Polskie Radio
Section05

W poetyckiej woni

17 stycznia 1847 r. na łamach „Revue et Gazette Musicale de Paris” pod hasłem „Bibliografia muzyczna. Fortepian” ukazała się anonimowa recenzja Deux Nocturnes op. 62 (H-dur i E-dur) Fryderyka Chopina. Skomponowane w 1846 r., w tym samym czasie wydane zostały w Lipsku, Londynie i w Paryżu. W prasie francuskiej napisano wówczas: „Wśród wszystkich współczesnych kompozytorów, nikt nie jest bardziej wierny swej indywidualności aniżeli Chopin. Wszystko, co tryska spod jego pióra, nosi znamię oryginalności i tym samym zasługuje na estymę”. Recenzując te dwa nokturny jako „formy elegijne uprawiane przez kompozytora z największym powodzeniem”, autor użył wielu niezwykłych odniesień, jak: „oba Nokturny mają odcień melancholijny, wydzielają tajemniczą woń poetycką”. W recenzji poruszony został także problem wykonawstwa tych urzekających pięknem kompozycji: „[...] konieczne jest finezyjne, delikatne, wybitnie wrażliwe wykonanie. Te gorączkowe melodie, ta niespokojna harmonia domagają się empatycznego uderzenia, duszy w opuszkach palców”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka o planach Polski na prezydencję w Radzie UE

W dzisiejszej audycji kontynuujemy temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Gościnią Sylwii Gregorczyk-Abram jest Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, wiceministra do spraw Unii Europejskiej. Co ta prezydencja oznacza dla Polski i Europy? Jakich działań możemy się spodziewać, na co ze strony polskiej będzie kładziony szczególny nacisk? Czy Europa jest kobietą? I w jaki sposób polska kultura będzie prezentowana na Starym Kontynencie? O tym wszystkim dziś po 23:00 w "Ludzkiej §prawie".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo prawo Sylwia Gregorczyk-Abram Trójka Zobacz także Rada Unii Europejskiej Unia Europejska

Agnieszka Dauksza: własna bezsilność pozwoliła mi rozpoznać bezsilność w innych

- Wyraziście pamiętam doświadczenie pandemii. Właśnie wtedy pierwszy raz skonfrontowałam się z tym, przed czym uciekałam całe życie, z bezsilnością. Ona zawsze wydawała mi się żywiołem, obezwładniającym i nie do pokonania. Nagle niemal wszyscy podlegali tej presji i nie było jeszcze wówczas wiadomo, co dalej... - mówiła w Dwójce Agnieszka Dauksza, autorka książki "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając literatura Agnieszka Dauksza Dwójka KULTURA KSIĄŻKA Zobacz także eseistyka nike Literacka Nagroda NIKE

Twórczość Jerzego Edigeya, czyli o kryminale czasów PRL

Jerzy Edigey był jednym z najlepszych autorów powieści kryminalnych w PRL. Jego książki do ostatnich kart trzymały czytelników w napięciu. W sumie napisał blisko 50 powieści. - Niektóre były scenariuszami do wielu polskich seriali, między innymi do "07 zgłoś się" - powiedział w Polskim Radiu 24 lider grupy Big Cyc Jacek Jędrzejak, koneser i znawca kryminału, który obronił pracę magisterską o kryminale milicyjnym i twórczości Jerzego Edigeya.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura kryminał

Komentarze z Polski: wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce oraz polsko-litewskie relacje gospodarcze

W tym wydaniu komentarze po wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, Izrael i organizacja Hamas uzgodniły zawieszenie broni w Strefie Gazy i wymianę żydowskich zakładników na palestyńskich więźniów, premier Wietnamu rozmawia w Warszawie z polskimi politykami, Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu, właściciela jedynej na Litwie rafinerii Orlen Lietuva, odwiedził Wilno. Zapraszamy do słuchania!
Zobacz więcej na temat: