Polskie Radio
Section05

Damian Sikorski: rozpadłem się na części pierwsze

Kolejnym gościem Daniela Wydrycha jest Damian Sikorski – muzyk, dziennikarz radiowej Jedynki i Czwórki, promotor młodych talentów i człowiek, który polską scenę zna od kuchni. Gość podcastu „Wytrych Wydrycha” opowiada o tym, co dała mu edukacja w szkole muzycznej, wspomina, jak zarobił milion złotych, który przeznaczył na zakup… gitary basowej, wraca do czasów, kiedy grał z Norbim i wyjaśnia, dlaczego swoim gitarom nadaje żeńskie imiona. W szczerej rozmowie opisuje wyjątkową relację z ojcem, który zmarł nagle w wieku 55 lat. – Totalnie mnie to rozwaliło, psychicznie „wyjęło” na jakieś trzy lata – mówi. Opowiada też, w jakich okolicznościach poznał żonę i wspomina emocje, jakie towarzyszyły mu, kiedy na świat przychodził jego syn.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych podcast Damian Sikorski dziennikarstwo rodzina

Zginę za polskich żołnierzy. Negocjator i zagrożenie terrorystyczne

Choć większości z nas kojarzy zagrożenia terrorystyczne z miejscami odległymi – wojną w Afganistanie, zamachami w Paryżu czy Londynie – Balcer przypomina, że prawdziwe niebezpieczeństwo nie zna granic. I może zjawić się wszędzie. Także tu – na spokojnych ulicach polskich miast. Punktem wyjścia jest historia z Nangar Khal – moment, w którym polscy żołnierze stanęli twarzą w twarz z bezpośrednim zagrożeniem życia. Walczyli z uzbrojonymi terrorystami, ryzykując wszystko. Ale to, co wydarzyło się daleko, w realiach wojny, w pewnym momencie staje się punktem odniesienia dl
Zobacz więcej na temat: 

Maria Faust: mam dosyć unikania konfrontacji!

– Robimy wciąż od nowa rzeczy, o których wiemy, że nam nie służą – mówi nam estońska saksofonistka Maria Faust. – Wolimy powtarzać schemat, niż spróbować czegoś nowego. Uświadomiłam sobie, że często reaguję na różne rzeczy dokładnie tak, jak robiła to moja babcia. Kim wobec tego jestem? Czasami powątpiewam, czy w ogóle istnieje jakaś JA.
Zobacz więcej na temat:  saksofon improwizacja Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Dwójka muzyka współczesna

Niewytłumaczalny

15 maja 1834 r. anonimowy autor w czasopiśmie „Revue Musicale” zwrócił uwagę na pozycję, jaką zajmował Chopin w tych latach w Paryżu, będąc kompozytorem i pianistą. Napisał wówczas: „[...] utorował sobie nową drogę i od pierwszego momentu swojego wyjścia na scenę, zarówno przez swoją grę fortepianową, jak i przez swoje kompozycje na ten instrument, zajął stanowisko tak wysokie, że dla większości stał się niewytłumaczalnym fenomenem [...]”. Większość krytyków była do polskiego kompozytora usposobiona przychylnie, podkreślając, że „miał wyjątkowe szczęście”, przyciągając swą działalnością uwagę „nie tylko pianistów, ale także ogółu muzyków”. Nie wszystkim jednak muzyka polskiego kompozytora podobała się. W artykule z „Revue Musicale” pojawiło się dość kontrowersyjne stwierdzenie, oparte jednak na wnikliwej analizie pojawiających się w prasie recenzji, autorstwa znanych i cenionych krytyków: „Utwory jego albo wywołują dwuznaczne uśmieszki i są traktowane lekceważąco, albo też budzą zdumienie i wywołują fale zachwytu bez granic”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Irena Eris - opowieść o tworzeniu marki kosmetycznej. Audycja Agnieszki Szydłowskiej

Irena Eris studia skończyła w Warszawie a doktorat z farmacji zrobiła na Uniwersytecie w Berlinie. Jej nazwisko jest jednocześnie nazwą firmy, którą wraz z mężem założyła w 1983 roku. Pierwsze produkt jej firmy powstawały metodami chałupniczymi, a obecnie sprzedawane są w 70 krajach na świecie. Kim jest osoba, której życie wygląda jak realizacja amerykańskiego snu?
Zobacz więcej na temat:  Trójka

Pogoń nie rezygnuje z walki o podium. Show Grosickiego [wideo]

W zaległym meczu 31. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Pogoń Szczecin pewnie ograła Motor Lublin 3:0 po bramkach „największych strzelb” Portowców: Kamila Grosickiego (dwie bramki) i Efthymisa Koulourisa. Tym samym Granatowo-Bordowi ciągle są w grze o trzecie miejsce w tabeli dające przepustkę do europejskich pucharów.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Piłka nożna Ekstraklasa Pogoń Szczecin Motor Lublin - piłka nożna

Komentarze z Polski: spekulacje odnośnie rozmów pokojowych w Turcji oraz satelity rozpoznawcze w polskim wojsku

Dziś w programie powiemy o przygotowaniach do negocjacji pokojowych w Turcji, swój udział zadeklarował prezydent Ukrainy, który zapowiedział, że będzie w Stambule osobiście czekał na Putina; sprawdzimy również zdolności polskiej armii w domenie kosmicznej; na koniec goście programu opowiedzą o wyzwaniach stojących przed papieżem Leonem XIV. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: