kierując się zwłaszcza potrzebami osób z niepełnosprawnościami.
Mundial: Mundial 2022: "Stadiony mistrzostw świata" - powstały w ekspresowym tempie na dość małym obszarze, ale różnią się od siebie i zawierają, np. klimatyzację, którą trenerzy muszą wziąć pod uwagę.
21.30-22.00 - "Strefa sportu" - Robert Grzędowski
Na kilka dni przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej - o szansach azjatyckich zespołów podczas mundialu rozgrywanego w … Azji. Przeanalizujemy też grupowego rywala Polaków, czyli Arabię Saudyjską.
22.00-00.00 - "Tłusty czwartek" / duet Miętha
Nowa muzyka i beaty na styku hip-hopu, soulu, elektroniki oraz brzmień R&B. Usłyszymy utwory od m.in. Drake, 21 savage, SZA i wielu, wielu innych.
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - 17 listopada obchodzony jest Dzień Czarnego Kota. Czarny kot nie od dzisiaj jest symbolem najgorszego pecha. W programie będziemy odczarowywać to przeświadczenie. Przyjrzymy się też wszystkim kotom.
10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - "Marek i Wacek", czyli wyjątkowy duet fortepianowy drugiej połowy XX w. Poznamy interpretacje muzyki klasycznej i rozrywkowej.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Kipi kasza, kipi groch...O rodzajach kasz, dlaczego warto je w swojej diecie mieć i sposoby na przyrządzanie.
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Dźwięk perkusji, dzwoniący budzik, szczekający pies... Dziś program będzie pełen dźwięków, tych bardziej i mniej hałaśliwych. O dźwiękach nieprzyjemnych i tych, które lubimy, o hałasie i o tym dlaczego może on przeszkadzać albo wpływać na nasze samopoczucie.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Według najnowszego badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 60% badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część świadków pozostała wobec tych zachowań bierna. FDDS już po raz szósty zbadała postawy Polaków związane ze stosowaniem kar fizycznych wobec dzieci i przygotowała kampanię "REAGUJ na przemoc wobec dzieci", której celem jest zachęcenie dorosłych do podejmowania działań w sytuacjach, gdy podejrzewają, albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy.
Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa "Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży". 19 listopada - w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci - z inicjatywy FDDS - na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie zostanie wyświetlone hasło "Dzieciństwo bez przemocy", będące manifestem tej organizacji, która nie zgadza się na przemoc wobec dzieci. Gościem Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
.
08.00 - "Laureaci nagrody Polskiego Radia" - Anna Skulska
W audycji przypomnienie sylwetki Garricka Ohlssona - zwycięzcy VIII Konkursu Chopinowskiego (1970). W wykonaniu amerykańskiego pianisty usłyszymy Sonatę fortepianową A-dur D. 664 Franciszka Schuberta, a także Sonatę fortepianową b-moll op. 35 oraz wybrane mazurki Fryderyka Chopina.
14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska
W cyklu "Lekcja mistrzowska" Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem trzynastej Lekcji jest Alexandre Kantorow.
22.00 - "Czarne na białych" Jakuba Puchalskiego
Trzecie spotkanie z pianistyką Ruth Slenczynskiej. Tym razem w audycji m.in walce Fryderyka Chopina oraz Etiudy wg Paganiniego i Rapsodia hiszpańska Franciszka Liszta.
Zapraszamy!